Panorāma

Ko Dziesmu svētku dalībniekiem liegts ienest teritorijā

Panorāma

Panorāma

Brīvprātīgie nogādā palīdzību Ukrainas piefrontes ciemiem

Latvijas brīvprātīgie nogādā palīdzību Ukrainas piefrontes ciematiem

Palīdzībā Ukrainai cīņā ar agresorvalsti Krieviju savu artavu dod arī Latvijas brīvprātīgie, uzņēmēji un privātpersonas. Nupat brīvprātīgie kārtējā palīdzības braucienā apmeklēja nesen atbrīvotos ciematus, kur nogādāja pārtikas saiņus vairāk nekā 2000 iedzīvotāju.  

Latvijas brīvprātīgo konvojs, Mikolajivas policijas pavadīts, šķērso vairākus blokposteņus. Šoreiz kravā ir 18 tonnas palīdzības.

Lielajā automašīnā ir Latvijas uzņēmumu saziedota pārtika, sanitārās preces, saldumi, arī dāvanas bērniem. Latvijas iedzīvotāji un uzņēmēji saziedoja arī 8000 eiro konvoja degvielai, un par šo naudu nopirkti medikamenti ukraiņiem.

Drošības apsvērumu dēļ, lai ciematos nebūtu ilgi jāuzkavējas, brīvprātīgie piepilda maisiņus jau Mikolajivā, lai pēc tam nogādātu tos sešiem ciematiem Hersonas apgabalā.

Visgrūtāk klājas piefrontes ciemos, kur ceļi ir neizbraucami.

Ukraiņu karavīri ciematu no okupācijas spēkiem atbrīvoja pērnā gada nogalē. Par frontes tuvumu atgādina ieroču atbalss.

"Kokiem ir lapas, daudz ko nevar redzēt. Re, tur ir skola. Nopostīta. Viss izpostīts. Ciemā bija bērnudārzs. Arī izpostīts. Arī kultūras nams. Bibliotēka. Ciema padome vien palikusi," stāsta ciemata iedzīvotājs.

Pie sašautajām ēkām zied puķes. Kādas sagrautas mājas pagalmā ganās gotiņa.

"Elektrība ir. Šodien internets parādījās. Ūdens gan nav. To ved," stāsta vietējais iedzīvotājs. 

Kāds sirmgalvju pāris mitinās garāžā, jo no mājas palikušas drupas. Lai varētu apmesties garāžā, jumtā aiztaisīti lādiņu caurumi un izbalsinātas sienas, garāžā tikai nesen uzmūrēja plīti. 

"Man te bija darbnīca. Mašīna un motocikls bija. Nekā vairs nav. Visu paņēma," nosaka saimnieks.

"Šeit atradās divi ledusskapji un saldēšanas kamera.  Tālāk – boilers un vannas istaba. Vairs nekā nav," piebilst saimniece.

Pārtikas paciņas nodeva iedzīvotājiem tieši rokās. Tā ir garantija, ka palīdzība nonāks tur, kur tā vajadzīga visvairāk.  Ciemu vecākajām iedotas medikamentu kastes.

Attālumi līdz tuvākajām pilsētām ir lieli. Turklāt lielākajai daļai ciematu iedzīvotāju nav transporta, ar ko aizbraukt uz pilsētu.

"Tas, ko mēs redzējām, ka arī ritenis ir greznība. Te vēl nav atkopies līdz tādam līmenim, lai būtu regulārs sabiedriskais transports, lai cilvēki nokļūtu kaut vai līdz aptiekām," stāsta akcijas #droniukrainai organizētāja Rita Šteina.

Dāvanas mazajiem ukraiņiem sarūpēja misija "Pakāpieni". Bērniem neizsakāms prieks pat par vienkāršiem ziepju burbuļiem. Paciņu izsniegšana ir emocionālākais brīdis, saka Rita Šteina. Tad var iztaujāt ļaudis un saprast, ar ko vēl var palīdzēt karā cietušajiem.

"Tur bija puisītis, kas dabūja dāvaniņu sev. Saņēmies drosmi prasīt arī paciņu māsiņai. Piegāju parunāties.  Paciņā bija fosfora zvaigznītes. Es izmetu tādu frāzi, ka tās tu varēsi pielikt pie griestiem un sienām, un viņš man sāka stāstīt, ka vairs nav sienu, jo māja viņiem ir nodegusi un viņš dzīvo pie kādas tantes. Pēc tam man pienāca ciemata vecākā un pastāstīja, ka arī viņa vecāki ir gājuši bojā. Un tie ir divi bārenīši, par kuriem ciemats rūpējas... un tie mirkļi ir tādi, ka skrien skudriņas," stāsta Rita.

Brīvprātīgo komandai aiz muguras trīs saspringtas dienas. Neēduši, negulējuši un noguruši, taču gandarīti. Priecīgi par paveikto, brīvprātīgie dodas atpakaļ uz Latviju, lai atkal organizētu nākamo palīdzības sūtījumu. 

Kopš kara sākuma ārvalstis atvēlējušas Ukrainai palīdzību jau 170 miljardu apmērā. Tā ir gan militārā un finanšu palīdzība, gan humānā. Ukrainu atbalstījušas gan valstu valdības, gan starptautiskas finanšu organizācijas, liecina  dati no Ķīles Pasaules ekonomikas institūta jaunākā pētījuma.

KONTEKSTS: 

2022. gada 24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Plaša ofensīva izgāzās, Ukraina nepadevās, un, saņemot ārvalstu militāro palīdzību, ukraiņu armijai izdevās apturēt iebrucējus un rudenī arī atbrīvot Harkivas apgabalu, atgūt Hersonu, un vasaras sākumā sācies Ukrainas pretuzbrukums.

Pretuzbrukuma gaitu apgrūtina efektīvu uzbrukuma ieroču trūkums, mīnu lauki un nocietinātās Krievijas okupācijas spēku pozīcijas, tomēr Ukrainas armija pamazām virzās uz priekšu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti