Pēc spožas sezonas Lietuvā vēlas vadīt izlases saspēli Pasaules kausā. Saruna ar basketbolistu Artūru Žagaru

Basketbolists Artūrs Žagars 23 gadu vecumā ir piedzīvojis gan karjeras kāpumus, gan kritumus, bet uz vietu Latvijas valstsvienībā dalībai Pasaules kausā viņš pretendē pēc veiksmīgas klubu sezonas Lietuvā, kur atguva prieku par spēli. Žagars sarunā ar LSM.lv pauda cerību iekļūt izlases sastāvā un spēlēt Pasaules kausa finālturnīrā, kas kļūtu par neaizmirstamu pieredzi.

ĪSUMĀ:

  • Žagaram palikušas labas atmiņas par U-18 Eiropas čempionātu, kurā Latvija mājās izcīnīja sudraba medaļas.
  • Pirms sešiem gadiem Žagaram karjeras virzībā bija izvēle starp Ameriku un Badalonas klubu Spānijā.
  • Aizvadīto klubu sezonu Žagars vērtē kā ļoti labu - Lietuvā izdevās sevi pierādīt no jauna un palīdzēt Ķēdaiņu "Nevežis".
  • Žagars izlases galveno treneri Luku Banki raksturo kā speciālistu, kas katram spēlētajam liek justies svarīgam.
  • Latvijas izlase ir pierādījusi - komandas basketbols nav vienkārši apspēlējams, uzskata Žagars.

Uģis Brants: Esi ticis dēvēts par talantīgu, radošu zvaigzni, un izpelnījies līdzīgus epitetus. Raksturo sevi kā basketbolistu...

Artūrs Žagars: Raksturotu sevi kā ātru, tehnisku, kurš brīžiem spēlē uz instinktiem. Mēģinu izdarīt labāko, ko varu laukumā.

Kā pavadi brīvo laiku ārpus basketbola?

Katru vasaru esmu aizstājis basketbolu ar citiem sporta veidiem. Man vienmēr ir paticis pludmales volejbols, tāpat šovasar aizrāvos ar golfu. Citi sporta veidi palīdz atslēgties no basketbola, kad pats to vēlos. Pludmales volejbols gan man sanāk vislabāk.

Kādas tev palikušas atmiņas no 2018. gada U-18 čempionāta Rīgā, kur ieguvāt otro vietu?

Tagad, kad laiks pagājis, atceros pozitīvās emocijas, bet negatīvās lietas vairs īsti neatceros. Bija forši pilnā "Arēna Rīga" parādīt to medaļu, un pārņēma lepnuma sajūta, ka aiz mums tajā brīdī ir visa valsts. Mēs bijām ļoti tuva izlase, un komandas ķīmija bija fantastiska. No U-14 izlases kopā visi uzaugām ar treneri Artūru Visocki-Rubeni.

Vai pirms čempionāta šķita, ka varat iekļūt medaļu pretendentu pulkā?

Atceros, ka man pirms čempionāta bija intervija ar [Starptautiskās Basketbola federācijas] FIBA žurnālistu. Prasīja, kādas likmes ir uz mūsu izlasi. Viņam atbildēju, ka mūsu izlase ir anderdogi, bet noteikti konkurēsim cīņā par medaļām.

2017. gadā noslēdzi līgumu ar Spānijas klubu Badalonas "Joventut". Vai bija piedāvājumi no citām vienībām?

Bija izvēle starp Ameriku un Badalonu. Tajā vecumā biju nenobriedis un varbūt vājāks par saviem vienaudžiem, tāpēc varēju izdzīvot tikai uz savu skilu [iemaņām]. Aizdomājāmies līdz tam, ka attiecīgajā vecumā Amerikā būtu krietni grūtāk konkurēt pret atlētiskajiem saspēles vadītājiem. Izvēlējāmies Badalonas ceļu, jo varēju pabeigt skolu attālināti, un līdz ar to bija iespēja trenēties divas reizes dienā.

Ar mani individuāli strādāja treneri, un agrā vecumā jau bija iespēja debitēt Spānijas ACB līgā.

Vēlāk ar "Joventut", spēlējot pret Mičiganu [Mičiganas universitāti], sanāca sevi labi parādīt, un atnāca piedāvājums no viņiem, bet to neparakstījām.

Kāpēc neizdevās izcīnīt lielāku lomu Badalonas "Joventut" sastāvā?

Katram spēlētājam vajag blakus savu veiksmīti, un man nedaudz nepaveicās. Kad sāku labi spēlēt un nostabilizēties, gadījās mikrotraumas, bet pēc tam pēkšņi parādījās kovids, un atkal bija viss jāsāk no jauna. Visu laiku kaut kas mani nedaudz apturēja. Gribētu teikt, ka nepaveicās ar taimingu [laikaposmu] un konkrētā brīža dzīves apstākļiem kovida dēļ. Piemēram, uzreiz pēc kovida nebija daudz laika pierādīt sevi, un klubs deva priekšroku pieredzējušākiem spēlētājiem.

Ārējie faktori nospēlēja tev par sliktu?

Noteikti. Apkārtējiem bija izveidojusies liela ažiotāža, kas paredzēja, ka man jāperformē uzreiz un jāattaisno cerības. Savā ziņā bija grūti mentāli tam visam iet cauri. Īpaši apzinoties, ka konkrētajā brīdī man iespējas spēlēt nav, bet gribas pierādīt gan sev, gan visiem pārējiem, ka esmu uz to spējīgs. Pašam jau sāka likties, ka palieku traumatisks, kaut gan man to traumu nemaz tik daudz nebija. Netiku pārāk daudz spēlēt, un cilvēki automātiski sāka pieņemt, ka esmu notraumējies.

Ja būtu iespēja vēlreiz iet visam cauri, darītu to [atkal], jo tas uzaudzēja man biezāku ādu, un tagad jūtos mentāli nesabrucināms.

Ar U-18 izlasi Rīgā gan izcīnījāt sudraba godalgas, gan tiki iekļauts turnīra simboliskajā izlasē. Vai pēc čempionāta nesekoja daudz piedāvājumu?

Pēc U-18 čempionāta [Madrides "Real"] treneris Pablo Laso vēlējās sazvanīties ar maniem vecākiem. Mums [kopā ar vecākiem, aģentam] tajā brīdī pareizāk likās pagarināt līgumu ar Badalonu vēl uz trīs sezonām, jo galvenais bija iespēja spēlēt, kas beigās īsti līdz galam nepiepildījās.

Vai Spānijas ACB līga ir spēcīgākā Eiropā?

Es domāju, ka ir. Tā ir ātra, sarežģīta, ar daudziem pieredzējušiem spēlētajiem. Kopumā 18 augsta līmeņa komandas, kā ACB, nav daudz citur Eiropā.

2021./2022. gada sezonas otrajā pusē no Badalonas tiki izīrēts Vācijas basketbola līgas Braunšveigas "Lowen" klubam. Kā izdevās tur iejusties?

Vācijā beidzot jutos brīvāk.

Man bija ļoti svarīgi mentāli saprast, ka es te varu būt un piedalīties, un ietekmēt spēli. 

"Lowen" sastāvā nospēlēji 13 spēles, kurās vidēji spēlē guvi 7,31 punktu un atdevi 2,69 piespēles. Vai pēc sezonas bija piedāvājums palikt Braunšveigā?

Bija interese no trenera, bet ģenerālmenedžeris beigās izvēlējās nesadarboties. Šosezon viņi atkal interesējās, jo bija notraumējies viens spēlētājs.

2022. gada vasarā piedalījies NBA vasaras līgā Vašingtonas "Wizards" sastāvā. Pastāsti par sajūtām, spēlējot tur, un kāpēc nesanāca parādīt labāku sniegumu?

Man uzreiz tur pateica, ka dažās spēlēs spēlēšu, bet citās ne. Zināju, ka pret Indiānas "Pacers" daudz vairāk spēlēšu, un tā arī bija spēle, uz kuru koncentrējos. Varbūt nebija tā spožākā statistika, bet sanāca labi novadīt spēli. Sapratu, ka tas līmenis nav nesasniedzams.

Salīdzini NBA vasaras līgas līmeni ar citām līgām, kur esi spēlējis...

To ir ļoti grūti izdarīt. Tur ir savdabīgi noteikumi, citādāks spēles stils – atlētiskāks ar vairāk spēli viens pret vienu, bet nav tik daudz kombināciju.

Kāpēc atsauci dalību 2019. gadam un nepieteicies 2020. gada NBA draftam?

Pieteicāmies un atteicāmies, lai saostu Amerikas virtuvi – kas tur notiek ap manu vārdu.

Atgriežamies pie Badalonas. Prasot viņiem, kāda man būs loma komandā, saņēmu atbildes, ka mans gads ir katrs nākamais gads. "Joventut" vadība solīja, ka viss būs kārtībā un tiks dota iespēja, bet beigās tās nebija. Cerējām visu laiku dabūt uz augšu drafta numuru, bet tā arī nesanāca.

Vai tev ir plāns, kā nokļūt NBA?

Tas paliks šoreiz pie manis (smejas).

2022./2023. gada sezonu aizvadīji Lietuvas Basketbola līgas klubā Ķēdaiņu "Nevežis". Kā nonācāt līdz "Nevežis" variantam?

Šāda iespēja pavērās pēdējā brīdī, kamēr biju NBA vasaras līgā. Man pazvanīja un teica, ka neko labāku mēs nedabūsim, perfekta iespēja, un Lietuvas līga ir ļoti spēcīga. Treneris ir Ģedimins Petrausks, un mēs viens otru zinājām. Tas bija labs solis uz priekšu, lai parādītu gan sev, gan apkārtējiem, ka neesmu nekur pazudis, un dabūt atpakaļ prieku no basketbola. Vēlos pateikt paldies "Nevežis" vadībai, sistēmai un visiem pārējiem.

Aizvadīji veiksmīgu sezonu Lietuvas līgā, kur biji ceturtais rezultatīvākais ar 15,4 punktiem vidēji spēlē un dalīti sestais labākais piespēlētājs. Kā pats vērtē pagājušo sezonu?

Sezonu vērtēju ļoti labi, jo izdevās mentāli sakārtot galvu un dabūt atpakaļ prieku par basketbolu. Uztaisījām arī ierakstu "Nevežis" vēsturē, uzvarot visvairāk spēļu vienā sezonā. Pēc vairāku gadu pauzes komanda iekļuva izslēgšanas spēlēs. Viss sanāca ideāli gan komandas, gan personīgās interesēs. Esmu tiešām priecīgs.

2022. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijā ar Latvijas izlasi piedzīvojāt divus zaudējumus pret Bulgārijas izlasi. Zīmīgi, ka pirmā tikšanās bija tava debija valstsvienībā, bet otrajā tika zaudētas iespējas kvalificēties Eiropas meistarsacīkstēm. Kādas atmiņas palikušas par šīm spēlēm?

Tās emocijas bija ļoti riebīgas. Liela kauna sajūta, ka negribi nekur rādīties cilvēkos un gribas to kaut kādā veidā izlabot, bet to nevar izlabot.

Tas bija periods, kurā gribējās aizbraukt atpakaļ uz savu klubu un, spēlējot tur, aizmirst to visu, cik vien ātri var. Nebija gan viss tik vienkārši.

2021. gadā pēc Roberta Štelmahera atkāpšanās par Latvijas izlases galveno treneri tika nozīmēts Luka Banki. Jaunieceltais treneris izlasi sāka gatavot 2023. gada Pasaules kausa priekškvalifikācijas spēlēm. Vai tajā brīdī tev šķita, ka ir reālas iespējas kvalificēties Pasaules kausam?

Uzreiz gan spēlētāji, gan stafs [personāls] apkārt saprata, ar kādu profesionālismu visam tiek pieiets un ar kādu atdevi strādāts. Tas padarīja visus saliedētākus. No pirmā momenta bija tā ticība un mērķis, ko plānveidīgi arī izpildījām.

Ko Banki dara citādāk nekā viņa iepriekšējie kolēģi?

Viņš liek justies katram spēlētajam svarīgam, lai kur tu būtu. Banki varbūt atbrauks apciemot vai pazvanīs un vienmēr pajautās, kā klājas. Basketbola spēles stils, ko viņš dod mums, salicies perfekti kā puzlīte kopā.

Artūrs Žagars Rīgas lidostā pirms ceļa uz pēdējo gatavošanās posmu pirms Pasaules kausa
Artūrs Žagars Rīgas lidostā pirms ceļa uz pēdējo gatavošanās posmu pirms Pasaules kausa

Kā vērtē savas izredzes tikt izlasē uz Pasaules kausu?

Lai to izlemj treneris, un kā būs – ar to būs jāsadzīvo. Mēģināšu darīt visu labāko, ko vien spēju, lai tiktu izlasē.

Cik nozīmīgi tev būtu uzspēlēt Pasaules kausā?

Ļoti nozīmīgi. Daudziem spēlētājiem nav izdevies uzspēlēt Pasaules kausā, un tāda iespēja varbūt tikai vienreiz mūžā. Tā būtu vienreizēja iespēja.

Kādu sniegumu sagaidi no sevis, ja tiksi komandas sastāvā dalībai Pasaules kausā?

Saspēles vadītāja sniegumu – vadīt komandu, kurināt tempu un būt nosvērtam svarīgos brīžos, kad ir liels spiediens pretim.

 

Kā vērtē Pasaules kausa izlozi un izspēles kārtību grupā?

Izloze ir izloze, un tur mēs neko nevaram ietekmēt. Kā ir sakritis, tā ir sakritis, un jāgatavojas būs jebkuram pretiniekam. Mums pašiem sev jānotic un jāsagatavojas kārtīgi. Tāpat esam pierādījuši, ka mūsu spēlētais basketbols nav vienkārši apspēlējams.

Domāju, ka esam vienlīdzīgi ar visiem pretiniekiem. Nav tā, ka aizbrauksim un būsim sabijušies no pārējiem.

Vai esi painteresējies papildus par pretinieku komandu spēlētājiem?

Papildus īpaši nav jāinteresējas, jo uzvārdi ir diezgan zināmi. Tas būs labs tests mūsu spēlētājiem, un būs interesanti.

Kā vērtē izlases sniegumu pārbaudes spēlēs?

Pārbaudes spēles ir pārbaudes spēles. Piemēram, spēle pret Dominikānu nebija tā spožākā, it īpaši personīgi man. Spēles beigas ar raksturu nolauzām. Spēļu ritms joprojām tiek ķerts klāt, bet ar katru spēli paliek labāk.

Pasaules kausa finālturnīrā dalīs ceļazīmes uz olimpiskajām spēlēm un kvalifikācijas turnīriem. Vai ceļazīme uz olimpiādi varētu būt papildu stimuls?

Noteikti tas ir papildu stimuls. Primārais mums ir iet soli pa solim – vispirms pārbaudes spēles, tad Pasaules kauss.

Kāda tipa cilvēks esi ārpus laukuma?

Esmu lielākais čilotājs, bet ne sliktā nozīmē. Mierīgs un miermīlīgs mājas cilvēks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti