Ķīna hakeru uzbrukumā ieguvusi ASV ieroču sistēmu rasējumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 11 mēnešiem.

ASV plašas diskusijas izraisījis presē noplūdis ziņojums, ka Ķīna hakeru uzbrukumā ieguvusi ASV ieroču sistēmu rasējumus. Kaut gan Vašingtona Pekinu spiegošanā apsūdzējusi jau iepriekš, Ķīna apsūdzības vienmēr noraidījusi kā nepamatotas. Analītiķi norāda, ka piekļūšana datortehnoloģijām var mainīt potenciālu konfliktu iznākumu nākotnē, tomēr uzsver, ka kiberspiegošana mūsdienās ir normāla parādība.

Hakeru ielaušanās ASV aizsardzības sistēmā ir daļa no plašas Ķīnas spiegošanas kampaņas pret ASV aizsardzības sistēmu attīstītājiem un valdības institūcijām. Par to otrdien vēstīja ASV laikraksts „Washington Post”, atsaucoties uz Aizsardzības ministrijas sagatavotu slepenu ziņojumu, kas bija nonācis tā rīcībā.

Uzlauzto sistēmu vidū bijušas aptuveni 20 bruņojuma sistēmas, kas ir ļoti svarīgas ASV pretraķešu aizsardzībai, kaujas lidaparātiem un kuģiem. Hakeriem esot izdevies piekļūt tostarp moderno raķešu sistēmu „Patriot” plāniem, armijas ballistisko raķešu notriekšanas sistēmas un flotes pretballistisko raķešu sistēmas „Aegis” rasējumiem.

Drošības eksperti norāda, ka, ķīniešiem piekļūstot ASV modernajām tehnoloģijām, ASV militārais pārākums konflikta gadījumā kļūst vājāks. Tā kā ieroču sistēmās mūsdienās tiek izmantotas datortehnoloģijas, zinot pareizo informāciju, var, piemēram, mainīt raķešu trajektoriju tā, lai tās netrāpa mērķi. Uz potenciālajiem riskiem televīzijas kanālam CNN norādīja arī atvaļinātais ASV Gaisa spēku izlūkošanas virsnieks Sedriks Leitons (Cedric Leighton): „Tam var būt nozīmīga ietekme uz nākotnes kauju iznākumiem, piemēram, ja ir pieeja šo ieroču sistēmu pirmkodam. Pamatā tās visas tiek vadītas ar datora palīdzību. Ja tas būtu nepieciešams, būtu potenciāli iespējams izmainīt ieroču sistēmu darbību. Ja tas tiek izdarīts vairākkārt, tas var ietekmēt ne tikai atsevišķu kauju, bet, iespējams, arī nākotnes konflikta iznākumu.”

Ziņojumi par to, ka Ķīna izspiego ASV, gan nav nekas jauns. Pēdējā laikā Vašingtona par tēmu izteikusies atklāti, izsaucot Pekinas protestus, kura apsūdzības noraida kā nepamatotas.

Pēc „Washington Post” raksta Pentagons gan norādīja, - uzskats, ka kiberielaušanās sistēmās ir mazinājusi ASV aizsardzības spējas, ir nepareizs. Tiek veikti pasākumi, lai cīnītos pret digitālo spiegošanu. Iepriekš gan ticis ziņots, ka ASV ir slikti sagatavotas vispārējam kiberkaram, kaut gan eksperti norāda, ka šai problēmai pievērš arvien lielāku uzmanību. Turklāt, kiberspiegošana mūsdienās ir normāla parādība, CNN norādīja informācijas drošības eksperts Kevins Mandia:

„Ir laiks saprast, ka tagad tas ir normāli. Ķīna turpinās to noliegt, kaut gan tai ir viena no visvairāk kontrolētajām interneta sistēmām pasaulē. Viņi ļoti labi zina, kas notiek. Tas arī viss. Mums jācenšas aizvērt drošības plaisas cik ātri vien iespējams un jācīnās, cik labi varam. Nav viena konkrēts tehnisks risinājums, lai to novērstu. Nāksies izmantot arī diplomātiskos ceļus, lai risinātu šos jautājumus.”

Baltais nams norādījis, ka prezidents Baraks Obama tematu noteikti apspriedīs, kad drīzumā tiksies ar Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti