Vācam zāļu tējas un sienam pirtsslotas! Ierādi bērnam pēcjāņu darbus!

Pēcjāņu dienas ieteicams izmantot vērtīgiem darbiem - zāļu tēju savākšanai un pirtsslotu siešanai, jo dabā viss ir pilnbriedā.

Zāļu tēju vākšana

Tējas lapas
Tējas lapas

Jūnijs ir īstais dabas pilnbrieds, kad laiks ievākt zāļu tējas. Tēju vākšanai vislabāk izvēlēties vietas, kas ir tālu no lielceļiem un putekļainiem lauku ceļiem.

Pirms dodaties zāļu tēju meklējumos, izmantojiet grāmatas, lai atrastu, kādus augus vēlaties, kā tie izskatās un galvenais, ko labu šī augu tēja dara. Noteikti jāparunā ar kādu augu zinātāju, kas var dot padomus. Dodieties pļavā iepazīt augus, ko tējai sažāvēt, lai ziemā neslimotu.

Populārākie ārstniecības augi ir kumelītes, piparmētras, melisa, asinszāle, mātere, liepu ziedi, nātra, rožu augļi, pīlādžu ogas, upeņu lapas un ogas.

Salasītos augus, lapas, ziedus, augļus vislabāk žāvēt uz papīra vai kastītē plānā slānī. Augus neiesaka siet slotiņās, jo tad tie sliktāk žūst. Augus žāvē labi vēdinātā telpā, neturot tos tiešos saules staros. Izkaltētos augus var saglabāt noslēgtos traukos vai auduma maisiņā.

Uz traukiem un maisiņiem izveidojiet uzrakstus, etiķetes, lai varat atrast nepieciešamo tēju, kad vajadzīga.

Pirtsslotas siešana

Ja bērnam esat ierādījuši vai gribat ierādīt pirts gudrības, tad bez pirtsslotas neiztikt.

Esam jau rakstījuši par pirts tradīcijām un bērna vietu tajā. Vecākiem, aicinot bērnus līdzi pirtī, jāuzkrāj zināšanas un jābūt atbildīgiem. Pirtnieki uzskata, ka pirts apmeklējumu bērns var sākt septiņu dienu vecumā ar pirtīžām. Pirts tradīcija stiprina bērna veselību, ļauj izbaudīt dažādu sajūtu gammu un ir lieliska dzimumaudzinātāja.

Laba pirts bez pirtsslotas nav iedomājam, tāpēc jādodas dabā pirtsslotas griezt un siet.

Tradicionāli pirtsslotas sien no bērzu, ozolu vai kadiķu zariem. Daudzi pirtnieki šiem zariem liek klāt dažādu citu koku lapas, zāles un ziedus.

Izvēlieties vietu, kura nav tuvu ceļam, sagrieziet zarus, augus un puķes, tos sadaliet, izveidojiet slotu un stingri sasieniet ar auklu. Uzskata, ka pirts slotās jāiesien arī no Jāņiem palikušās zāles un vainagi. Slotas žāvē ēnainā un labi vēdināmā telpā.

Tautas ticējumi par slotu vākšanu nonāk pretrunās – tas rāda, ka katram sava saprašana un ticēšana par to, kādas ir tās labākās slotas:

  • Peramo slotu žagarus grieza no Jāņa dienas līdz Pētera dienai. /J. Lautenbachs, Sabile./
  • Pirts slotas jāgriež vecā mēnesī. /J. A. Jansons, Bīriņi./
  • Vecā mēnesī pirts slotas jātaisa, tad blusas neiemetīsies. /M. Ezertēva, Cirsti./
  • Pirts slotas žagari jāgriež jaunā mēnesī, tad slota ir laba, stipra un viņai nebirst lapas nost. /H. Skujiņš, Smiltene./
  • Pirts slotas jāsien no Jāņa dienas pušķiem vecā mēnesī, tad āda neniez pēc pēršanās. /E. Laime, Tirza./
  • Peramās slotas vajaga siet jaunā mēnesī, tad nebirst lapas un ir mīkstas. /A. Salmāns, Balvi./

Vairāk ticējumu latviešu tautas ticējumu krātuvē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti