NATO amatpersona: Kremļa marionetes Piedņestrā grib ietekmēt Moldovas prezidenta vēlēšanu gaitu

Pēc tam, kad Moldovas separātiskā Piedņestras reģiona likumdevēji vakar lūdza "palīdzību" Krievijai, ir izskanējuši dažādi minējumi, kāda varētu būt Maskavas atbilde. Viens no visbiežāk uzdotajiem jautājumiem ir, vai Krievija varētu mēģināt uzsākt jaunu karu Moldovā.  NATO ģenerālsekretāra vietnieks Mirča Džoane vērtēja, ka šie notikumi ir vērtējami kā Kremļa vēlme ietekmēt Moldovā šogad gaidāmo prezidenta vēlēšanu gaitu.

Trešdien Piedņestras promaskaviskie likumdevēji pieņēma rezolūciju, kurā viņi vērsās pie Krievijas ar lūgumu "īstenot pasākumus", lai aizsargātu reģionu "no pieaugoša Moldovas spiediena". Rezolūcijā apgalvots, ka Kišiņeva pret separātistu kontrolēto reģionu izvērsusi "ekonomisko karu" un bloķējusi vitāli nepieciešamo importu, cenšoties šo teritoriju pārvērst par "geto".

Piedņestras vēršanās pie Maskavas līdzinās tam, kas notika 2022. gada februārī, kad Kremļa ieceltie vietvalži okupētajos Ukrainas Doneckas un Luhanskas apgabalos arī lūdza Krievijas aizsardzību. Dažas dienas vēlāk sākās Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā.

Moldovas valdība šo Piedņestras separātistu soli ir uztvērusi mierīgi, norādot, ka tas ir tikai kārtējais Krievijas mēģinājums destabilizēt situāciju valstī un traucēt Moldovas centieniem integrēties Eiropas Savienībā.

Arī moldāvu pētnieciskais žurnālists Vladimirs Thoriks domā, ka Piedņestras "lūgums" Maskavai nemainīs esošo situāciju.

Žurnālists Vladimirs Thoriks par Piedņestras "lūgumu palīdzēt"
00:00 / 00:47
Lejuplādēt

"Piedņestra ir Krievijas politikas turpinājums. Šo Moldovas austrumu reģionu, kur dzīvo aptuveni pusmiljons cilvēku, Krievija ir okupējusi vairāk nekā 30 gadus.

Kādu vēl palīdzību Krievija var sniegt citas valsts okupētam reģionam, kur Krievija ir izvietojusi bruņotos spēkus un uz šiem durkļiem turas Piedņestras vara?" Vladimirs Thoriks sacīja intervijā telekanālam "Nastojaščeje vremja".

"Šo lūgumu var traktēt pēc nepieciešamības: kā aicinājumu ievest karaspēku vai kā aicinājumu izdarīt diplomātisku spiedienu uz Moldovu. Kādu vēl spiedienu Krievija var izdarīt uz Kišiņevu? Moldova izraidīja no valsts grupu Krievijas diplomātu par iejaukšanos iekšpolitikā. Krievija jau tā izdara maksimālu spiedienu uz Moldovu," viņš turpināja.

Arī rietumvalstis ir reaģējušas uz Piedņestras "lūgumu" Maskavai.

ASV Valsts departaments paziņoja, ka Vašingtona uzmanīgi seko situācijai Piedņestrā un atkārtoti uzsvēra ASV nelokāmo atbalstu Moldovas suverenitātei un teritoriālajai nedalāmībai.

NATO ģenerālsekretāra vietnieks Mirča Džoane par Kremļa mērķiem Moldovā
00:00 / 00:31
Lejuplādēt

NATO ģenerālsekretāra vietnieks Mirča Džoane sacīja, ka Kremlis ar savu marionešu valdību Piedņestrā vēlas ietekmēt Moldovas iekšpolitiku, jo šogad ir gaidāmas prezidenta vēlēšanas.

Tajās uz vēl vienu četru gadu pilnvaru termiņu kandidēs pašreizējā valsts vadītāja proeiropeiski noskaņotā Maija Sandu.

"Krievija izmanto visas tās rīcībā esošās ietekmes sviras, lai apturētu Moldovas eirointegrācijas ceļu, tas ir acīmredzami. Un Piedņestra ir veids, kā izdarīt spiedienu uz Moldovu, līdzīgi kā Krievija to dara Gruzijā, izmantojot Dienvidosetiju un Abhāziju. Tā ir daļa no izmisīgiem mēģinājumiem panākt, lai rudenī paredzētajās Moldovas prezidenta vēlēšanās amatā nepārvēlētu prezidenti Maiju Sandu," sacīja Džoane.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti