Piespēle

LOK jaunā vadītāja Jāņa Buka attīstības vīzija tuvākajai nākotnei pašmāju sporta lauciņā

Piespēle

Jaunais LOK prezidents Buks gatavs gada laikā realizēt vērienīgas reformas

Iepazīstinām ar loka šaušanas sportu

Loka šaušana Latvijā: pirmoreiz savs U-18 pasaules čempions, cerība uz olimpiskiem startiem

Romans Sergejevs jūlijā pirmais no Latvijas loka šāvējiem spēja izcīnīt zelta godalgu U-18 pasaules čempionātā olimpiskā loka klasē. Medaļnieks sarunā Latvijas Radio pauda apņēmību pacīnīties par kvalificēšanos jau 2024. gada Parīzes olimpiskajām spēlēm, lai arī par reālāk sasniedzamu mērķi uzskata olimpisku panākumu gūšanu četrus gadus vēlāk Losandželosā.

ĪSUMĀ:

Sergejevs iegūto zelta medaļu nodēvēja par Latvijai mazu uzvaru ne tik populārā sporta veidā, toties par ļoti svarīgu panākumu sev pašam. U-18 pasaules čempionātā Īrijā piedalījās visi pasaulē spēcīgākie loka šāvēji attiecīgajā vecuma grupā. 

Vēl tagad Romans nesaprot, kā čempionāta finālā varēja būt tik mierīgs un devās laukumā gatavs uzvarēt, lai arī citreiz mēdz ļoti nervozēt. Finālā Latvijas pārstāvis uzveica Čuldžunu Čoi no loka šaušanas lielvalsts Dienvidkorejas, kur nacionālajai izlasei tiek nodrošināts arī zinātnieku un inženieru atbalsts.

"Tur [finālā] arī rokas trīcēja, bet tas bija vairāk no noguruma un manas tehnikas," sacīja Sergejevs. "Vajag uz sporta zāli iet vairāk."

Latvijas Loka šaušanas federācijas valdes loceklis Mārtiņš Vītols uzsvēra, ka Sergejeva panākums ir sporta veidā līdz šim nebijis sasniegums. Latvijai gan ir bijušas augstākā kaluma medaļas apvidus loka šaušanā, bet tā nav olimpiska disciplīna un līdz ar to ir mazāka konkurence. 

Sergejevs ar loka šaušanu nodarbojas no sešu gadu vecuma. Oktobrī būs 11 gadi, kopš viņš draudzējas ar loku un bultām.

Romana loks sver apmēram trīsarpus kilogramus, bet katrs šāvējs var izvēlēties sev tīkamu ieroci atkarībā no daudziem parametriem, un ražotāju sporta veidā netrūkst. Ir arī ļoti daudz iespēju pašam mainīt dažādus loka raksturlielumus, un katrs cenšas pielāgot sev labāko variantu. Lokam galvenos parametrus noregulē treneris, bet pats šāvējs veic smalkākas korekcijas. Arī bultas, kas atšķiras gan pēc garuma, gan cietības, katram ir savas, un labāko rezultātu loka šāvējs var sasniegt tikai ar savu inventāru. 

"Pirmkārt, ir jābūt tehnikai. Ja tev nav labas šāviena tehnikas, neko nevinnēsi," uzsvēra Sergejevs. "Otrkārt, tas ir labi saregulēts loks un, treškārt, tā ir veiksme. Bez veiksmes nevinnēt neko pasaules čempionātā."

Pasaules čempionātu Sergejevs sāka kvalifikācijā, kur sacensības risinājās divās distancēs tāpat kā olimpiskajās spēlēs. Kvalifikācijā viņš ieņēma 29. vietu 86 sportistu konkurencē, un pēc pirmās uzvaras izslēgšanas cīņu sākumā bija jāgaida piecas dienas līdz sacensību turpinājumam, kamēr čempionātā notika citas sacīkstes. Nākamajos dueļos Romanam izdevās arvien krāt uzvaras, līdz pusfinālā viņš pieveica arī kvalifikācijas uzvarētāju un 21. vietas īpašnieku pasaules rangā francūzi Batistu Adisu. Sergejevs rēķinājās ar iespēju pusfinālā zaudēt, taču pamazām sajuta pārliecību par sevi, turpretim pretinieks pārcentās, par katru cenu tiecoties pēc uzvaras. Dueļa uzvarētāju noteica pāršaudē, kur Romans trāpīja desmitniekā, bet viņa konkurents – devītniekā.

Fināla sākumu aizkavēja negaiss, toties pēc pauzes laikapstākļi bija izcili. Romanam nostiprinājās sajūta par iespēju finālā vinnēt, un to veicināja arī apziņa, ka abi finālisti kvalifikācijā ieņēma vietas trešajā desmitā. Spēkošanās izvērtās ļoti līdzvērtīga, līdz Romanam radās iespēja ar pēdējās bultas trāpījumu mērķa dzeltenajā sektorā nodrošināt zelta medaļu.

"Varbūt viņam [pretiniekam] atnāca satraukums, viņš izšāva 8. Es sapratu, ka man dzeltenais [mērķa sektors] un es esmu pasaules čempions," notikumus finālā atcerējās Sergejevs. "Treneris visu laiku teica, ka, kad tu atnāc uz [šaušanas] līnijas, esi tikai tu un mērķis. Viss, nav nekā pārējā. Tieši tajā momentā, kā es atceros, viss atslēdzās, smadzenes atslēdzās. Tas ir pareizi, vienkārši pievienojās muskuļi. Jā, es ilgi turēju [loka stiegru], jo man bija satraukums. Rokas sāka trīcēt vēl stiprāk, bet šāviens sanāca labs, un tas bija 10."

Ikdienā Romāns vasarā trenējas sporta klubā "Amazones" pļavā blakus Babītes ezeram, bet ziemā gatavojas telpās Ķengaragā.

Viņš paskaidroja, ka dalībai pasaules čempionātā bija vajadzīgi vismaz četri treniņi nedēļā, bet ideālā variantā būtu jātrenējas ik dienu. Pāris nedēļas pirms pasaules čempionāta Romans praktiski dzīvoja treniņu bāzē un ik dienu trenējās.

U-18 pasaules čempionātā Sergejevs šāva 60 metru distancē, bet vēlāk junioru konkurencē jau būs jāšauj no 70 metriem, kas ir arī olimpiskā distance.

Visus spēkus Romans ir gatavs veltīt olimpiskās kvalifikācijas izpildīšanai, lai 2024. gadā startētu Parīzē. Jau jūlija beigās viņš dosies uz pasaules čempionātu Berlīnē, kur pirmais uzdevums būs 640 punktu rezultāts, kas jāsasniedz ikvienam, lai pretendētu uz dalību Parīzes spēlēs. Līdz šim Romans olimpiskajā 70 metru distancē gan ir trenējies, bet daudz nav šāvis. 

Elites līmeņa rezultāts loka šaušanā ir virs 690 punktiem, bet neviens pasaulē vēl nav sašāvis vairāk kā 702 punktus, lai gan maksimāli iegūstamais punktu skaits ir 720.

Romans Sergejevs (pa kreisi) un Mārtiņš Vītols
Romans Sergejevs (pa kreisi) un Mārtiņš Vītols

Pasaules čempionātā Īrijā piedalījās pieci latvieši – divas U-21 meitenes un trīs U-18 dalībnieki. Latvijas Loka šaušanas federācijas valdes loceklis Vītols atzina, ka šobrīd jaunieši regulāri nepiedalās tik augsta līmeņa starptautiskās sacensībās. Piecu cilvēku starts Īrijā prasījis visu finansējumu, ko Loka šaušanas federācija gadā saņem no Latvijas Sporta federāciju padomes, turklāt dalības izmaksas salīdzinājumā ar pērno gadu ir divkāršojušās. 

Latvijā loka šaušanā ir nepilni divi simti tādu sportistu, kuri vismaz divreiz gadā piedalās sacensībās.

Ir vēl apmēram simt loka šāvēju, kam svarīgāk ir labi pavadīt laiku. Loka šaušanas klubu ir diezgan daudz, un ikviens var atrast sev tuvāko, kur var doties bez sava inventāra, lai izmēģinātu hobija līmenī nedārgu brīvā laika aktivitāti, iedrošināja Vītols.

Arī Romans savulaik uz pirmajiem treniņiem ieradās bez sava loka un bultām, bet pašlaik ar viņu Latvijā saista sporta veidā lielākās cerības uz augstiem panākumiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti