Panorāma

Uz operāciju vai dzemdībām būs jābrauc tālāk

Panorāma

Vēl 600 miljonu ekonomikas atveseļošanai

Ceļošanas iespējas bez pašizolācijas

Covid-19: ES aug ceļošanas iespējas bez pašizolācijas; visā Šengenas zonā robežas vēl nav atvērtas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lai gan visas Eiropas valstis pakāpeniski atceļ dažādus Covid-19 krīzes laika noteiktos ierobežojumus, tomēr ar robežu atvēršanu vēl nesteidzas. Brīva pārvietošanās Šengenas zonā  joprojām nav iespējama. Taču, gaidot uz visu robežu atvēršanu, veidojas mazi Šengenas ''burbuļi'' – nelieli valstu anklāvi, kas savas robežās atvērušas viena otrai līdzīgi, kā to izdarījušas Baltijas valstis.

Eiropas Savienības (ES) ārējā robeža, izņemot īpašos gadījumus un repatriācijas reisus, ir slēgta un tā tas būs vismaz līdz 15. jūnijam.

Taču ES iekšienē gan dažās valstis atver robežās jau tagad, līdzīgi kā to 15. maijā izdarīja Baltijas valstis. Tagad arī Polija vēlas pievienoties tā sauktajam “Baltijas burbulim”, otrdien visi trīs Baltijas ārlietu ministri tikās ar Polijas kolēģi Igaunijā, lai koordinētu nākamos soļus.

Poļi cerēja pievienoties ''Baltijas burbulim'' un ceļot bez ierobežojumiem, bet šoreiz tas vēl neizdevās.

Polijas ārlietu ministrs Jaceks Čaputovics atzina, ka “Polijai tā ir arī iedvesma, taču mūsu problēmas mērogs ir atšķirīgs”.

“Nesen mēs atrisinājām jautājumu par braucējiem uz Vāciju un arī uz Čehiju. Katru dienu desmitiem tūkstošu poļu brauc turp un atpakaļ.  Tagad viņi to var izdarīt bez karantīnas. Mēs ieviesām arī tranzīta koridorus, kas ir ļoti svarīgi Baltijas valstīm, jūsu darbinieki var bez problēmām izbraukt caur mūsu teritoriju,” norādīja Čaputovics.

Latvijas ārlietu ministrijas Edgars Rinkēvičs (“Jaunā Vienotība”) pauda, ka Latvijas valdība pieņēma līdzīgu lēmumu kā Igaunijas un Lietuvas valdības, nepieprasot 14 dienu izolāciju tiem ES Eiropas ekonomiskās zonas pilsoņiem, kurās saslimušo skaits ir mazāks par 15 uz 100 tūkstošiem cilvēku.

Līdzīgi kā Baltija savstarpējās robežas atvērusi Dānija un Norvēģija, bet šajā skandināvu burbulī nav Zviedrijas, kur saslimstība joprojām augsta.

Arī Višegradas valstis savstarpēji koordinē līdzīgu soli.

Pēc būtības ir atvērta Vācijas, Austrijas un Čehijas savstarpējās robežas. Arī Vācijas robeža ar Luksemburgu ir šķērsojama bez jebkādas robežkontroles.

Arī Andora atvērusi savu robežu ar Franciju un Spāniju, bet šis solis saskāries ar problēmām  - auto sastrēgumu uz robežas, jo visi steigušies uz Andoru iepirkties, tādēļ ka alkohols un tabaka nodokļu dēļ Andorā ir trīs reizes lētāka nekā Francijā. Garas automašīnu rindas izveidojušās uz Slovēnijas un Austrijas robežas.

Ne viss iet tik gludi arī citur.

Problēmas radušās ar Itālijas robežas atvēršanu – Itālija to izdarīja ar Austriju, bet Austrija no savas puses ne.

Arī uz Francijas un Beļģijas robežas radušās problēmas – Beļģijas puse atļāva uz Franciju doties, lai satiktu savus radiniekus un ģimenes locekļus, bet Francija par to nebija informēta. Eiropas Komisija uzņēmusies koordinēt robežu atvēšanas procesu, lai tas būtu līdzsvarotāks nekā robežu aizvēršana krīzes sākumā.

Prognozes liecina, ka ap 15. jūniju lielākā Eiropas daļā ceļošana varētu kļūt atkal brīva, vairs neprasot ievērot 14 dienu pašizolācijas prasību pēc robežu šķērsošanas.

KONTEKSTS:

Jaunais "Covid-19" koronavīruss sāka izplatīties 2019. gada nogalē Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pasaules Veselības organizācija 2020. gada martā paziņoja, ka "Covid-19" sasniedzis globālās pandēmijas līmeni.

Pasaulē ar jauno vīrusu inficējušies vairāk nekā 6,4 miljoni cilvēku, bet vairāk nekā 370 000 miruši.

Daudzās valstīs pandēmijas ierobežošanai tika ieviesti stingri pulcēšanas ierobežojumi un noteikta karantīna, kas arī negatīvi ietekmēja ekonomiku. Situācijai uzlabojoties, dažas valstis ierobežojumus pamazām atceļ.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti