G7 ārlietu ministri sola pastiprināt Ukrainas pretgaisa aizsardzības spējas

Postošo un noziedzīgo Krievijas armijas triecienu ēnā Ukraina partneriem turpina norādīt uz nepieciešamību to nodrošināt ar plašākām pretgaisa aizsardzības spējām. Tikmēr Rietumu partneri meklē iespējas šo prasību izpildīt. Piektdien G7 valstu ārlietu ministri sanāksmē Itālijā solījuši pastiprināt Ukrainas pretgaisa aizsardzības spējas. Savukārt NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs apliecinājis, ka ceļā uz Ukrainu ir vairāk aizsardzības līdzekļu un munīcijas.

G7 ārlietu ministri sola pastiprināt Ukrainas pretgaisa aizsardzības spējas
00:00 / 00:00

Piektdien Kapri, Itālijā, G7 valstu – Itālijas, Lielbritānijas, ASV, Japānas, Kanādas, Francijas un Vācijas ārlietu ministri sprieda par iespējām paplašināt palīdzību Ukrainai, precīzāk, kā stiprināt tās pretgaisa aizsardzību. Un kopīgā paziņojumā šodien tika pausts solījums, ka šīs spējas tiks pastiprinātas, gan lai izglābtu dzīvības, gan lai pasargātu kritisko infrastruktūru.

Ārlietu ministri paziņojumā arī pauduši, ka izskata visus iespējamos ceļus un iespējas, kā izmantot iesaldētos Krievijas aktīvus, lai palīdzētu Kijivai.

G7 ārlietu ministru sanāksmei pievienojās arī Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba, un viņš aicināja citas valstis sekot Vācijas piemēram, proti, Berlīne nedēļas nogalē paziņoja, ka nosūta uz Kijivu papildu pretgaisa aizsardzības sistēmu "Patriot".

Vācijas kanclers Olafs Šolcs šonedēļ arī Eiropadomē aicināja NATO valstis nodrošināt Ukrainai vēl vismaz sešas pretgaisa aizsardzības sistēmas "Patriot". 

"Protams, situācija ar raķetēm ir ārkārtīgi sarežģīta, trūkst gan pretgaisa aizsardzības sistēmu, gan raķešu. Jūs redzat, cik efektīvi un intensīvi viņi cenšas uzbrukt ar saviem dažāda veida ieročiem un kombinētajiem uzbrukumiem," sacīja Ukrainas Gaisa spēku pārstāvis Iļja Jevlašs. "Protams, lai nosegtu visus mūsu objektus, ir vajadzīgas daudzas šādas sistēmas, daudzas raķetes, kuras diemžēl vēl nevaram izmantot. Mēs redzam, ka viņi kopumā cenšas izmantot šo laiku pēc iespējas vairāk, pirms mūs apgādā ar dažādām Rietumu sistēmām un F-16 lidmašīnām.

Viņiem (Krievijai) tas ir iespēju logs, lai izmantotu visus savus pieejamos spēkus un līdzekļus, lai pēc iespējas vairāk iznīcinātu mūsu infrastruktūru, pirms mēs varam stiprināt un nodrošināt mūsu gaisa telpas drošību."

Naktī uz piektdienu Krievijas spēki uzbrukuši Ukrainai ar 22 dažāda veida raķetēm un 14 droniem, bet Ukrainas spēkiem izdevies notriekt 29 gaisa mērķus.

Traģiskākais uzbrukums noticis Dņipropetrovskas apgabalā, kuru Krievijas karaspēks naktī apšaudīja ar raķetēm, nogalinot deviņus cilvēkus, tostarp bērnus, un 29 cilvēkus ievainojot. Dnipro pilsētā triecienā piecstāvu ēkai nogalināti divi, bet ievainoti 20 cilvēki.

Savukārt Ukrainai izdevies notriekt Krievijas tāla darbības rādiusa stratēģisko bumbvedēju Tu-22M3, kas nogāzies Stavropoles novadā Krievijā. Ukrainai šādu bumbvedēju izdevies notriekt pirmo reizi, un gaisa spēku pārstāvji pavēstīja, ka tā bijusi atmaksa par Ukrainas mierīgo pilsētu bombardēšanu.

KONTEKSTS:

Krievijas nepamatotais un neizprovocētais plaša mēroga iebrukums Ukrainā sākās 2022. gada 24. februārī, Kremļa propaganda bravūrīgi solīja ieņemt Kijivu trīs dienās, taču ukraiņu pašaizliedzīga un spēcīga pretestība neļāva Kremlim realizēt savus plānus.

Pēc neveiksmēm Kremlis izveda armiju no Kijivas apgabala,  bet 2022. gada rudenī Ukrainai sekmīga pretuzbrukuma rezultātā izdevās padzīt okupācijas spēkus no Harkivas apgabala un Hersonas pilsētas. 2023. gada vasarā Ukraina sāka jaunu pretuzbrukumu, taču tas nebija sekmīgs.

Savukārt 2024. gadā ieroču trūkuma dēļ Ukrainai pārsvarā nākas aizstāvēties pret Krievijas uzbrukumiem, lai gan Ukrainas vadība uzsver, ka nav atteikusies no mērķa par okupācijas spēku padzīšanu no visas Ukrainas teritorijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti