Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds. Hiperaktīvi kaķi un suņi senioru vecumā

Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds. Šķirnes suņi patversmēs

Zīmju valodā. Ķepa uz sirds

Speciāliste: Vecam kaķim «otrā jaunība» patiesībā nereti ir slimības izpausme

Par kaķiem mēdz teikt, ka tie ir noslēpumaini dzīvnieki – kā no citas planētas. Tie bieži uzvedas neatkarīgi, un saimniekam var rasties iespaids, ka ar murrātāju viss ir vislabākajā kārtībā, taču kaķi neizrāda sāpes skaļi un pat vislabākais saimnieks var nepamanīt brīdi, kad mīlulis cieš un viņa dzīvība ir briesmās, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "Ķepa uz sirds".

Saimniekam jābūt daudz uzmanīgākam laikā, kad kaķis sasniedz seniora vecumu – apgalvojums, ka gados vecu kaķi nevajag vest uz pārbaudēm, jo tad atradīs visādas vainas, ir nepareizs.

Kā norādīja veterinārārste Daiga Bokvalde, viņasprāt, cilvēki nereti neprecīzi izskaidro faktu, ka vecs kaķis kļūst aktīvs, uzbudināts, visu laiku grib ēst, spēlēties, kaut kur kāpt, sakot, ka dzīvniekam sākusies otrā jaunība. Patiesībā bieži kā iemesls ir ļoti liela problēma – hipertiroidisms jeb vairogdziedzera hiperfunkcija, kas ir ļoti bieža problēma kaķiem. 

Pat apzinīgs saimnieks var nepamanīt šādus simptomus. Visi zina, ka par sliktu pašsajūtu liecina apātija un mazkustīgums, taču kurš gan būtu domājis, ka var būt gluži pretēji? Kamēr saimnieks priecājas par kaķa "otro jaunību", patiesībā tas ir dzīvnieka sauciens pēc palīdzības.

"Ja jums ir kaķis, kas ir vecāks par desmit gadiem, un viņš pēkšņi kļūst ļoti aktīvs, ļoti ēdelīgs, ļoti labi ēdot zaudē svaru, ir ļoti uzvilkts un nervozs, tad es teiktu, ka ir iemesls doties pie veterinārārsta ar kaķi un veikt asins analīzes," norādīja veterinārārste.

Regulāri veicot asins analīzes, laikus var atklāt divas bīstamas slimības, kas raksturīgas senioriem, – nieru mazspēju un vairogdziedzera hiperfunkciju. Tāpat nevajadzētu baidīties vest kaķi pie ārsta, raizējoties, ka dzīvnieks tādējādi tiks pakļauts stresam, – stress būs mazāks par iespējamām komplikācijām vai drīzu mīluļa nāvi ārsta apmeklējuma novilcināšanas gadījumā.

Bokvalde skaidroja, ka ir uzskats, – kaķim sasniedzot 12 gadus, reizi gadā vajadzētu veikt asins analīzes un urīna analīzes.

Tāpat kā senioriem cilvēkiem, arī dzīvniekiem pieejami dažādi medikamenti un barības piedevas, kas palīdz uzturēt veselību ilgām vecumdienām.

"Ja kaķim diagnosticē šo vairogdziedzera problēmu, tad ir ļoti labs medikaments, šobrīd tas ir pieejams arī sīrupa formā, kuru lietojot kaķis var sakārtot savu veselību. Protams, tas ir jāpērk, tas ir katru dienu jādod, parasti jādod visu atlikušo mūžu, bet tad mēs varam kontrolēt šo problēmu. Tāpat arī, ja kaķim konstatē nieru mazspēju – ir speciālas pārtikas, ir pārtikas piedevas, ir zemādas sistēmas, ir iespēja šo procesu palēnināt un kontrolēt," norādīja vetārste.

Veciem kaķiem raksturīgi arī artrīti un citas saslimšanas, ko var laikus atklāt un veiksmīgi uzraudzīt. Taču to var panākt tikai ar ārsta palīdzību un analīzēm. Nav iespējams paļauties tikai uz savu pieredzi, kaimiņu teikto vai izlasīto. Mājdzīvnieks ir jānovēro visu mūžu: gan viņa spalva, gan vēdera izeja, jāveic vakcinācija, atblusošana. Jāskatās, kā kaķis dzer – visam jābūt samērīgam. Lielas slāpes arī nav labi, tāpat kā apetītes trūkums – ja kaķis neēd, uzreiz celiet trauksmi!

"Kaķa gremošanas trakta uzbūves īpatnības ir tādas, ka, ja viņš neēd ilgāk par trim dienām, viņam sākas neatgriezeniskas izmaiņas aknu struktūrā un tad to kaķi atdabūt atpakaļ pie veselības un samaņas jau ir ļoti, ļoti grūti. Līdz ar to kaķim faktiski ir tā, – ja viņš divas dienas neēd, nu, tad es domāju, ka jāsāk meklēt pieraksts pie daktera. Ja viņš vēl sāk slēpties un jūtas depresīvs, tad arī pēc vienas dienas neēšanas viņš jāved pie daktera," skaidroja speciāliste.

Ir daudz signāli, ar kuru palīdzību dzīvnieks ziņo par savu labsajūtu. Izrādās, kaķa murrāšana arī ir dažāda. Tā var būt no labsajūtas vai tieši pretēji – no paaugstināta stresa un sāpēm. Murrājot kaķi mēdz sevi nomierināt. Tāpat laba apetīte ne vienmēr ir pozitīvs rādītājs, un noteikti ne pie svara zuduma.

"Ar veciem kaķiem un ar kaķēniem viss notiek ļoti ātri. Uz viņiem šīs deviņas dzīvības tā baigi nestrādā,"

sacīja Bokvalde, mudinot aizdomu gadījumā nevilcināties ar kaķa atrādīšanu speciālistam.

Īpaši jāuzmana kaķis seniors, kuru laižat staigāt arī ārā, – tas ir sens mīts, ka veci dzīvnieki pazūd, jo aiziet uz mežu nomirt. Patiesība ir pavisam skaudra – kaķis pazūd, jo zaudē koordināciju, nokrīt un vairs neatrod ceļu uz mājām.

Ķepa uz sirds

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti