Rīkotāji neredz iespēju ietaupīt apdraudētā pludmales volejbola turnīra uzņemšanai Jūrmalā

Pēc diviem mēnešiem Jūrmalas smiltīs plānots Kontinentālā kausa finālturnīrs pludmales volejbolā, kur vienlaikus sadalīs ceļazīmes uz Parīzes olimpiskajām spēlēm. Lai arī konceptuāli valsts sniedza atbalstu turnīra sarīkošanai, Latvijas Volejbola federācija (LVF) ceļ trauksmi, ka līdzfinansējums būs gandrīz divreiz mazāks, nekā prasīts, un iespēju būtiski ko ietaupīt praktiski nav.

ĪSUMĀ:

  • Rīkotāji iebilst nodomam no valsts budžeta turnīram Jūrmalā piešķirt 230 000 eiro prasīto 400 000 eiro vietā.
  • Latvijas Volejbola federācija nav saņēmusi paskaidrojumu par plānotā finansējuma samazināšanas cēloņiem.
  • Tik būtisku iztrūkumu rīkotāji nevar novērst ar kādiem optimizācijas plāniem.
  • Bez pilna valsts atbalsta Latvijas Volejbola federācijai būs jāpaziņo par nespēju pildīt saistības.
  • Gala lēmums par finansējuma summu olimpiskās kvalifikācijas turnīram Jūrmalā jāpieņem Ministru kabinetā.

Kontinentālā kausa finālturnīrs pludmales volejbolā vienlaikus būs arī olimpiskais kvalifikācijas turnīrs un pēdējā iespēja nopelnīt ceļazīmi uz Parīzes olimpisko turnīru. Turnīra kopējā tāme ir 694 000 eiro – valstij tika prasīts 400 000 eiro līdzfinansējums, vēl 120 000 eiro sniegs Jūrmalas pašvaldība, savukārt pārējais finansējums piesaistīts no atbalstītājiem. Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sagatavotais projekts paredz no valsts piešķirt 230 000 eiro, bet pret to iebilst gan LVF, gan Latvijas Olimpiskā komiteja.  

Finanšu trūkums apdraud olimpiskā kvalifikācijas turnīra pludmales volejbolā sarīkošanu Jūrmalā
00:00 / 06:37
Lejuplādēt

LVF ģenerālsekretārs Arnis Tunte sarunā ar Latvijas Radio norādīja, ka, salīdzinot ar iepriekšējos gados rīkotajiem Pasaules tūres posmiem, šogad prasītais finansējuma apjoms ir pat mazāks, bet kāpēc netiek piešķirts prasītais pilnā apjomā, federācijai neviens nav izskaidrojis.

"Pēdējā saruna ar Izglītības un zinātnes ministrijas Sporta departamenta vadītāju beidzās ar to, ka viņam iebildumu nav, viss ir skaidrs un saprotams. Summa ir skaidra, un viņš tad tālāk runās ar vadību, jo viņš šo nenosaka," teica Tunte. "Nākošais bija, kad atsvaidzinājām TAP (Tiesību aktu projektu portālu), un tur redzam, ka summa ir 230 000 [eiro]. Pamatojums tam, kāpēc vai norādīšana uz kādu sadārdzinājumu vai kādu lieku greznību – nekā nav. Līdz šim brīdim neesmu normāli apsēdies ar kādu lēmumu pieņēmēju no ministrijas, kurš varētu pateikt, ka ir šādi un tādi iemesli, tāpēc ir šādi. Visu laiku tiek sūtīts kāds darbinieks, kurš atsaucas, ka "es jau gribētu, bet tā tomēr ir politika.""

Līdzīgi kā citos sporta veidos arī pludmales volejbolā turnīram ir noteiktas minimālās prasības par skatītāju tribīņu apjomu, sportistu izmitināšanu, TV translācijām un citām lietām. Tunte norādīja, ka gadījumā,

ja trūkstošā summa būtu relatīvi neliela, varētu runāt par kādām pozīcijām, kur iespējams rast samazinājumu vai piesaistīt vēl papildus sponsorus, taču šobrīd iztrūkums ir pārāk liels.

"Tas ir pirmais, ko mēs darītu, ja tas būtu tādā sasniedzamā attālumā, ja tas atrisinātu kādu lietu. Ja tribīņu kopējās izmaksas ir 85 000 [eiro], tad mēs nevaram pusi vietu nogriezt un tas uz pusi nesamazinās izmaksas," paskaidroja Tunte. "Mēs ietaupītu 30 000 [eiro]. Ja summa būtu 10% robežās, tad meklētu iespējas sarunās ar CEV [Eiropas Volejbola konfederāciju]. Ja šobrīd tev pasaka, ka ir gandrīz uz pusi mazāk [piešķirtās naudas], tur ir grūti veikt konstruktīvu dialogu ar starptautisko federāciju, ka ir kaut kādas lietas, no kurām varam atteikties."

Ja IZM lēmumu nepārskatīs un finansējums tiks piešķirts pašlaik solītajā apjomā, proti, 230 000 eiro, tad LVF būs jāvēršas CEV, paziņojot, ka nespēs pildīt saistības. Kas notiks tādā scenārijā, jau būs Eiropas volejbola jumtorganizācijas lēmums. Stāstam ir arī sportiski apsvērumi – Latvija kā Kontinentālā kausa finālturnīra rīkotāja izlaiž otro kārtu, savukārt pludmales volejbola pāri pakārtojuši gatavošanos, lai būtu gatavi spēlēm jūnija vidū. Federācija arī neizslēdz politisku izrēķināšanos ministrijā pret LVF un tās vadību, kas saistīta ar atsevišķu ierēdņu personīgām antipātijām un citiem aspektiem.

Iepriekšējos gados rīkojot Pasaules tūres posmus, par licenci Starptautiskajai volejbola federācijai bija jāmaksā apmēram 400 000 eiro, taču faktiski daļa summas tika atgriezta, starptautiskajai federācijai nodrošinot TV translācijas, rūpējoties arī par tribīnēm un citiem organizatoriskajiem izdevumiem.

Šoreiz licence maksā 150 000 eiro, bet organizatoriskās izmaksas jāsedz pašiem.

Neapmierinātību par procesiem Latvijā pauda CEV rīkotājdirektors Torstens Endress, sakot, ka Latvijas puse zinājusi prasības un iesniegusi attiecīgas garantijas, bet divus mēnešus pirms turnīra citu alternatīvu, kā vien spēlēt Latvijā, nemaz nav.

"Kopā ar pieteikumu saņēmām atbalsta vēstuli no valsts, tāpēc esam diezgan pārsteigti, ka atbildīgās institūcijas šobrīd lēmušas samazināt finanšu atbalstu. Īpaši tāpēc, ka piedāvātais turnīra budžets, mūsuprāt, ir ļoti saprātīgs," sacīja Endress. "Esam ļoti pārsteigti un arī pikti, ka šobrīd mums ir šādas diskusijas, jo olimpiskais kvalifikācijas turnīrs ir viens no centrālajiem šī gada turnīriem. Prasības un nosacījumi šim turnīram ir publicēti, bet federācijas pieteicās saskaņā ar šiem nosacījumiem. Protams, par nelielām detaļām varam būt fleksibli, meklējot labāko risinājumu. Šobrīd nav iespēju samazināt turnīram noteiktās prasības vai vēl kaut ko."

Konceptuālu atbalstu Kontinentālā kausa turnīra norisei vēl pērnā gada nogalē sniedza Nacionālā sporta padome. Pašlaik valsts finansējuma piešķiršana ir iestrēgusi jau vairākus mēnešus – par to, ka jautājumā jāvieš skaidrība, runāja vēl janvārī, bet arī aprīļa sākumā skaidrības nav. LVF norādīja, ka citu sporta veidu olimpiskās kvalifikācijas turnīri, proti, hokejā un basketbolā ir saņēmuši prasīto.

Basketbolā piešķirta summa gan licencei, gan organizatoriskajiem izdevumiem, kas kopā ir gandrīz 10 reižu lielāka nekā volejbolā prasītais finansējums.

IZM Sporta departamenta vadītāja pienākumu izpildītājs Juris Zīvarts sacīja, ka katrs pasākums tiek izvērtēts pēc noteiktiem kritērijiem, tomēr viņš nesniedz konkrētus argumentus, kāpēc pludmales volejbolam nav piešķirts prasītais finansējums.

"Tas ir individuāls lēmums, kas tiek gatavots, kāpēc šī summa, kāpēc šis pasākums ir nozīmīgs, cik mēs no IZM, to visu izvērtējot, esam gatavi virzīt un piešķirt attiecīgajam pasākumam," teica Zīvarts. "Protams, tiek vērtēts, kādas ir papildu iespējas piesaistīt vēl finansējumu, ne tikai no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem."

Zīvarts arī pauda, ka iepriekšējos gados valsts finansējusi turnīru licences maksu, bet šogad apmaksāta gan 150 000 eiro licence, gan daļēji piešķirta nauda organizatoriskajiem darbiem.

"Šogad lēmums ir apmaksāt gan licences maksu, gan arī daļēji segt organizatoriskos izdevumus, šajā gadījumā tribīņu izmaksas. Gala lēmums ir Ministru kabinetam, kur ir iesniegti šie 230 000 [eiro]," sacīja Zīvarts. "Tad skatīsimies, vai viņi apstiprinās vai būs kādas diskusijas."

KONTEKSTS:

Jūrmalā no 13. līdz 16. jūnijam paredzēts Kontinentālā kausa fināls, kur vīrieši un sievietes izspēlēs pa vienai ceļazīmei uz Parīzes olimpiskajām spēlēm. Kopumā notiks pieci šādi turnīri – pa vienam katrā pasaules daļā, sacensības uzņemot arī Marokai, Ķīnai, Čīlei un Meksikai.

Lielāko daļu olimpisko ceļazīmju pludmales volejbolā sadalīs pēc vietas pasaules rangā. Profesionālajā pludmales volejbola tūrē dalībnieki līdz 9. jūnijam krās punktus rangā, pēc kura noteiks 17 olimpisko spēļu turnīra pārus gan sievietēm, gan vīriešiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti