Latvija apliecina gatavību atbalstīt Ukrainu un Moldovu ceļā uz Eiropas Savienību

Latvija atbalsta Eiropas Savienības (ES) pievienošanās sarunu sākšanu ar Ukrainu un Moldovu un apliecina gatavību sniegt abām valstīm nepieciešamo atbalstu reformu īstenošanā ceļā uz pilntiesīgu dalību ES. To paredz ceturtdien Saeimā atbalstītais lēmuma projekts. 

Lēmuma projektu parlamentārieši atbalstīja vienbalsīgi.

Saeima ņēmusi vērā Ukrainas un Moldovas pieteikumu pilntiesīgai dalībai ES. 

Latvijas parlaments atzīst Ukrainas un Moldovas nelokāmo apņemšanos pievienoties ES, to apliecinot ar centīgu darbu, īstenojot virkni politisko un institucionālo reformu par spīti Krievijas agresijas daudzpusīgajām izpausmēm un ar tām saistītajiem ģeopolitiskajiem izaicinājumiem.

Ņemot vērā 2023. gada 8. novembra Eiropas Komisijas (EK) ziņojumu par ES paplašināšanās politiku un tās ietvaros EK sniegtās rekomendācijas sākt pievienošanās sarunas ar Ukrainu un Moldovu, Latvija atbalsta pievienošanās ES sarunu ar Ukrainu un Moldovu sākšanu.

Tāpat lēmuma projektā teikts, ka Latvija aicina visas pārējās dalībvalstis ES Padomē un Eiropadomē atbalstīt EK sniegtās rekomendācijas un līdz 2023. gada beigām apstiprināt pievienošanās ES sarunu sākšanu ar Ukrainu un Moldovu.

Latvija aicina EK un ES Padomi bez kavēšanās sagatavot un apstiprināt sarunu ietvaru ar Ukrainu un Moldovu.

Vienlaikus Latvija aicina Ukrainu un Moldovu turpināt īstenot nepieciešamās reformas, kas sekmēs šo valstu atbilstību ES kopīgajām vērtībām, ciešāku to integrāciju ES un veicinās lielāku stabilitāti, drošību un labklājību reģionā. Tāpat Saeima ar lēmumu apliecinājusi, ka Latvija ir gatava sniegt Ukrainai un Moldovai nepieciešamo atbalstu reformu īstenošanā šo valstu ceļā uz pilntiesīgu dalību ES.

KONTEKSTS:

Eiropas Komisija ieteikusi uzsākt sarunas ar Ukrainu un Moldovu par pievienošanos Eiropas Savienībai (ES). Par sarunu uzsākšanu vēl 14. un 15. decembrī spriedīs ES Padomes sēdē.

Ukraina cer, ka sarunas sāksies jau 2024. gada sākumā. Daļa bloka valstu, piemēram, Francija un Portugāle, ierosina "pakāpenisku" Ukrainas pievienošanos valstu blokam. Pērnā gada decembrī Ukrainas pievienošanos ES atbalstīja 79% ukraiņu. 60% ukraiņu gan esot gatavi lēnam iestāšanās procesam, lai Ukraina sarunās varētu pilnvērtīgi aizstāvēt savas intereses.

Tikmēr Gruzijai tiek rekomendēts piešķirt ES kandidātvalsts statusu, savukārt pievienošanās sarunas ar Bosniju un Hercegovinu varētu notikt, tiklīdz valsts būs sasniegusi atbilstošu progresu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti