ANO ģenerālsekretārs: Ģenerālajā asamblejā maz cerību nopietnam dialogam par mieru Ukrainā

ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs šaubās, vai šobrīd ASV lielpilsētā Ņujorkā notiekošajā Ģenerālajā asamblejā ir visi nosacījumi tam, lai būtu nopietns dialogs par mieru Ukrainā. ASV un Ukrainas līderi tās ietvaros bija cerējuši gūt papildu starptautisko atbalstu Kijivai, tostarp no tā saukto "globālo dienvidu" valstīm.

Ņujorkā otrdien sākas 78. ANO Ģenerālās asamblejas sesija. Tajā pulcējušies vairāk nekā 140 līderi un valstu pārstāvji. Jau pirmdien Ņujorkā ieradās arī Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, kurš pirms savas otrdien gaidāmās uzrunas asamblejā jau paspējis apmeklēt ukraiņu karavīrus, kuriem pilsētā tiek nodrošināta rehabilitācija. 

Sagaidāma arī Zelenska dalība ANO Drošības padomē un vairākas divpusējas tikšanās. Trešdien viņam gaidāma tikšanās ar Brazīlijas prezidentu Luisu Inasiu Lulu da Silvu, kurš līdz šim centies izvairīties nostāties Ukrainas vai Krievijas pusē.

Pēc viesošanās Ņujorkā Ukrainas prezidents dosies uz Vašingtonu, kur tiksies ar ASV prezidentu Džo Baidenu un Kongresa locekļiem, kā arī ar ASV militāro vadību, amerikāņu uzņēmējiem, žurnālistiem un ukraiņu kopienas locekļiem. 

ANO ģenerālsekretārs: Ģenerālajā asamblejā maz cerību nopietnam dialogam par mieru Ukrainā
00:00 / 03:20
Lejuplādēt

Taču pārliecināt neitrālās vai Krieviju atbalstošās valstis nostāties Kijivas pusē ir ļoti grūts uzdevums, ko Ukraina un sabiedrotie nenogurstoši risina jau ilgu laiku. Lai gan vairums ANO dalībvalstu nobalsoja par Krievijas iebrukuma Ukrainā nosodījumu, vairākas tā dēvēto globālo dienvidu jeb Āzijas, Āfrikas un Latīņamerikas valstis ir nobažījušās par kara strupceļa iespējamību. 

Kā norādījis Ričards Govans, ANO eksperts no Starptautiskās krīzes grupas, valstīm, kas cīnās ar parādiem un nabadzību, šķiet, ka viņu problēmas ir atstātas otrajā plānā, tādēļ to nostāja ir tāda, ka ir jāvienojas par kara izbeigšanu.

Savukārt ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs pirms asamblejas pauda šaubas par to, ka asambleja būs platforma, kurā būs iespējams nopietns dialogs par mieru. 

"Galvenais mērķis ir miers. Taču mieram ir jābūt taisnīgam, un mieram ir jāatbilst ANO Statūtiem un starptautiskajām tiesībām. Un, godīgi sakot, es nedomāju, ka šajā Ģenerālajā asamblejā ir visi nosacījumi tam, lai būtu nopietns dialogs par mieru. Es domāju, ka puses pašlaik ir tālu no šādas iespējas, taču mēs nekad nepārtrauksim savus centienus nodrošināt mieru Ukrainā – taisnīgu mieru saskaņā ar hartu un starptautiskajām tiesībām," sacīja Guterešs.

Pēc ANO ģenerālsekretāra domām, karš Ukrainā šobrīd aizkavē pasauli no saliedēšanās, lai risinātu daudz un dažādus svarīgus jautājumus. Tādēļ nepieciešams, lai tas beigtos. 

"Karš Ukrainā šodien ir galvenais faktors, kas palielina ģeopolitisko spriedzi, un ģeopolitiskās spriedzes palielināšanās ir galvenais iemesls, kāpēc mēs nespējam efektīvi risināt pašreizējās problēmas: klimata pārmaiņas un jauno tehnoloģiju radīto traucējumu riskus. Diemžēl šobrīd pasaule nav vienota, stājoties pretī šiem izaicinājumiem. Un tāpēc ir tik svarīgi, lai karš Ukrainā beigtos, jo tas ir viens no faktoriem, kas grauj pasaules spēju apvienoties," teica ANO ģenerālsekretārs.

Jau iepriekš tika vēstīts, ka ASV prezidents Baidens un Ukrainas prezidents Zelenskis centīsies izmantot ANO Ģenerālo asambleju, lai paplašinātu starptautisko atbalstu Kijivai. Abu valstu līderi varētu izmantot to, ka asamblejā nepiedalīsies Krievijas un Ķīnas līderi, tādējādi Ukrainai ir iespēja vērst uzmanību sev vēlamā virzienā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti