Mērķi sasniegušie Latvijas basketbolisti uzvar turkus priekšpēdējā spēlē ceļā uz Pasaules kausu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

Ceļazīmi uz 2023.gada Pasaules kausa finālturnīru jau iepriekš garantējusī Latvijas vīriešu basketbola valstsvienība piektdien priekšpēdējā kvalifikācijas spēlē ar 83:74 viesos uzveica Turciju, liecina rīkotāju informācija.

(papildināts ar Latvijas izlases trenera Lukas Banki teikto)
Latvijas izlasē ar 14 punktu guvumu izcēlās Artūrs Žagars, kurš pēc trešajā ceturtdaļā gūta savainojuma laukumā vairs neatgriezās, savukārt Toms Leimanis pievienoja 11 punktus. Turkiem ar 17 punktiem rezultatīvākais bija Onuralps Bitims.

Anžejs Pasečņiks cīņas sākumā efektīvi nospēlēja uzbrukumā groza apakšā, bet Žagara došanās laukumā palīdzēja krāt punktus no trīspunktu metienu līnijas. Turku sākotnēji efektīvā aktīvā aizsardzība pierima un pirmo ceturtdaļu latvieši noslēdza ar trīs punktu pārsvaru (26:23). Puslaika turpinājumā ar dažu punktu pārsvaru vadībā pabija abas komandas, līdz latviešiem izdevās 9:0 atrāviens, kas palīdzēja arī pēc turku rezultatīvas atbildes sērijas pārtraukumā saglabāt trīs punktu vadību (49:46).

Saraustot Turcijas aizsardzību, trešās ceturtdaļas vidū pēc Toma Leimaņa trīspunktnieka pirmoreiz sasniedza 13 punktus (63:50). Mājinieki nerealizēja arī brīvus metienus un ceturtdaļā spēja iekrāt tikai septiņus punktus, nonākot iedzinējos ar -17 (53:70). Pēdējā ceturksnī Latvijas izlases pārsvars pārsniedza 20 punktu atzīmi (74:53) un turku cerības uz izglābšanos šķita zudušas. Tomēr mājinieki ar enerģiju aizsardzībā un atgūtu pārliecību uzbrukumā nepilnas trīs minūtes pirms beigu svilpes pietuvojās līdz -6 (71:77), kas gan arī bija maksimums, ko turkiem izdevās panākt.

Latvijas valstsvienības galvenais treneris Luka Banki cīņas noslēgumā atzina, ka komandas darbībā bija gan intensitāte un kvalitāte, gan emocijas.

"Esmu lepns par savu komandu, kas par spīti daudzām izmaiņām sastāvā turpina progresēt," Banki citēja Latvijas Basketbola savienība. "Mača lielākajā daļā labi meklējām savas iespējas uzbrukumā un labi ierobežojām pretinieku stiprākos ieročus. Jā, bija arī kļūdas, un otrajā puslaikā uzbrukumu ietekmēja saspēles vadītāja Žagara savainojums, par kura nopietnību vēl pāragri runāt. Tomēr problēmas palīdz kļūt labākiem un esmu gandarīts par to, ka spēlējām kā vienota komanda."

Par vietu finālturnīrā Latvijas izlase varēja būt droša jau pērn novembrī pēc uzvaras viesos pār Grieķiju. Savukārt turkiem pirms pēdējām spēlēm grupā vairs nebija izredžu kvalificēties finālturnīram.

Abu komandu pirmajā spēlē Rīgā pārliecinošu uzvaru izcīnīja Latvijas izlase, kas bija praktiski optimālā sastāvā. Uz atbildes maču Turcijas pilsētā Bursā devās tikai trīs Latvijas basketbolisti, kas piedalījās iepriekšējā savstarpējā spēlē, - Dairis Bertāns, Andrejs Gražulis un Klāvs Čavars. Lielākas iespējas sevi parādīt tika dotas mazāk pieredzējušiem izlases spēlētājiem.

Atlases turnīru Latvijas izlasei noslēgs pirmdien mājās pret Grieķiju, kas arī jau var būt droša par spēlēšanu finālturnīrā.

Kvalifikācijas grupā Latvijas izlase nodrošināja pirmo vietu ar astoņām uzvarām deviņās spēlēs. Astoņu komandu kvalifikācijas grupā uz finālturnīru tiks trīs labākās komandas - pagaidām ceļazīmes ir nodrošinājušas Latvija un Grieķija.

Banki uzsvēra, ka ar pirmo vietu tik stipru pretinieku grupā lepojas, jo komanda turnīru sāka no pašas apakšas, startējot  priekškvalifikācijā.

Finālturnīrs ar 32 valstsvienību dalību septembrī notiks Japānā, Indonēzijā un Filipīnās. Grupu izloze ir paredzēta 29. aprīlī Filipīnu galvaspilsētā Manilā.