Panorāma

Daugavpilī pieņem budžetu bez deficīta

Panorāma

Panorāma

Ar tieslietu reformu Polija grib atjaunot ietekmi ES

Polija ar tieslietu reformu grib atjaunot ietekmi ES

Polija atkal varētu tikt pie Eiropas Savienības (ES) fondu miljardiem. Šī valsts nākusi klajā ar jaunu tieslietu reformu plānu, kas ļaušot atjaunot tiesiskumu un tādējādi izbeigt pret Poliju vērstās ES sankciju procedūras. Polija cer, ka miljardu atbloķēšana ļaus tai atgūt vadošās pozīcijas Eiropas Savienībā.

Otrdien divi Eiropas Komisijas (EK) komisāri ar Polijas tieslietu ministru demonstrēja iepriekšējo astoņu gadu laikā neredzētu vienotību.

"Mēs šodien dzirdējām no tieslietu ministra reālistisku plānu, kam būtu jāatjauno tiesu varas neatkarība, kas jau no paša sākuma ir apdraudēta. Tas ir mērķis," teica ES vērtību un pārredzamības komisāre Vera Jourova.

Galvenās bažas ir par to, ka daži no Polijas plānā iekļautajiem tiesību aktiem ir jāapstiprina prezidentam Andžejam Dudam, kurš ir pārliecināts konservatīvās partijas "Likums un taisnīgums" sabiedrotais.

EK grib, lai reformu process noritētu ievērojot pienācīgu procedūru. Tas nozīmē, ka Duda to var potenciāli nobremzēt.

"Mums ir jāatjauno likuma vara ar likumīgiem paņēmieniem. Tas būs uzdevums Polijas valdībai un Eiropas Komisijai – pārliecināties, ka tiesiskums ir atjaunots pēc tik daudziem pārkāpuma gadiem, un tas tiek darīts likumīgi," uzsvēra EK tieslietu komisārs Didjē Reinderss.

Polijas nesaskaņas ar Eiropas Komisiju sākās 2015. gadā, kad pie varas nāca nacionālistiskā partija "Likums un taisnīgums", kas ieviesa tieslietu reformas, kuras, pēc kritiķu domām, pakļāvušas Polijas tiesu sistēmu politiskai kontrolei.

2017. gadā Eiropas Komisija uzsāka tā saukto 7. panta juridisko procedūru, kas draudēja apturēt Polijas balsstiesības ES un ir bloķējusi piekļuvi miljardiem eiro no ES fondu līdzekļiem, pamatojoties uz bažām par tiesiskumu.

Polijas jaunā tieslietu reforma ļaus izbeigt 7. panta procedūru pret Poliju un atjaunot pieeju ES fondiem.

"Ja Polija izkļūst no šīs procedūras, tad mēs kļūstam stiprāki kā dalībvalsts, mums būs lielāka ietekme uz Eiropas integrāciju un mums būs lielāks spēks atbalstīt tās idejas un projektus, ko mēs gribam īstenot Eiropā," teica Polijas tieslietu ministrs Ādams Bodnārs.

Polijai ir viena no lielākajām armijām Eiropā. Komplektā tagad ar redzamajām izmaiņām attiecībās ar Briseli tiek prognozēts, ka Polijai ir cerības iegūt augstus amatus ES vadībā pēc Eiropas Parlamenta vēlēšanām jūnijā. Briseles kuluāros tiek spriests, ka tas varētu būt ES portfelis ārlietās vai aizsardzībā.

Lai gan Polija ir ceļā uz savas ietekmes palielināšanu, taču tās atbalsts Ukrainai tiks atkal pārbaudīts. No otrdienas poļu zemnieki plāno pilna mēroga Ukrainas robežas blokādi, lai protestētu pret lēto importu. Akcija sasniegs kulmināciju nākamnedēļ – ar traktoru kolonnu ierodoties Varšavā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti