Sports un politika - seni sabiedrotie olimpiskajās spēlēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Lēmums par Krievijas diskvalifikāciju no olimpiskajām spēlēm Phjončhanā tiek plaši atspoguļots, spriežot, vai lēmums nav pārāk skarbs vai - gluži otrādi - pārāk maigs. Taču no starptautiskās politikas viedokļa ir daudz svarīgāk, kura puse to sekmīgāk pratīs izmantot savā labā. Starptautiskā sabiedrība savu gājienu ir veikusi.

Krievija nākamgad februārī Phjončhanas ziemas olimpiskajās spēlēs nedrīkstēs startēt zem sava karoga. Būs vien jāstartē zem neitrālā olimpiskā karoga. Tāds lēmums pieņemts pēc atklātajām dopinga analīžu krāpšanās shēmām 2014.gada Soču ziemas olimpiādes laikā.

Teiciens "nejaukt sportu ar politiku" ir kaut kas no Krievijas klasiskās leksikas, jau kopš sāka izmeklēšanu par dopinga pārkāpumiem. Redz, Rietumu pasaules naids pret krieviem ir vainīgs, ka nākamajās ziemas spēlēs Phjončhanā neļaus Krievijai startēt zem sava karoga.

Krievija jau apliecinājusi piekrišanu Phjončhanā startēt zem olimpiskā karoga, lai gan netrūka arī kareivīgu saukļu olimpiskās spēles boikotēt. Un Krievija šajā ziņā nav pirmziemniece... 1980.gadā Maskavā notika pirmās olimpiskās spēles Austrumeiropā un pirmo reizi sociālistiskā valstī. Pēc PSRS iebrukuma Afganistānā tās boikotēja 66 valstis ar ASV priekšgalā. Padomju Savienība toties boikotēja nākamās vasaras olimpiskās spēles Losandželosā. Starp citu, pērn atklātībā nāca dokumenti par Padomju Savienības sākotnējo ieceri Losandželosas olimpiskajās spēlēs izmantot masīvu dopinga shēmu. 

Olimpiskās spēles un lielā politika vienmēr gājušas roku rokā

Jaukt jau nevajag, bet sporta sacensību popularitāte politiku un sportu samaisījusi vienā katlā. Gribam vai negribam…Olimpiskās spēles ir fantastiska platforma politiskām un ideoloģiskām spēlītēm.

Olimpiskās spēles varētu saukt pat par vienu no modernā hibrīdkara metodēm. Nacistiskā Vācija 1936.gada Berlīnes spēlēs to pierādīja visā krāšņumā, 89 izcīnītas medaļas turpināja burt ainu, ka nacistu Vācija ir varenākā pasaulē.

Jau toreiz ASV mēģināja boikotēt spēles, tas neizdevās. Taču pēc 40 gadiem Aukstā kara laikā vārds “boikots” ziņās bija biežs viesis. Divu lielvaru spēlītes, šķiet, ir nebeidzamas. 1984.gada Losandželosas spēlēs PSRS sagaidīja savu iespēju atbildēt amerikāņiem. PSRS un vēl 13 tās saucamās Austrumu bloka valstis uz ASV nedevās, jo amerikāņi plānojot teroraktus un provokācijas pret padomju atlētiem…

Kopš Aukstā kara beigām diviem vaļiem - sportam un politikai - klāt vēl nācis arī bizness. Arī milzu nauda, kas ieplūst olimpiskās kustības maciņā, sasien rokas, lai pateiktu “Nē! Stop! Pilnīga diskvalifikācija” atsevišķām valstīm. 

Arī tuvajā nākotnē sports, politika un bizness būs nešķirami draugi. Var simboliski atcerēties Seulas spēles, kad beidzot bija miers starp ASV un PSRS, bet atklāšanas ceremonijā miera baloži sadega olimpiskajā liesmā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti