Pērnā gada nogalē noslēdzās valsts pētījumu programma Covid-19 seku mazināšanai. Pusgada laikā vairākas zinātniskās institūcijas īstenoja 10 vērienīgus pētniecības projektus, pētot koronavīrusu, tā ietekmi uz dažādiem procesiem, kā arī izstrādājot tehnoloģijas un metodes, ar kuru palīdzību ātrāk ar vīrusu iespējams tikt galā. Divus pētniecības projektus vadīja Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU).
Zinātņu prorektors Tālis Juhna par pētījumiem skaidroja: “Ja runā par dezinfekcijas metodēm, tad mēs izstrādājām divu veida antivirālos pārklājumus. Mēs izstrādājām gaisa dezinfekcijas iekārtu, kuru var izmantot, cilvēkam klāt esot. Izstrādājām arī dezinfekcijas vārtus, kurus var izmantot gan lidostās, gan slimnīcās, gan citās sabiedriskās vietās, kur ir nepieciešama cilvēka virsmu sterilizācija, pirms viņš ienāk telpā.”
Iekārtu prototipi šobrīd tiek veidoti, un tagad jāturpina darbs pie ražotāja meklēšanas. Vēl universitātē pētīja, kā ar notekūdeņu testēšanu noteikt, ka konkrētā vietā pēc pāris dienām būs slimības uzliesmojums. Šādi tam var sagatavoties laicīgi. Turklāt ar šo metodi var atklāt jebkuras infekcijas uzliesmojumu – tātad tā būs noderīga arī citu slimību izplatības gadījumos, norādīja Juhna.
Tikmēr Rīgas Stradiņu universitātē vadīja trīs pētījumus – par to, kā vīruss uzvedas cilvēka ķermenī, kā Covid-19 endēmija ietekmē veselības aprūpes sistēmu un kā sabiedrība šo krīzi spēj pārvarēt, skaidroja zinātņu prorektore Agrita Kiopa. Tā kā vīruss joprojām ir plaši izplatīts, pētniecība vēl turpinās, neskatoties uz to, ka valsts programma jau beigusies.
“Šobrīd strādājam tā paša esošā finansējuma ietvaros. Tas, protams, ir nopietns jautājums, jo tie reaģenti, kas ir no šī pētījuma perioda, tiem janvārī beidzas derīguma termiņš. Skaidrs, ka būs jāmeklē iespējas iegādāties jaunus reaģentus, lai turpinātu darbu. Šobrīd skatāmies uz iekšējiem resursiem. Mēs arī ceram, ka IZM un VM [Veselības ministrija] lems par papildu ieguldījumu šajā pētījumā,” sacīja Kiopa.
Kopā desmit pētījumiem no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķīra teju 5 miljonus eiro – tātad gandrīz pusmiljons katram projektam. Arī RTU uzskata, ka programmu vajadzētu turpināt – tas palīdzētu Latvijas zinātniekiem gūt pieredzi, lai arī citās krīzes situācijās spētu ātri un kvalitatīvi reaģēt, uzskata universitātē. Izglītības un zinātnes ministrijā skaidroja, ka paredzēts jauns konkurss.
“Būs konkurss praktiskās ievirzes pētījumu programmā, kas nosacīti ir turpinājums valsts pētījumu programmā radīto un iesākto projektu turpināšanai, tehnoloģiju iztrādei un komercializācijai. Tur ir papildus 11 miljoni,” atklāja IZM pārstāvis Dmitrijs Stepanovs.
Šīs programmas ietvaros projektus varēs īstenot līdz 2023. gada vidum, sacīja ministrijā. Šobrīd tiek sagatavoti nepieciešamie grozījumi normatīvajā regulējumā, un informācija par konkursu sekos tuvākajā laikā.
KONTEKSTS:
Valsts atvēlēja piecus miljonus eiro valsts pētījumu programmai Covid-19 apkarošanai. Zinātniekiem bija dažādas idejas, kuras īstenot. Vēl kāda zinātnieku grupa finansējumu negaidīja un ķērās pie pētījuma, kur izsekot Covid-19 varētu palīdzēt kanalizācija.