Rīta Panorāma

Kad ieelpots pirmais malks teātra gaisa

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Bulgārija un Rumānija daļēji pievienojas Šengenas zonai

Bulgārija un Rumānija daļēji pievienojas Šengenas zonai

Bulgārija un Rumānija šā gada 31. martā daļēji pievienosies Šengenas zonai. Brīvai izceļošanai un ieceļošanai no šīm Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm būs gatavas lidostas un jūras ostas.

Jaunākās Šengenas zonas dalībnieces Rumānija un Bulgārija spērušas vēsturisku soli integrācijai ES. Pēc gadiem ilgām diskusijām abu valstu pilsoņiem ļauts bez robežkontroles doties uz jebkuru citu zonas dalībvalsti. Tiesa gan, tikai tad, ja ceļos ar lidmašīnām vai kuģiem.

"Organizatoriski visas lidostas ir sadalītas Šengenas un ārpus Šengenas sektoros, un Šengenas sektors apkalpos iekšējās līnijas, jo mēs tagad esam daļa no Šengenas saimes. Mēs esam pilnībā gatavi kopā ar visu četru starptautisko pasažieru lidostu – Sofijas, Plovdivas, Varnas un Burgasas – operatoriem," sacīja Bulgārijas robežpolicijas vadītājs Antons Zlatanovs.

Pirmais reiss, uz kuru attieksies jaunā kārtība, būs kādas zemo izmaksu aviokompānijas lidojums no Itālijas pilsētas Neapoles. Tas 31. martā 20 minūtes pēc pusnakts nolaidīsies Bulgārijas galvaspilsētas Sofijas lidostā, un visi pasažieri pēc bagāžas saņemšanas varēs doties prom bez dokumentu kontroles.

Iekšlietu ministrs Kalins Stojanovs informēja, ka tuvāko mēnešu laikā tiks pieņemts lēmums par kontroles atcelšanu arī uz sauszemes robežām.

Lielākais riska faktors ir nelegālā migrācija, un šī iemesla dēļ pret pilntiesīgu abu valstu dalību Šengenas zonā iebilst Austrija.

Vienlaikus gatavošanās izmaiņām notiek Rumānijā, un galvaspilsētas Bukarestes lidostā pārkārtota pasažieru plūsma. 14 no 57 iekāpšanas un izkāpšanas vietām apkalpos citu valstu viesus, bet pārējās nodrošinās pasažieriem brīvu plūsmu.

Taču ne visi ir priecīgi. Daudziem ir rūgtums un pat dusmas par tikai daļēju iekļaušanu Šengenas zonā. Tie pārsvarā ir šoferi, kuriem joprojām būs jāstāv garās rindās pie sauszemes robežām, lai iekļūtu vai izkļūtu no ES.

"Eiropa mūs grib, bet ne pilnībā. Ja tā nebūtu, mēs jau būtu Šengenā jau pirms desmit gadiem," pauda kāds autovadītājs. Cits autovadītājs tikmēr norādīja: "Šengena nozīmētu normalitāti, tas būtu īsāks gaidīšanas laiks uz robežām. Tā ir katastrofa, es gaidu rindā 20 minūtes, bet esmu pavirzījies uz priekšu labi ja simts metrus."

Bulgārija un Rumānija ir ES dalībvalstis kopš 2007. gada un cerēja pievienoties Šengenas zonai 2022. gada beigās. Par kontroles pārtraukšanu uz abu valstu sauszemes robežām iecerēts vienoties sarunās šogad.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti