«Trausla bija tā situācija.» Siliņa atklāj, kā ES līderi bez Orbāna lēma par sarunām ar Ukrainu

"Trausla bija tā situācija," tā Latvijas premjere Evika Siliņa ("Jaunā Vienotība") intervijā LTV raksturoja Eiropas Savienības (ES) valstu līderu lēmuma par sarunu sākšanu ar Ukrainu un Moldovu pieņemšanu, kas notika, Ungārijas premjeram Viktoram Orbānam pametot zāli.

Vēl pirms ES līderu lemšanas Ungārijas premjers Viktors Orbāns iebilda pret sarunu sākšanu ar Ukrainu, uzsverot, ka Kijiva nav pilnībā izpildījusi Eiropas Savienības izvirzītās prasības. Tomēr, neraugoties uz šiem publiski paustajiem iebildumiem, ES līderiem izdevās vienoties.

Siliņa LTV detalizēti izstāstīja, kā notika lemšana un kāda bija Ungārijas premjera rīcība: "Orbāna kungs nepiekrita, viņš palika savā pozīcijā, vienkārši izgāja no zāles. Tāds process nav bijis līdz šim Eiropā. Bija pilnīgi skaidrs, Eiropas līderiem diskutējot pie galda, ka 26 valstīm ir pilnīgi skaidra vienošanās. (..) Nebija īsti argumentu, lai mēs pateiktu, ka kaut kas īsti nav kārtībā.

Un Orbāna kungs izgāja no zāles un, pēc tam atgriežoties, neiebilda tam, ka šāds lēmums ir."

Latvijas politiķe atklāja, ka piedāvājums Orbānam nepiedalīties lemšanā nāca no Vācijas kanclera: "Tas bija Olafs Šolcs, kas piedāvāja – ja viņam [Orbānam] nepatīk, ka pārējiem tāda vienošanās ir, tad viņš var varbūt nepiedalīties."

"Procedūra ir tāda, ka valsti var pārstāvēt tikai atbilstošā amatpersona. Mūsu gadījumā tā esmu es, ja es netieku, neviens cits mani no Latvijas nevar pārstāvēt, tad es savas balsstiesības nododu kādai citai valstij. Tā kā viņš [Orbāns] nenodeva kādai citai valstij savas balsstiesības, tad, viņam klāt neesot, pārējām dalībvalstīm bija kvorums un viņa balss vienkārši neieskaitījās," pastāstīja premjere.

Taujāta par emocijām Siliņa stāstīja: "Bija tā interesanti, jo mēs līdz galam nevarējām saprast – nebūs to iebildumu vai būs, jo nebija balsojums. Tā bija vairāk konsensuss lēmuma pieņemšana. Kad bija skaidrs, ka iebildumu nav un, arī ungāriem atgriežoties uz vietas zālē, tie iebildumi netika izteikti, dalībvalstis gāja tālāk. (..) Tad beigās mēs gājām un paziņojām presei, kas ir noticis."

Arī aplausi izpalikuši. "Tā sajūta bija tāda – lai nesalauztu to trauslo ledu, kas mums tur bija panākts, lai mēs neielūztu tajā bedrē.

Trausla bija tā situācija, neviens negribēja pārlauzt panākto vienošanos," sacīja Siliņa.

Jāpiebilst gan, ka Orbāns, pametot sēžu zāli, pavēstīja, ka negrasās piedalīties šī "sliktā lēmuma" pieņemšanā. Taču viņš arī atturējās no veto uzlikšanas pārējo 26 dalībvalstu lēmumam. Domājams, ka Orbāna pozīciju palīdzēja mīkstināt Eiropas Komisijas trešdien pieņemtais lēmums atbloķēt iesaldētos 10 miljardus eiro no ES fondu naudas, kam Ungārija līdz šim nevarēja piekļūt.

KONTEKSTS:

Eiropas Savienības valstu līderi vienojās sākt iestāšanās sarunas ar Ukrainu un Moldovu, kā arī piešķirt kandidātvalsts statusu Gruzijai. Tiek plānots, ka martā iestāšanās sarunas tiks uzsāktas arī ar Bosniju un Hercegovinu, kad šī valsts būs izpildījusi iepriekš izvirzītos priekšnosacījumus.

ES līderu sanāksmē panāktais lēmums ir negaidīts, jo Ungārijas premjers Orbāns līdz pēdējam pretojās sarunu sākšanai ar Ukrainu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti