Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Kāds ir Tibetas mastifs?

Kāpēc mīlulim pastiprināti izkrīt spalva?

Mīlulim mainās un izkrīt spalva – kā palīdzēt? Speciālists kategoriski neiesaka noskūšanu

Laikā no marta līdz jūnijam suņu un kaķu saimnieki pamana, ka spalvu mājās paliek arvien vairāk. Vai saimniekam ir pamats satraukumam? Kā skaidroja speciālists, satraukties saimniekiem vajag tikai tad, ja spalvas izkrišana notiek visu laiku vai arī pēc spalvu izkrišanas paliek pliki pleķi, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "Ķepa uz sirds". Dzīvnieku frizieris kategoriski neiesaka suņu un kaķu saimniekiem dzīvnieku skūt.

ĪSUMĀ:

  • Spalvas dzīvniekam ir vajadzīgas termoregulācijai, arī karstā laikā no kažoka dzīvnieks nav jāatbrīvo.
  • Ārā vai voljēros dzīvojošiem suņiem spalva var krist izteiktāk, nekā istabā dzīvojošajiem.
  • Satraukties par mīluļa spalvu izkrišanu vajadzētu tikai tad, ja spalva izkrīt visu laiku vai arī neataug.
  • Spalvu noskūt dzīvniekam nedrīkst – dzīvnieks var gūt saules apdegumu, var mainīties spalvas augšanas cikls un struktūra, atsevišķām šķirnēm pat pieaug alopēcijas risks.
  • Saimnieks mīlulim atbrīvoties no spalvām var palīdzēt ar speciālām ķemmēm vai arī mīluli mazgājot.

Dzīvnieku frizieris Ivo Obrumanis pastāstīja, ka dzīvnieku saimnieki ierasti nāk pie viņa ar tekstu, ka dzīvniekam ir ļoti karsti un grūti. "Patiesībā ļoti grūti ir tam saimniekam māju uzkopt. Un saprast to, ka dzīvnieks ir piedzimis ar spalvu, un tā viņam ir vajadzīga," sacīja Obrumanis. "Kaķim un sunim spalva ir domāta termoregulācijai."

Spalvas ziemā dzīvnieku aizsargā no aukstuma, bet vasarā no siltuma un saules.

"Tā ir tīrā fizika, kas skolā tika mācīta visiem, – vai saldējums ātrāk izkusīs, saulē nolikts vai kažokā ietīts? Protams, ka izkusīs ātrāk tas, kas ir saulē nolikts. Tas kažoks aizsargā dzīvnieku no saules," sacīja dzīvnieku frizieris. 

Dzīvnieku frizieris Ivo Obrumanis
Dzīvnieku frizieris Ivo Obrumanis

Saimniekiem ir jāpieņem, ka spalvas nomaiņa ir dabisks process. Ārā vai voljēros dzīvojošiem suņiem spalva var krist izteiktāk, nekā istabā dzīvojošajiem.

Tāda konkrēta datuma, kad spalvu krišanai jāsākas un kad jābeidzas, nav.

Obrumanis norādīja, ka satraukties saimniekiem par mīluļa spalvu izkrišanu vajadzētu tikai tad, ja spalva izkrīt visu laiku, vai arī tad, ja tā neataug, uz ādas spalvu vietā parādoties plikiem laukumiem. 

"Var nākt kušķiem, tas ir normāli; normāli nebūtu tad, ja tas notiktu nepārtraukti, ja tam nebūtu sezonālas ietekmes," skaidroja dzīvnieku frizieris. "Ja saimniekam ir vēlme mīlulim kažoka nomaiņā palīdzēt, tad to var darīt."

Speciālists norādīja, ka atbrīvot dzīvnieku no liekajām spalvām var ar ķemmēm vai arī mazgājot. Tomēr mazgāšanas gadījumā jāievēro tas, ka pēc tam būtu ieteicams dzīvnieku izžāvēt ar fēnu. "Citādi tā atmirusī spalva, kurai jāiznāk ārā, paliks iekšā un sāks veidoties kamoli," pastāstīja Obrumanis.

Daudzi saimnieki uzskata, ka spalvu maiņai var palīdzēt zivju eļļa – tad spalva izkrīt lēnāk. Bet ir viens gana populārs risinājums, kuru eksperts kategoriski neiesaka – spalvas noskūšana. Speciālists brīdināja, ka dzīvnieks pēc spalvas noskūšanas var gūt saules apdegumus vai saules dūrienu. Arī spalvas augšanas cikls var tikt mainīts un sabojāta spalvas struktūra.

"Protams, ir šķirnes, kuriem spalva ir jāfrizē, bet ir arī šķirnes, kurām to nevajag darīt nekādā gadījumā. Teiksim, špici. Visiem špiciem neiesaka griezt spalvu, jo viņiem var pat izveidoties alapēcija – slimība, kad spalva vairs neataug, paliek plika āda," paskaidroja Obrumanis. 

Ja saimnieks savu suni vai kaķi tomēr ir izlēmis skūt, tad pašam to darīt ir riskanti un bīstami, brīdināja speciālists. Lai to darītu, ir nepieciešami speciāli instrumenti, jo dzīvnieka spalva nav tas pats, kas cilvēka mati. Tomēr pat ar profesionālu mašīnīti noskūšana nav tik viegla, kā var šķist. Cilvēkam, kurš ar to nenodarbojas katru dienu, ir liels risks mīlulim iegriezt.

Tāpat dzīvnieku frizieris aicināja nekādā gadījumā necensties mīlulim spalvu apgriezt ar šķērēm, jo pastāv risks dzīvnieku savainot. 

Bet kā saimnieks var palīdzēt savam mīlulim atbrīvoties no nepatīkamā procesa – spalvas nomaiņas?

Obrumanis ieteica iegādāties speciālus gumijas cimdiņus, kas domāti ķemmēšanai. No spalvas var atbrīvoties arī, glaudot kažoku ar slapju roku. Tāpat veikalos ir nopērkami "furminatori" jeb speciālas ķemmes spalvu izķemmēšanai, tomēr ar tiem dzīvnieku frizieris aicināja rīkoties apdomīgi. "Jānopērk tāds, kas ir atbilstošs spalvai, jo ir īsspalvainajiem un garspalvainajiem dzīvniekiem "furminatori". Ķemmēt vajag ļoti maigi, tik, cik smags ir "furminators". Mēs noteikti nespiežam mehāniski virsū, jo ar to mēs bojājam ādu. Mēs varam saskrāpēt dzīvniekam ādu, tāpēc ar to jābūt ļoti uzmanīgiem," norādīja Obrumanis.

Ķepa uz sirds

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti