«StratCom»: Pēc «Twitter» nonākšanas Maska īpašumā Krievijas propagandas izplatība platformā kāpusi par 60%

Pēc sociālā tīkla platformas "Twitter" nonākšanas Īlona Maska īpašumā par 60% pieaugusi Krievijas valsts propagandas izplatība platformā. Tā par NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra ("StratCom") pētījumā secināto informēja centra direktors Jānis Sārts.

"StratcCom" izpēte liecina, ka pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā virkne "Twitter" sperto soļu, tostarp ar Krievijas izlūkdienestiem saistīto troļļu kontu apturēšana, ļāva samazināt iesaistīšanos Kremļa propagandā par 49%.

Tomēr pēc "Twitter" nonākšanas Īlona Maska īpašumā platforma 2023. gada marta beigās pārtrauca Krievijas valdības un plašsaziņas līdzekļu kontu marķēšanas politiku. "StratCom" veiktā 11 iepriekš marķētu kontu analīze liecina par skatījumu skaita pieaugumu uz vienu ziņu vidēji par 60%.

Šī pārmaiņa izraisīja strauju Kremļa redzamības palielināšanos sociālajā tīklā "Twitter". Krievijas Ārlietu ministrijas konta angļu valodā skatījumu skaits uz vienu tvītu pieauga no 52 000 līdz 87 000. Politikas maiņa arī veicināja labvēlīgāku vidi lielākam publikāciju skaitam, un Krievijas Ārlietu ministrijas konta publikāciju biežums palielinājies vairāk nekā divas reizes – no 8 līdz 18 publikācijām dienā.

Zīmīgi, ka vismazākais skatījumu pieaugums bija krievu valodas kontos. Tas attiecas uz Krievijas Ārlietu ministrijas kontu, arī ziņu portāli "Izvestia" un "Gazeta" nepiedzīvoja kāpumu. Turpretī Kremļa tīmekļu vietņu, kas vērstas uz starptautisku auditoriju, redzamība ievērojami palielinājās. Diplomātiskajiem kontiem iesaistīšanās palielinājās par 133% un skatījumu skaits pieauga par 150%.

Mākslīgā intelekta nozīme

Intervijā Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" Sārts skaidroja, kāpēc izmaiņas "Twitter" darbības iekšienē atstāj ietekmi uz propagandas apjomu. Viņš uzsvēra sociālo tīklu platformu algoritmu nozīmi tajā, kuri ieraksti un ziņojumi būs redzami lietotājiem tā, lai tie ilgāk uzkavētos konkrētajā platformā.

Jānis Sārts par propagandu "Twitter" platformā
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Tāpat mākslīgo intelektu izmanto citi spēlētāji, kas savukārt mēģina apspēlēt platformas algoritmu.

"Tas, kas ir noticis, Īlonam Maskam pārņemot "Twitter" kompānijas grožus, viņš ir pamainījis algoritmu, kurā tagad krievu oficiālās propagandas un ar to saistīto kontu izplatība tiek veicināta, nevis tiek slāpēta," skaidroja Sārts.

Maska nozīme

"To viņš izdarīja, jo viņš kā īpašnieks izdomāja, ka tā ir pareizi," pauda "StratCom" direktors, piebilstot: "Kas, manuprāt, iezīmē bīstamu tendenci –

tādi Rietumu oligarhi ar ļoti lielu un dziļu naudas maku pārņemot (..) globālu sociālo tīklu un pielāgojot saviem  standartiem, rada veselu virkni tektonisku izmaiņu."

Komentējot šādas rīcības iemeslus, Sārts norādīja uz Maska uzskatiem, jo miljardieris sevi dēvē par vārda brīvības absolūtistu, un viņa kompānijas "Tesla" atkarību no izejvielām, kas bieži vien ir nedemokrātiskās valstīs.

KONTEKSTS:

Pasaules bagātākais cilvēks, ASV miljardieris Īlons Masks 2022. gada oktobra nogalē pabeidza sociālā tīkla "Twitter" iegādes darījumu un pārņēma kontroli pār šo uzņēmumu. Viņš atlaida vairākus vadošos "Twitter" darbiniekus.

Masks par sociālā tīkla iegādi samaksāja 44 miljardus ASV dolāru.

Uzņēmējs apgalvo, ka nopircis "Twitter", lai sekmētu veselīgas debates par plašu ideju loku un stātos pretī tendencei, kad sociālie mediji sašķeļas partejiskos "atbalss kambaros".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti