Domnīca: Drona uzbrukums Piedņestrā varētu būt saistīts ar Krievijas centieniem destabilizēt Moldovu

Piedņestras separātisti paziņojuši par bezpilota lidaparāta uzbrukumu militārajai daļai no Odesas apgabala, bet ASV analītiķi no Kara studiju institūta (ISW) norāda uz Krievijas centieniem destabilizēt situāciju Moldovā.

Moldovas separātiskajā Piedņestras reģionā svētdien ar nezināmu bezpilota lidaparātu veikts trieciens militārajai daļai, un separātiskie plašsaziņas līdzekļi vēstīja, ka uzbrukuma mērķis bija objektā esošs helikopters un ka drons palaists no Odesas apgabala puses.

Tomēr ISW analītiķi pauduši pārliecību, ka Ukraina nav saistīta ar incidentu, bet tas ir Krievijas mēģinājums destabilizēt situāciju Moldovā.

Bijušais Piedņestras Augstākās padomes priekšsēdētājs Aleksandrs Ščerba šajā situācijā vaino Ukrainu, savukārt Moldovas Reintegrācijas birojs paziņoja, ka cietušais helikopters nav lidojis gadiem ilgi un ka uzbrukuma mērķis bija apzināti sēt bailes un paniku Piedņestrā.

Uzbrukums esot daļa no ienaidnieka informācijas operācijas, kas vērsta pret Moldovu. Vienlaikus Reintegrācijas birojs atturējās no nepārprotamas Piedņestras vai prokrievisko spēku vainošanas par uzbrukumu.

"Šā raksta sagatavošanas brīdī ne Piedņestras, ne Krievijas varasiestādes nav apsūdzējušas Ukrainas spēkus trieciena veikšanā, taču nākotnē tās to var darīt," norādīja ISW analītiķi.

Viņi atgādināja, ka Moldovas iestādes ir sazinājušās ar Ukrainas valdību. Ukrainas Dezinformācijas apkarošanas centrs jau ir apsūdzējis Krieviju, ka tā veikusi triecienu, lai manipulētu ar informācijas telpu. Ukrainas izlūkdienesta pārstāvis Andrijs Jusovs situāciju raksturoja kā Krievijas provokāciju.

"ISW nevar neatkarīgi pārbaudīt detaļas par vienu bezpilota lidaparāta triecienu Piedņestrā vai identificēt atbildīgās personas, taču maz ticams, ka triecienu veikuši Ukrainas spēki, ņemot vērā trieciena laikā izmantotos ierobežotos līdzekļus un nenozīmīgo mērķi.

Arī Ukrainas amatpersonas nesen ir paziņojušas, ka Piedņestra nerada militāru apdraudējumu Ukrainai," teikts ASV institūta ziņojumā.

Tomēr Piedņestras varas iestādes nesen ir lūgušas Krieviju par nenoteiktu "aizstāvību/aizsardzību" pret Moldovu. ISW eksperti izteikuši pārliecību, ka no šīs provokācijas labumu gūst Krievija vai ar to saistīti spēki. Tāda veida provokācija atvieglo Kremļa nepārtrauktos centienus radīt informatīvus apstākļus, kas attaisnotu dažādas hibrīdoperācijas, kuru mērķis ir destabilizēt Moldovu.

Svētdien Piedņestras pašpasludinātās varas iestādes paziņoja par drona uzbrukumu militārajai daļai. Tiraspolē kādas militārās daļas teritorijā izcēlās ugunsgrēks, ko izraisīja sprādziens.

Pēc tam Moldovas Reintegrācijas politikas birojs paziņoja, ka Ukraina nav iesaistīta drona uzbrukumā militārajai daļai neatzītajā Piedņestras republikā.

KONTEKSTS: 

Piedņestras Moldāvu Republika ir starptautiski neatzīta valsts – separātisks reģions Moldovā, kas atrodas starp Dņestras upi un Ukrainas robežu un pēc Padomju Savienības sabrukuma vienpusēji atdalījās no Moldovas.

1992. gadā separātisti izcīnīja karu ar Moldovas prorietumniecisko valdību, kas beidzās ar simtiem bojāgājušo un Krievijas armijas iejaukšanos, aizstāvot nemierniekus.

2006. gadā tur notika starptautiski neatzīts referendums par pievienošanos Krievijai, ko tolaik atbalstīja 97,1% vēlētāju. 

Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā Moldova ir baidījusies, ka Krievija varētu izmantot Piedņestru, lai atvērtu jaunu fronti dienvidrietumos, Odesas virzienā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti