Speciālista ieteikumi, kā iemācīt un uzturēt latviešu valodu ārzemēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Jauktās ģimenēs vai dzīvojot svešumā, ģimenēs dažkārt izvēlas runāt vienā valodā, domājot, ka divvalodība ir liels slogs mazam bērnam, kas var tikai kaitēt, jo vienlaicīgi runājot divās valodās, kārtīgi neiemācīsies nevienu. Zinātnieki apgalvo pretējo - divvalodībai ir pozitīva un attīstoša ietekme, bērni ir spējīgi labi apgūt vienlaikus vairākas valodas.

Kopš 2009.gada vairāk nekā 200 000 cilvēku ir atstājuši Latviju, lai meklētu darba iespējas ārzemēs*. Kā saglabāt latviešu valodu nākamajām paaudzēm, un kā iemācīt ārzemēs dzīvojošiem bērniem runāt latviski? Ārzemēs dzimusī latviete Lidija Lieģis rakstu sērijā "Lsm.lv" rādīs valodas saglabāšanas pieredzi, dzīvojot svešumā.

Šajā pētījumā autore runā ar latviešiem, kas dzīvo Ungārijā, Skotijā un Anglijā. Mērķis bija uzzināt, kā viņi bija audzināti un kā viņi paši audzina bērnus, lai iemācītu viņiem latviešu valodu.

Jau rakstījām par Annas Sebokas pieredzi latviešu valodas saglabāšanā jauktā ģimenē Ungārijā un Vanteru ģimenes pieredzi - trīs bērnu mātes centieniem bērnu latviešu valodas saglabāšanā Skotijā.

Divvalodības priekšrocības

Pētījumi liecina, ka divvalodība ir labvēlīga bērnu attīstībai un nākotnei. Bērni, kas runā vairākās valodās, kļūst labāk informēti par dažādām kultūrām, citiem cilvēkiem un citiem viedokļiem. Viņi bieži ir labāki lasītāji, un parasti viņiem ir vieglāk apgūt citas valodas. Divvalodība  dod bērniem vairāk nekā divas valodas! Pētījumi arī liecina, ka citas valodas apgūšana var būt ieguvums vēlākā dzīvē, kavējot demences simptomu rašanos un palēninot kognitīvo novecošanu. Šie ieguvumi pastāv, pat ja cilvēki mācās jaunu valodu vēlāk dzīvē.

Tomass Baks ir poļu-britu pētnieks Edinburgas universitātē, kurš strādā pie divvalodības ietekmes uz kognitīvo funkciju, pēta divvalodību un kognitīvo funkciju visā cilvēka mūža garumā.

Kas vislabāk darāms, lai bērnam iemācītu latviešu valodu, ja dzīvo ārzemēs?

“Vienīgais ierobežojums valodas apgūšanai bērniem ir iedarbības apjoms un arī iedarbības kvalitāte:

ir ļoti svarīgi klausīties dažādos cilvēkos. Ir svarīgi dzirdēt dažādību valodā,” skaidro Tomass.

Līdz trīs gadu vecumam bērnam svarīgākie cilvēki ir vecāki. Pēc tam sabiedriskā grupa. Tātad no trīs līdz piecu gadu vecumam arī ir svarīgi mēģināt dot bērnam iespēju spēlēties ar citiem latviski runājošiem bērniem. Tas dos vēl vienu motivāciju uzlabot un lietot latviešu valodu. Tomass arī apgalvo - ir svarīgi, ka bērns ne tikai saprot, bet arī runā. Tāpēc ir svarīgi klātienē,  pa telefonu vai Skype  runāt latviski.

Viena lieta, no kā cilvēki reizēm baidās, ir, ka bērns kārtīgi neiemācīsies vietējo valodu, ja mājās runā vai mācās citā valodā. Tā nav taisnība, liecina Tomass.

Visbeidzot, labākais veids, kā iemācīties un uzturēt latviešu valodu, ir darīt visu, ko parasti darāt - tikai pārliecinieties, ka tas ir latviski. Meklējiet iespējas tiešsaistē un savā kopienā, lai jūs un ģimene varētu patiesi iegremdēties valodā, neatstājot savu pilsētu.

Ieteikumi, kā iemācīt un uzturēt latviešu valodu ārzemēs:

  1. Lasiet grāmatas latviešu valodā un skatieties latviešu filmas.
  2. Klausieties latviešu radio.
  3. Izmantojiet tehnoloģijas savai priekšrocībai: nomainiet datora / iPad / tālruņa iestatījumus uz latviešu valodu, lai tad, kad bērni tos izmantotu, viņiem tie jālieto latviešu valodā.
  4. Vai vēlaties vienlaikus organizēt un uzlabot savas valodas prasmes? Sāciet līmēt vārdu uzlīmes uz lietām, kuras regulāri lietojat: galdu, logu, kafijas krūzi, grāmatu plauktu, visu, ko vēlaties!
  5. Tā kā ēdiens ir svarīgs elements visās kultūrās pasaulē, tas var būt lielisks tilts, kas palīdzēs jums apgūt svešvalodu. Sāciet ar pavārgrāmatu: atrodiet grāmatu, kurā vēlamajā valodā būs norādīts, kā sagatavot tradicionālu ēdienu. Lai iegūtu vairāk valodas prakses, meklējiet receptes un gatavojiet tiešsaistē. Gatavošana, ēšanas process, sarunas var palīdzēt izveidot jaunu vārdu krājumu.
  6. Uzlabojiet valodas prasmi, rakstot dienasgrāmatu latviešu valodā. Varat rakstīt stāstus, ierakstīt savus tās dienas piedzīvojumus vai vienkārši sekot līdzi valodas apguves procesam. Iespējas ir bezgalīgas.

* Centrālās Statistikas pārvaldes dati.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti