ASV atvadās no pandām zoodārzos: Ķīna lielos lāčus sauc atpakaļ uz dzimteni

Visas pandas no Amerikas Savienoto Valstu (ASV) zooloģiskajiem dārziem, iespējams, jau drīz kontinentu pametīs un dosies uz savām mājām Ķīnā. Āzijas valsts lielos dzīvniekus iznomā tikai sev draudzīgām valstīm, un politikas eksperti to dēvē par "pandu diplomātiju".

Ķīnai pieder pandu monopols – valsts tās nepārdod, bet gan iznomā. Summa par šo dzīvnieku nomu var sasniegt pat vairākus simtus tūkstošu dolāru gadā. Nupat Āzijas valsts paziņoja, ka nevēlas pagarināt līgumu ar ASV zoodārziem. 

Eksperti vērtēja, ka tā ir kārtējā tā dēvētās "pandu diplomātijas" epizode.

Ķīna ir tradicionāli sūtījusi savus lāčus uz tai draudzīgu valstu zooloģiskajiem dārziem. Dzīvnieki kalpojuši kā šo labo attiecību apliecinājums vai pateicība par darbiem Ķīnas labā.

Tā, piemēram, PSRS 1957. gadā no Ķīnas saņēma lāču tēviņu Pin-Pinu par to, ka tā pirmā atzina komunistisko Ķīnu.

ASV lielās pandas ir "viesojušās" kopš prezidenta Ričarda Niksona vēsturiskās vizītes Ķīnā 1972. gadā, kad attiecības starp abām valstīm stabilizējās.

Gada sākumā Ķīna jau atsauca divas pandas no Memfisas zoodārza. Tajā mita pandu tēviņš Le Le, kuru bija piemeklējušas sirds problēmas, un viņa sugasbiedrs Ja Ja, kurš bija vājdzirdīgs. Ķīna zoodārzu apsūdzēja par sliktu izturēšanos pret dzīvniekiem.

No pandu lāčiem Tjan Tjan, Mei Šan un viņu mazuļa Šau Ši Džī jau atvadījies arī Vašingtonas zoodārzs. Lielajiem dzīvniekiem par godu tika sarīkoti svētki deviņu dienu garumā, bet decembrī tie dosies uz Ķīnu.

Amerikā pandas vēl ir palikušas Atlantā un Sandjego, taču arī tās jau pošas ceļā uz Āzijas valsti.

ASV un Ķīna noliedz, ka pandu atgriešanās Ķīnā ir saistīta ar abu politiskajām un ekonomiskajām ķildām, taču ne visi tam tic.

"Tam, ka visas pandas līdz nākamā gada beigām aizbrauks no ASV uz Ķīnu, ir zināma nozīme," izdevumam "Bloomberg" sacīja grāmatas par Ķīnas "pandu diplomātiju" autore, Kalifornijas Svētās Marijas koledžas profesore Elena Songstere.

"Ķīnieši rīkojas saskaņā ar plānu. Viņi zina, ko dara," teica profesore.

Iespējams, ka ķīnieši savas domas varētu mainīt. "Bloomberg" avoti Baltajā namā apgalvoja, ka pandu nākotni abas valstis apspriedīs jau tuvākā laikā. Iespējams, ka par tām tiks runāts Džo Baidena tikšanās laikā ar Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu, kad viņš novembra vidū Āzijas un Klusā okeāna valstu ekonomiskās sadarbības foruma (APEC) ietvaros viesosies Sanfrancisko.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti