Jelgavas cietuma komanda veiksmīgi startē starptautiskā ieslodzījuma vietu šaha čempionātā

Trīs Latvijas brīvības atņemšanas iestādes iesaistījās starptautiskā ieslodzījuma vietu tiešsaistes turnīrā "Chess for Freedom" jeb "Šahs brīvībai", kur Jelgavas cietuma komanda nodrošināja dalību pusfinālā. 

Turnīrā, kur Latviju pārstāv arī Iļģuciema cietums un Rīgas Centrālcietums, jelgavnieki 118 komandu konkurencē trešdien izcīnīja iespēju spēlēt pusfinālā, kur piedalās tikai 20 labākās komandas. Turnīrā piedalās vairāk nekā 50 pasaules valstu komandas.

Latvijas cietumu šaha komandas startē starptautiskā ieslodzījuma vietu turnīrā
00:00 / 03:32
Lejuplādēt

Jelgavā ir stingra režīma vīriešu cietums, kur nonāk par sevišķi bīstamiem un bīstamiem noziegumiem. Virs sētas novilktas dzeloņdrātis, teritorijas stūros ir novērošanas torņi. Taču cietuma zālē ceturtdien pulcējās priecīgi satraukti cilvēki, uz četriem galdiņiem atvērti klēpjdatori ar šaha spēles sākumpozīciju. Spēles sākumu tehnisku problēmu dēļ pārcēla uz vēlu pēcpusdienu, tādēļ šahisti no rīta vēl paspēja doties uz darbavietām turpat cietuma teritorijā.

Cietumā Latvijas Radio tikās ar Sergeju, kurš ieslodzījumā strādā galdniecības cehā. Šahs viņam nebija svešs arī pirms nonākšanas ieslodzījumā, bet cietumā Sergejam ir iespēja gatavoties trenera vadībā.

"Es šahu biju spēlējis jau agrāk, taču nekad nebiju nodarbojies ar to profesionāli. Šeit mūsu treneris māca tā, kā tam būtu jābūt profesionālā līmenī," pastāstīja Sergejs. "Gada laikā esam sākuši labāk spēlēt – visa komanda. Mūsu kodols ir astoņi cilvēki, tagad spēlējam visi apmēram vienādā līmenī."

Šaha meistara Sergeja Kļimakova trenētā Jelgavas cietuma komanda turnīros internetā ir sacentusies ar Centrālcietuma likteņa biedriem un Nacionālo bruņoto spēku karavīriem. Pirmoreiz pasaules čempionātā spēlēja pērn, sasniedzot 39. vietu. Šogad progress esot milzīgs – trešdien jau uzvarētas Irānas un Serbijas komandas, kas pagājušogad pārspēja Latviju.

Uzvaras pār pretiniekiem nav vienīgais ieguvums, cietumā spēlējot šahu.

"Tā mēs varam atslēgties no šībrīža problēmām," atzina Sergejs. "Mēs taču visi gribam dzīvot sabiedrībā, nodarboties ar kaut ko derīgu."

Sergejam ir piespriesti 8,5 gadi cietumā saistībā ar narkotikām, un trīs gadi soda termiņā vēl palikuši. Viņš rēķinās, ka tos droši vien arī atsēdēs, lai gan, protams, gribas mājās, kur Sergejam aug dēls. 

"Tāpēc mēs spēlējam, cenšamies attīstīt savu iekšējo pasauli, lai nākotnē šeit vairs nenonāku," teica Sergejs. 

Komandas līderis ir vēl cits Sergejs, kas cietumā ieradies jau pēc pērnā gada čempionāta. Viņš šahu spēlējis jau kopš skolas laika un saka, ka mīļākais gājiens ir viens – piesakot pretiniekam matu. 

Pasaules cietumu šaha čempionātā Latvijas ieslodzījuma vietas iesaistījusi bijusī politiķe, šaha lielmeistare Dana Reizniece-Ozola,

kura kopš 2021. gada ir Starptautiskās Šaha federācijas (FIDE) rīkotājdirektore un turnīra norises laikā atrodas Čikāgā, no kurienes tiek vadīts čempionāts, pastāstīja Jelgavas cietuma sociālā darbiniece un šaha komandas koordinatore Ēvija Teilāne.

Grupā ir 10 komandas, tādējādi deviņi mači, kur katrā ir četras spēles. Sacensību dienu Jelgavas cietums sāka ar zaudējumu slovēņiem, bet nākamajās cīņās jātiekas arī ar komandām no Salvadoras, Argentīnas, Horvātijas, Serbijas un Meksikas. 

Spēlētāji kā savējo ir pieņēmuši treneri, un tik bieži negadās, ka ieslodzītie sev tik tuvu pielaiž kādu personu no ārpasaules, atzina Teilāne. 

"Viņš [Kļimakovs] ir fantastisks treneris, fantastiski ar viņiem [ieslodzītajiem] runā, uztur viņiem sportisko garu," teica Teilāne. "Ar milzīgu cieņu pret viņiem izturas neatkarīgi no tā, ka viņi ir ieslodzītie un ko viņi ir sadarījuši."

Jelgavas cietuma šaha klubā ir 20 cilvēku, kas regulāri nāk uz treniņiem, un tieši nopietno gatavošanos Teilāne uzskata par sportisko panākumu atslēgu. Šahistiem cietumā ir mazāk pārkāpumu un uz viņiem vienmēr varot paļauties, ka solījumi tiks izpildīti. 

Vai Latvijas labākā cietumu komanda iekļūs turnīra finālā, kļūs zināms ceturtdien vēlu vakarā.

KONTEKSTS:

Pirmais turnīrs "Šahs brīvībai" notika 2021. gadā, Starptautiskajai Šaha federācijai vienojoties par sadarbību ar Kuka apgabala šerifa biroju ASV pilsētā Čikāgā. Organizatori uzsver, ka šaha veicināta loģiskās domāšanas, koncentrēšanās, iztēles un atmiņas spēju uzlabošana var veicināt ieslodzīto veiksmīgāku integrēšanos sabiedrībā pēc atgriešanās brīvībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti