Ģimenes studija

Kā palīdzēt pirmklasniekam sagatavoties skolai?

Ģimenes studija

Kāda ietekme uz zīdīšanu ir mākslīgā piena maisījuma mārketingam?

Ko drīkst un nedrīkst darīt grūtniecības laikā?

Veselīgs uzturs, fiziskas aktivitātes un daži strikti ierobežojumi. Speciālistu ieteikumi grūtniecēm

Par veselīgu dzīvesveidu jāsāk domāt pirms grūtniecības, grūtniecības laikā noteikti nepieciešamas mērenas fiziskas aktivitātes, sabalansēts, veselīgs uzturs, jāizvairās no dažiem produktiem, jālieto papildu vitamīni, Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" sarunā par veselīgiem ieteikumiem  grūtniecības laikā skaidroja dzemdību speciālistes. Ja topošai mammai ir kaitīgi ieradumi, no tiem noteikti jāatbrīvojas.

"Ideālā gadījumā sieviete, plānojot grūtniecību, dzīvo veselīgi," pauda Rīgas Dzemdību Nama ginekoloģe, dzemdību speciāliste, Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente Vija Veisa. Viņa grūtniecēm iesaka papildus lietot folskābi, jodu un D vitamīnu (atkarībā no sezonas) – jo šīm uzturvielām ir liela nozīme auglīšu attīstības pirmajās nedēļās.

Rīgas Dzemdību nama vecmāte, Latvijas Vecmāšu asociācijas vadītāja Linda Veidemane uzsvēra, ka "ir ideālais variants un grūtniecības, kuras iestājas ne tik plānoti.

"Ar tām sievietēm ir pārrunas par to, kāda ir līdzšinējā dzīve un ko var plānot mainīt. Situācijās, kad laiku atpakaļ nevar pagriezt, nezinot par grūtniecību, lietots alkohols, vielas, cigaretes, tad jādomā, ko tālāk izmainīt."

Reizēm sievietēm ir pašpārmetumi par epizodēm, kas bijušas grūtniecības sākumā, vai ir kādi ieradumi, no kuriem nevar atteikties. Jo grūtniecība tālāk progresē, jo vairāk var būt pārliecināti, ka viss būs labi. Nevajag sevi mierināt, ka alkoholam ir kādas pieļaujamās devas, tādas nav. Arī nelielās alkohola devas rada nelielas izmaiņas augļa šūnās attīstības procesā. Tad jādomā – vai bērns mācīsies labi, vai būs jāņem privātskolotājs. Sievietes ne vienmēr atklāti runā par alkoholu vai smēķēšanu, skaidroja Veisa.

Vēl būtiski aizliegumi – nepasterizēti piena produkti (pūdētie sieri, svaigie sieri un citi), jēlas olas, jēla gaļa un zivis, tas saistīts ar iespējamo infekciju, pret to grūtniece ir uzņēmīgāka,

skaidroja Veidemane.

Veisa akcentēja, ka uzskata – sasaldēts un atsaldēts produkts nav grūtniecei bīstams. Zivis būtu rekomendējams lietot divas vai trīs reizes nedēļā. Jāizvairās no zivīm, kurās varētu būt piesārņojums – parasti tās ir ilgāk dzīvojošas zivis. Veselīgais uzturs ir pilngraudu produkti, dārzeņi, augļi, liesa gaļa, zivis. Produktiem jābūt veselīgi gatavotiem, nevajag papildus pievienot taukvielas." Nē produkti" – saldināti dzērieni, konditorejas izstrādājumi, cukurotas pārslas, šokolādes – tas attiecas uz jebkuru cilvēku un arī uz grūtnieci. Grūtniecība var kalpot kā pagrieziena punkts, ka var darīt lietas citādi. Svarīgi uzņemtās kalorijas – grūtniecības laikā nevajag ēst "par diviem". Pirmajā grūtniecības trimestrī varētu nebūt ikdienā vairāk uzturvielu, kā ierasts.

Veidemane:

"Jāatgādina, ka olbaltumvielas ir uztura pamats. Ēdiena daudzumam ir nozīme, īpaši uzmanīgi ar augļiem, jo tur ir daudz cukura. Grūtniecība nav slimība – grūtniecībā dzīvojam veselīgu dzīvesveidu un ieklausāmies savās sajūtās."

Problēma ir liekais svars grūtniecei un liels svara pieaugums grūtniecības laikā. Mamma ar lielu masas pieaugumu grūtniecības laikā nodarbojas ar epiģenētisko programmēšanu – radot nopietnus veselības riskus mazuļa tālākai dzīvei. Bieži mamma ēd našķus, tā sevi žēlojot, skaidroja Veisa.

Pirmajā trimestrī sievietei var būt mazāka apetīte un arī svara pieaugums. Mēdz būt izteiktas grūtnieču toksikozes, bet, par laimi, tādas ir salīdzinoši retas. Te būtu vieta multivitamīniem.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Mērena fiziska aktivitāte ir laba visiem, arī tiem, kuri iepriekš nav kustējušies. Ja sieviete ir iepriekš sportojusi, var turpināt iesākto, samazinot slodzi. Slodzes rādītājs – ja slodzes laikā parādās nepatīkamas sajūtas vēdera lejasdaļā, tad jāpārtrauc vai jāsamazina aktivitātes. Otrais trimestris ir laiks aktīvākai sportošanai. Tiem, kas neko nedara, būtu jāsāk ar staigāšanu, iesaka Veidemane.

Atbildot uz radioklausītājas jautājumu, Veisa skaidro, ka zobu labošana grūtniecības laikā ir ieteicama, žēl, ka nav valsts apmaksāti zobārsta pakalpojumi. Tāpat jābrīdina zobārsts par grūtniecību.

Jāatceras, ka viss, ko smērējam uz ādas, iziet cauri mūsu organismam, pēdējās rekomendācijas par skaistuma injekcijām – tās nedrīkst veikt.

Par matu krāsošanu un kosmētiku – izvēlēties aptiekā nopērkamus testētus produktus, nedrīkst izvēlēties ķīmiskus, uzsvēra Veidemane.

No seksa grūtniecības laikā nevajag izvairīties, tikai gadījumā, ja ir kādi riski, par kuriem ārsts brīdinājis. Vakcinācijas pret noteiktām slimībām grūtniecības laikā ir nepieciešamas un ieteicamas. Piemēram, garā klepus vakcīna, kas ir vajadzīga bērna aizsardzībai, iesaka Veisa.

Drīkst ceļot, jāuzmanās no tāliem lidojumiem, jādomā par valsti, uz kuru ceļo, kāda varētu tur būt palīdzība grūtniecei, ja kas notiek ar mammu vai bērnu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti