Apsūdz žurnālistu, kurš ziņoja par iespējamām finanšu mahinācijām Luksemburgā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Luksemburgas tiesa izvirzījusi apsūdzības franču žurnālistam, kurš nodevis atklātībai dokumentus par daudzu pasaulē lielāko kompāniju nodokļu afērām Luksemburgā. Tā dēvētā „LuxLeaks” lieta savulaik meta ēnu uz bijušo Luksemburgas premjerministru un tagad Eiropas Komisijas (EK) prezidentu Žanu Klodu Junkeru. Žurnālistu tiesību aizstāvības organizācijas paudušas sašutumu par apsūdzību izvirzīšanu žurnālistam, nosaucot to par apdraudējumu preses brīvībai.

Franču žurnālists Eduārs Perēns jau 2012. gada savā programmā televīzijas kanālā „France 2” publiskoja informāciju par vairāku ietekmīgu kompāniju krāpšanos ar nodokļiem, izmantojot Luksemburgas nodokļu sistēmu. Šis stāsts vairākus gadus bija palicis novārtā, līdz pagājušā gada nogalē Starptautisko pētniecisko žurnālistu konsorcijs publiskoja gandrīz 28 000 lappušu lielus materiālus.

Tajos tika atklāts, ka kopumā 343 kompānijas, ieskaitot tādas kā zviedru mēbeļu ražotājs IKEA, vācu „Deutsche Bank”, dzērienu ražotājs PEPSI un ASV tehnoloģiju gigants „Apple”, ir izmantojušus labvēlīgus Luksemburgas valdības lēmumus, kas ir ļāvušas uzņēmumiem maksāt ļoti niecīgu uzņēmuma ienākuma nodokli.

Žurnālisti, atsaucoties uz dažādu juridisko biroju sniegto informāciju, ziņoja, ka daudziem no uzņēmumiem nodokļi tika samazināti pat līdz nieka 0,25% no peļņas.

Decembrī un janvārī par šīs informācijas zagšanu tika apsūdzēti divi auditorkompānijas „Pricewaterhouse Coopers” bijušie darbinieki. Viņi tika apsūdzēti zādzībā, profesionālās konfidencialitātes pārkāpšanā un neatļautā piekļuvē datu sistēmām. Ceturtdien izvirzītajās apsūdzībās žurnālistam Perēnam apgalvots, ka žurnālists ir bijis vai nu bijušo „Pricewaterhouse Coopers” darbinieku līdzzinātājs, vai arī viens no nozieguma idejas autoriem.

Tā dēvētais „LuxLeaks” skandāls pagājušā gada nogalē meta pamatīgu ēnu uz jaunievēlēto Junkeru, jo minētās nodokļu afēras tika īstenotas laikā, kad viņš bija Luksemburgas premjerministrs. Lai arī Luksemburgas amatpersonas norādīja, ka zagti dokumenti nevar tikt uzskatīti par pietiekamiem izmeklēšanas uzsākšanai, EK ir solījusi tiem pievērst īpašu uzmanību, lai novērstu līdzīgus gadījumus nākotnē. Pēc datu nonākšanas atklātībā EK ir ierosinājusi automātisku apmaiņu ar informāciju dalībvalstu starpā par izmaiņām nodokļu likumdošanā. Tas nozīmē, ka nacionālajām iestādēm ziņojumi par izmaiņām ir jānosūta ik pēc trijiem mēnešiem. Arī Eiropas Parlaments ir uzsācis izmeklēšanu par valdību īstenoto nodokļu politiku, gatavojot savu piedāvājumu komisijai par veidiem, kā novērst izvairīšanos no nodokļiem.

Bet tikmēr, komentējot apsūdzību izvirzīšanu Perēnam, Starptautiskais pētniecisko žurnālistu konsorcijs paudis bažas par apdraudējumu preses brīvībai. Konsorcija vadītājs Žerārs Rails norāda, ka šis lēmums apšauba arī publisko atbildību jurisdikcijā, kas cenšoties uzlabot procesu caurskatāmību.

Pēc viņa vārdiem, ES dibinātājvalsts tiesas lēmums izvirzīt apsūdzības žurnālistam, kas ziņo par sabiedrības interesēm atbilstošām tēmām, liecina tikai par cieņas trūkumu pret žurnālistiem, kuri cenšas saukt ietekmīgās personas un kompānijas pie atbildības.

Arī starptautiskā organizācija „Reportieri bez robežām” paudusi šoku par Luksemburgas tiesas spriedumu, norādot, ka tiesības iegūt informāciju ir viens no demokrātijas pīlāriem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti