Dienas ziņas

Šolcs: Vācija turpinās atbalstīt Ukrainu

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

ASV uzliek veto ANO rezolūcijai par pamieru Gazas joslā

ASV uzliek veto ANO Drošības padomes rezolūcijai par pamieru Gazas joslā

Amerikas Savienotās Valstis uzlikušas veto ANO Drošības padomes rezolūcijai, kas aicinātu nekavējoties noteikt pamieru Gazas joslā notiekošajā karadarbībā starp Izraēlu un teroristisko grupējumu "Hamās". Tikmēr Gazas joslā turpinās Izraēlas armijas operācijas.

ASV uzliek veto ANO Drošības padomes rezolūcijai par pamieru Gazas joslā
00:00 / 03:21
Lejuplādēt

ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs piektdien bija sasaucis Drošības padomes ārkārtas sēdi, lai mēģinātu panākt "humāna pamiera" noteikšanu. Pēc viņa teiktā, mērķis arī bija novērst "katastrofu ar potenciāli neatgriezeniskām sekām palestīniešiem" un visiem Tuvajiem Austrumiem. Gutērrešs izmantoja ANO Hartas 99. pantu, kas dod ANO ģenerālsekretāram tiesības ziņot Drošības Padomē par visiem tiem jautājumiem, kuri, pēc viņa domām, var apdraudēt starptautisko mieru un drošību. Vēl pirms balsojuma Gutērrešs sacīja, ka "Hamās" pastrādātā brutalitāte nekad nevar attaisnot palestīniešu tautas kolektīvo sodīšanu.

Balsojumā 13 valstis balsoja par, Lielbritānija atturējās, bet ASV uzlika veto. Savienotās Valstis kritizēja rezolūcijas atbalstītājus par mēģinājumu steigšus panākt tās pieņemšanu, nemainot aicinājumu uz bezierunu pamieru. ASV ieskatā rezolūcija ir nodalīta no realitātes un panāktu, ka grupējums "Hamās" spētu atkārtot to, ko tas izdarīja 7. oktobrī. Tam gan nepiekrita nedz Palestīnas pārstāvji ANO, nedz vēl citas valstis. Apvienotie Arābu Emirāti pauda vilšanos, bet, piemēram, Irāna pēc Savienoto Valstu veto brīdināja, ka situācija Tuvajos Austrumos var nekontrolējami uzsprāgt. ASV veto nosodīja arī cilvēktiesību organizācijas un aktīvisti.

Turpretim pamiera izsludināšana nav ne prātā Izraēlai, kuras vēstnieks ANO Gilads Erdans uzsvēra, ka pamiera izsludināšana nāktu par labu "Hamās" un paildzinātu ciešanas.

Viņš pauda: "Neskatoties uz citu konfliktu milzīgo globālo ietekmi un daudz nopietnākiem draudiem starptautiskajam mieram un drošībai, Izraēlas aizsardzības karš pret teroristu organizāciju "Hamās" bija katalizators 99. panta aktivizēšanai. Ironija ir tāda, ka reģionālo stabilitāti un gan izraēliešu, gan Gazas iedzīvotāju drošību var sasniegt tikai tad, kad "Hamās" tiks likvidēts, nevis minūti pirms tam. Tātad patiesais ceļš miera nodrošināšanai ir tikai Izraēlas misijas atbalstīšana. Noteikti ne aicināšana uz pamieru. Pamiers nozīmē, ka visu ciešanas turpināsies, pamiers nostiprina "Hamās" kontroli pār Gazu. Taču vēl vairāk, aicinājums uz pamieru raidīja skaidru vēstījumu, ka "Hamās" ir piedotas viņu apzinātās zvērības un starptautiskā sabiedrība ir devusi zaļo gaismu "Hamās" veiktajai Gazas iedzīvotāju apspiešanai."

Tikmēr Gazas joslā Izraēlas armijas operācijas ar pilnu spēku turpinās. Turpinās uzbrukums dienvidu pilsētai Hānjūnisai. Tiek ziņots, ka kaujas notiek arī pašā pilsētā, tostarp pie dzīvojamajām mājām. Hānjūnisā patvērušies tūkstošiem cilvēku, kas iepriekš bēga no karadarbības ziemeļos. Taču liela daļa šo iedzīvotāju tagad bēg tālāk uz dienvidiem, piekrastes zonām vai tālāk uz dienvidiem uz Rafāhu, pie Ēģiptes robežas.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

22. novembrī Izraēla un "Hamās" vienojās par uguns pārtraukšanu uz dažām dienām, to laikā veicot ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņu. Vienošanās ietvaros tika atbrīvotas sievietes, bērni un jaunieši, kā arī gados vecāki cilvēki. "Hamās" atbrīvoja 110 sagūstītos cilvēkus, tostarp 80 izraēliešus, savukārt Izraēla no ieslodzījuma atbrīvoja 240 palestīniešus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti