Latvijas U-20 basketbolistes pirmo reizi sasniedz Eiropas čempionāta finālu

Latvijas U-20 sieviešu basketbola izlase sestdien Klaipēdā Eiropas U-20 čempionāta pusfinālā ar rezultātu 56:53 (13:26, 15:8, 15:13, 13:6) uzvarēja vienaudzes no Serbijas un finālā tiksies ar Franciju.

Vanesa Jasa Latvijas izlasē izcēlās ar 19 punktiem un realizēja tālmetienu, kas atnesa panākumu. Katrīna Ozola pievienoja 11 punktus un sešas atlēkušās bumbas, bet Enija Vīksne sakrāja četrus punktus, septiņas bumbas zem groziem un sešas rezultatīvas piespēles.

Pretinieču rindās rezultatīvākā ar 14 punktiem bija Nevena Rosiča.

Serbietes jau pašā mača sākumā izvirzījās vadībā, ātri iekrājot pārsvaru, un latvietēm izdevās atspēlēties tikai trešās ceturtdaļas izskaņā (43:40), taču Serbija neļāva Latvijai ilgi būt vadībā un pirms noslēdzošās ceturtdaļas atguva četru punktu pārsvaru (47:43).

Nepilnas divas minūtes līdz spēles beigām rezultāts kļuva neizšķirts 50:50. Ar precīzu tālmetienu Latvijai +3 panāca Jasa, tomēr serbietes atbildēja ar to pašu. Nākamajā uzbrukumā Jasa vēlreiz realizēja tālu trīspunktu metienu (56:53) un atlikušajā spēles daļā latvietes vairs neļāva pretiniecēm gūt punktus, svinot uzvaru.

Piektdien ceturtdaļfinālā Latvijas basketbolistes ar rezultātu 58:49 pārspēja Portugāli. Latvietes U-20 čempionātā labāko četriniekā iekļuva pirmo reizi kopš 2010. gada, kad izcīnīja bronzas medaļas, toreiz atkārtojot 2005. un 2009. gadā iespēto, bet svētdien par zelta godalgām cīnīsies pirmo reizi.

Otrā pusfinālā Francija ar rezultātu 75:47 pārspēja Spāniju.

Latvietes D apakšgrupā pirmajā mačā ar rezultātu 62:66 zaudēja beļģietēm, pēc tam ar 76:69 guva panākumu pār Itāliju, bet trešajā spēlē ar 67:56 pārspēja Turcijas basketbolistes un nodrošināja pirmo vietu grupā. Astotdaļfinālā tika gūta virsroka pār Zviedriju – 81:72.

Sagatavošanās posmā Latvija pārbaudes spēles ar Ukrainas U-20 izlasi (82:29 un 85:58), Pasaules kausa dalībnieci Lietuvas U-19 komandu (51:66 un 79:61) un Somijas U-20 izlasi (53:76 un 87:60).

No šī sastāva piecas spēlētājas – Vanesa Jasa, Katrīna Ozola, Luīze Sila, Raina Tomašicka un Enija Vīksne – jau piedalījušās pieaugušo valstsvienības darbā.

Kopš 2019.gada, kad šā gadugājuma basketbolistes spēlēja U-16 čempionātā, sastāvā ir septiņas spēlētājas, to skaitā Jasa un Nikola Priede pat ar divu U-16 čempionātu pieredzi. 2022. gadā trīs spēlētājas startējušas gan U-18, gan U-20 Eiropas čempionātos. Pirmo reizi Eiropas čempionātā spēlē Franciska Treiliha.

Eiropas čempionāta A divīzijas turnīrs Lietuvā notiks līdz 6. augustam.

Latvijas U-20 sieviešu izlasi vada Aigars Nerips, kuram palīdz treneri Guntis Endzels, Mārtiņš Zībarts un Anita Mikāle.