Pasauli pārņem spineru bums; daudzās skolās tos aizliedz

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pasauli šobrīd ir pārņēmis jaunas rotaļlietas bums, tā tiek salīdzināta ar savulaik populāro rubika kubu, jo-jo vai gumijas cilpu sērgu. Angliski šo rotaļlietu sauc par "fidget spinner", kas burtiskā tulkojumā skan visai komiski - "nervozēšanas vērpe", tādēļ latviski tiek dēvēts vienkārši par spineri. Latvijā šī rotaļļieta vēl nav visai populāra, jo maksā ap 10 eiro, taču internetveikalos tās var nopirkt, sākot no dažiem eiro. Ārzemēs daudzās skolās spineri ir aizliegti, kaut arī rotaļlietu ražotāji to pozicionē kā labu palīgu stresa noņemšanai bērniem ar autismu un uzmanības deficītu.

Pasauli pārņem spineru bums; daudzās skolās tos aizliedz
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Tiem pieaugušajiem, kuri gaida kaut ko īpašu, šī rotaļlieta sagādās pamatīgu vilšanos, jo spineris ir neliels, vienas rokas pirkstos turams nieciņš ar gultni pa vidu, kas ļauj to griezt ap savu asi. Kā piemēru varētu minēt kaut vai velosipēda riteni, jo tas griežas pēc tā paša principa. Spineris var būt ražots no visdažādākajiem materiāliem, var būt no plastmasas, no metāla, pat no koka, tam ir visdažādākās formas un krāsas, ir pieejamas pat versijas ar mirgojošām LED lampiņām. Bērni var sacensties, kuram izdosies to griezt visilgāk, taču internetā atrodami neskaitāmi video, kur ar rotaļlietu tiek veikti dažādi triki, to griežot pat uz deguna vai kāju pirkstiem.

Kā jau tas mēdz gadīties ar visām populārām lietām, arī par spineri atsauksmes ir visdažādākās. Ir skolas, kur šīs rotaļlietas aizliegtas, jo traucē mācību procesam. Lielbritānijā kādā no Mančesteras skolām visiem vecākiem ir izsūtītas īsziņas, brīdinot, ka šī lietiņa novērš uzmanību no mācībām un var būt bīstama, tādēļ, ja skolotāji manīs, ka bērnam ir līdzi spineris, tad tas tiks konfiscēts. Netiek gan paskaidrots, kādā veidā šī rotaļlieta varētu būt bīstama, un tiešām grūti iedomāties, ko tādu bīstamu ar spineri var izdarīt, ko nevarētu izdarīt ar jebkuru sadzīvē lietojamu lietu. Lai arī ražotāji apgalvo, ka griešanās skaņa ir pavisam klusa, tomēr, vairākiem bērniem spēlējoties ar spineriem, klasē būs nepārtraukta klusi dūcoša skaņa, pie tam pārējie bērni noteikti ar interesi sekos vairāk vai mazāk veiksmīgiem mēģinājumiem izpildīt dažādus trikus.

Citāts no kāda britu skolotāja intervijas - "Manā klasē tikai divi bērni bija paņēmuši spinerus līdzi uz skolu, apgalvojot, ka tie palīdz koncentrēties, taču izrādījās, ka tie palīdz tikai traucēt mācību procesam un nokaitināt pārējos. Tagad tie ir mana galda atvilktnē, gaidot, kad uz skolu atnāks vecāki, lai tos savāktu."

Centrālās Floridas Universitātes direktors, doktors Marks Raports apgalvo, ka spinera tipa rotaļlietas izmantošana vairāk izklaidē, nevis palīdz indivīdiem ar uzmanības deficīta sindromu. Taču Apvienotās Karalistes Autisma centra direktore Karola Poveja stāsta, ka ar autismu slimi bērni pasauli apkārt uztver pavisam savādāk, tādēļ viņiem ir grūti koncentrēties uz to, ko klasē stāsta skolotājs. Ja ir kāda lietiņa, ko griezt vai locīt, tad tas palīdz saglabāt mieru. Pat daudzi pieaugušie mēdz nēsāt kabatās lietas, kam ir līdzīgs efekts.

Savukārt bērnu ar īpašām vajadzībām vecāki nav apmierināti ar aizliegumiem skolās, jo, viņuprāt, spineris tiešām palīdzot mācībās, un, ja tādas pašas rotaļlietas ir arī citiem bērniem skolā, tad tas palīdz justies līdzvērtīgiem.

Tagad, kad spineri daudzās skolās aizliegti, vecāki uzskata, ka tas ir netaisni pret tiem bērniem, kuriem ir īpašas vajadzības, jo šī rotaļlieta patiešām palīdz, taču tagad viņi to vairs nedrīkst lietot. Skolās, kur bērniem ar autismu rotaļlietas atļauts lietot, protestē citu bērnu vecāki, jo sanāk, ka vieni mācību laikā rotaļāties drīkst, bet citi nedrīkst.

Spinera izgudrotāja ir Katrīne Hetingere no Floridas. 62 gadus vecā ķīmijas inženiere spinera patentu pieteica 1990.gados, taču tas ir beidzies pirms vairāk nekā 10 gadiem. Izgudrotāja ar savu izgudrojumu pati nav nopelnījusi ne kapeikas, neviens no ražotājiem pat nav ar viņu sazinājies, jo tad, kad patentam beidzas termiņš, tas kļūst publiski pieejams.

Katrīne Hetingere savulaik izgudroja spineri, lai izklaidētu savu septiņus gadus veco meitu, un drīz vien pamanīja, ka šai rotaļlietai ir arī nomierinošs efekts. Tolaik viņa pati cieta no autoimūnas slimības, kas padara muskuļus vājus, un, nespējot savākt meitas izmētātās rotaļlietas, viņa sāka tīt kopā dažādas lietas ar līmlenti un avīzēm. Tā pat nebija prototipa veidošana, bet radoša visdažādāko lietu savienošana, lai ar tām varētu spēlēties.

Izrādījās, ka viņas izgudrojums patīk arī citiem, un sākās pat sarunas ar populāru rotaļlietu ražotāju, taču ražotājs pārdomāja un rotaļlietu tā arī nesāka ražot. Projekts galu galā tika mests pie malas, spinera patents beidzās 2005. gadā, jo Katrīne Hetingere nevarēja atļauties samaksāt aptuveni 400 eiro par patenta atjaunošanu.

Spineri savu uzvaras gājienu sāka tikai šajā pavasarī, to ražotāji jau ir pamanījušies nopelnīt miljonus, kamēr to izgudrotāja joprojām cīnās ar naudas grūtībām, viņai ir pat atslēgts telefons un viņa cenšas sakrāt naudu lietotam auto vismaz braukšanas kārtībā.

Ja pūļa finansēšanas vietnē "Kickstarter" Katrīnes Hetingeres pieteikums līdz 18. jūnijam savāks savāks gana līdzekļu, tad izgudrotāja plāno sākt pati ražot un pārdot oriģinālo spinera dizainu. Lai uzsāktu ražošanu, jāsavāc 21 000 eiro, taču šobrīd ir savākts nedaudz vairāk par pusi no nepieciešamā. Cilvēki komentāros raksta, ka naudu ieguldījuši tādēļ, ka patiesi vēlas atbalstīt izgudrotāju un pateikties par jauko rotaļlietu. Jāpiebilst, ka oriģinālais spineris gan atšķiras no šībrīža populārā spinera, tas izskatās kā maza cepurīte, ko griež uz pirksta.

Lai nu kā, daudzi apgalvo, ka spineris ir rotaļļieta, ko ar pieaugušā prātu nesaprast.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti