Kā apmānīt tausti? Pētniecības eksperimenti bērniem kopā ar vecākiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Aprīli esam pasludinājuši par pētniecības mēnesi, aicinot vecākus kopā ar bērniem izzināt dažādas dabas parādības. Ceturtajā nedēļā pievērsīsimies cilvēka maņu pētniecībai, lai ar eksperimentiem izzinātu mūsu maņas un to dabu.

Pētnieciskie eksperimenti

Pētnieciskie eksperimenti

Bērnistaba, sadarbībā ar Eiropas Eksperimentālo zinātņu olimpiādi, katru dienu publicēs pieaugušajiem ar bērniem kopā veicamu uzdevumu dažādu dabaszinātņu parādību izzināšanai. Eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas un būs grupēti nedēļas tematikā.

Pētniecības mēneša eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas, tie būs grupēti nedēļas tematikā.

Kā apmānīt tausti?

Nepieciešams:

  • telpas stūris
  • apaļa lodīte (zirnis u.c.)
  • līme
  • kartona gabaliņš
  • 3 līmlapiņas

Pirmais eksperiments:

Sakrusto rādītājpirkstu ar vidējo pirkstu un ar sakrustoto pirkstu galiem pabraukā pa apaļu lodīti. Cik lodītes sajūti?

Līdzīgi vari pabraukāt pa degunu, cik degunus sajūti? Vari arī mēģināt ar sakrustotajiem pirkstiem nobraukt gar telpas stūri, vai jūti, ka tās ir divas vai viena siena?

Otrā daļa

Uz līmlapiņas malas bez līmes atzīmē 2–3 mm platu joslu un nogriez to ar šķērēm. Tāpat uzzīmē tikpat platu joslu uz malas ar līmi un nogriez arī to. Tev būs divas šauras papīra joslas.

Tad uz kartona vai cieta papīra ar papīra līmi salīmē divas līmlapiņas un vienu no nogrieztajām joslām, kā parādīts shēmā zemāk. Ar pelēku iekrāsotas lipīgās virsmas, kas vērstas uz augšu

Sanāks viena kombinācija ar lipīgs, gluds, lipīgs un otra kombinācija ar gluds, lipīgs, gluds

Kad līme nožuvusi, pabrauc ar pirksta galu uz augšu un leju tā, lai pirksta vidus būtu uz šaurās joslas. Vai šķiet, ka visas virsmas ir vienādā augstumā?

Skaidrojums:

Sakrustoto pirkstu un taustes ilūziju ir aprakstījis jau sengrieķu filozofs Aristotelis.

It īpaši uz pirkstu galiem, kur atrodas ļoti daudz taustes receptoru, ir būtiska smadzeņu iesaiste taustes signālu interpretācijā. Mūsu smadzenes "zina", kādā secībā pirksti parasti ir novietoti, kad aptaustām lietas. Sakrustojot pirkstus, mūsu smadzenes turpina pirkstus uztvert kā blakusesošus, un, ja ar pirkstu sāniem pieskaramies vienam priekšmetam, mūsu smadzenēm šķiet, ka tie ir divi priekšmeti, jo oriģināli šīs pirkstu virsmas atrodas katra savā pusē.

Uz pirkstu galiem ir sīkas ādas rieviņas, kas veido pirkstu nospiedumus. Saķeroties ar līmlapiņas lipīgo daļu, veidojas sīka vibrācija, un mūsu smadzenes šo virsmu uztvers augstāk. Pamēģini novilkt pa josliņu ar pirksta aizmuguri vai sānu, kur rieviņu ir mazāk. Vai dažādu augstumu ilūzija saglabājas?

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti