Pastaiga pa 1919.gada Liepāju – kā pilsētnieki sagaidīja Pagaidu valdību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Tvaikonis “Saratov”, uz kura Kārļa Ulmaņa vadītā Latvijas Pagaidu valdība Liepājas priekšostā pavadīja divarpus mēnešus, 1919. gada 27. jūnijā atgriezās Liepājas ostā. Beidzās posms, kas pazīstams kā “Republika uz ūdens”. Rus.lsm.lv kopā ar vēsturnieku Juri Raķi devās pastaigā pa Liepāju – apskatīt, kur norisinājās mūsu valstij izšķirošo dienu notikumi.

Iepriekš: 

  1. Fotostāsts: Maize – no ASV, vara – Vācijas, valdība – Latvijas, bet reidā
  2. Fotostāsts: Kā pilsētnieki nogāza pieminekli par godu vācu armijas uzvarai

Kā pilsētnieki sagaidīja Pagaidu valdību

32.fotoattēls (no Vladimira Mickeviča kolekcijas) Muitas māja.

27.aprīlī jau no paša rīta liepājnieki sapošas un pūļiem dodas uz piestātni pretī Muitas mājai. Visi gaida Pagaidu valdības atgriešanos. Tas viss notiek šeit, - rāda Juris (33.fotoattēls).

– Bet “Saratov” pietauvojās šeit, kur tagad ir Leļļu teātris. Domāju, tā priekšgals bija tieši pie šiem poleriem (34.fotoattēls).

Vēsturiskajos fotoattēlos (35., 36.,un 37.fotoattēla autors Juris Bokums, no Jura Raķa kolekcijas), kuros redzams, kā Pagaidu valdības locekļi nokāpj krastā, fonā ir sarkano ķieģeļu korpusi. Tāpēc pietauvošanās vietu var noteikt diezgan precīzi.

Būvē tribīni, izgrezno to ar Latvijas un sabiedroto valstu karogiem, meiteņu koris ir gatavībā, parādās pat “bruņinieki tīģera ādā”. Pirmkārt, mums ir atlētu klubs “Olimpija”, spēkavīri tādas ādas nēsāja. Otrkārt, no Karostas ieradušies brašie skotu puiši! Dūdinieki nēsā pledus, bet bundzinieki – tīģera vai leoparda ādas pāri plecam. Tāda ir viņu parādes forma. Un desmitiem tūkstošu sajūsminātas publikas sagaida tvaikoni “Saratov” ar Pagaidu valdību.

Godasardzē stāv līvenieši un nedaudz Latvijas karavīru. Atbrauc Jānis Čakste, tolaik – Tautas padomes priekšsēdētājs. Un sākas runas.

Kārlis Ulmanis runā par prieku un gandarījumu, par to, ka grūtās dienas esot palikušas aiz muguras, kopā ir paveikts un pārvarēts un kopā virzīsimies uz gaišo nākotni, īpaši uzsver tautas atbalstu un tā tālāk.

Runu ir ļoti daudz – iekšlietu ministrs Miķelis Valters, Lielbritānijas diplomātiskais pārstāvis Liepājā Herberts Grants Volters, amerikāņu diplomāti, Liepājas pilsētas galva Ansis Buševics, dažādu sabiedrisko organizāciju pārstāvji un tā tālāk. Visi! Visi saka runas un pauž sajūsmu. Skan dziesmas un dzeja. Pēc tam viss šis pūlis, kaisot ceļu ar ziediem, iet pa Miķeļa (tagad – Celtnieku) ielu – 38.fotoattēls (no Liepājas muzeja fondiem, autors - Juris Bokums), pēc tam pa Graudu ielu un nogriežas uz Lielo ielu 6. kur atradās valdības māja (39.fotoattēls, autors - Juris Bokums, no Jura Raķa kolekcijas). Šī ēka nav saglabājusies.

(40.fotoattēls, autors - Juris Bokums no Jura Raķa kolekcijas). Svinēja līdz naktij.

Bet Juris Bokums to visu fotografē. Pēc tam laikrakstā parādās sludinājums – šos fotoattēlus varat dabūt tikai pie Bokuma. Jo viņam ir īpaša atļauja no valdības tirgot šos fotouzņēmumus.

Kāpēc tieši Juris Bokums? Viņš ceturtdaļu no peļņas, ko devusi fotogrāfiju pārdošana, ziedo ievainotajiem Latvijas armijas karavīriem. Tātad visas to gadu vēsturiskos fotoattēlus uzņēmis Juris Bokums. Tikai viņš. Skaidrs, ka viņu ar fotoaparātu visur ielaiž, viņam tiek pašas labākās vietas. Muzeja filiālē šis Bokuma fotoaparāts apskatāms Jāņa Lādīša kolekcijas ekspozīcijā (41.fotoattēls).

Pagaidu valdība burtiski nākamajā dienā atsāk darbu ierastā režīmā. Un 8. jūlijā ar to pašu kuģi “Saratov” atgriežas Rīgā. Tā beidzas pusgads, kad Liepāja bija Latvijas galvaspilsēta.

1936. gada 27. jūnijā pie Muitas mājas, tieši tur, kur izkāpa krastā Pagaidu valdība, tika iestādīts ozols (42.fotoattēls, no Jura Raķa kolekcijas).

Bet tieši pirms 20 gadiem pie Loču torņa tika uzstādīta šī piemiņas zīme par godu “Saratov” un Pagaidu valdībai (43 - 45.fotoattēls).

Lūk, šie laukakmeņi vēsturiski atkārto to daudzstūri, kurā 1936. gadā tika iestādīts ozols pretī Muitas mājai. Kāpēc šo zīmi novietoja citā vietā? Ir vairāki apsvērumi, - spriež Juris Raķis.  – Kad “Saratov”, vēl pirms kļuva par Pagaidu valdības bāzi, stāvēja ostā, tas bija pietauvots pie Loču torņa, to apliecina vēsturiskās fotogrāfijas. Turklāt līdzās Muitas mājai tagad strādā ostas uzņēmumi, piemiņas zīme tiem traucētu. Bet te – ja tā labi padomā – ir galvenā vieta ostā, lai arī kluss stūrītis. Jo Loču tornī taču strādā loču dienests un ostas kapteiņa dienests.

*Portāls Lsm.lv izsaka pateicību visiem, bez kuru palīdzības šī materiāla sagatavošana būtu vienkārši neiespējama, un īpaši:

  • vēsturniekam Jurim Raķim (Liepāja) par unikālo ekskursiju pa Liepāju pirms simt gadiem un par atļauju izmantot fotoattēlus
  • kolekcionāram Vladimiram Mickevičam (Liepāja) par atļauju izmantot fotoattēlus
  • Liepājas muzeja darbiniekiem par vispusīgo palīdzību un atļauju izmantot fotoattēlus.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti