Rīta Panorāma

Francijā un citviet Eiropā protesta akcijas

Rīta Panorāma

Sasniegums zinātnē – uzticama notekūdeņu monitoringa sistēma

Maska kompānija implantē mikročipu cilvēka smadzenēs

Īlona Maska uzņēmums pirmo reizi veiksmīgi cilvēka smadzenēs implantē mikroshēmu

Uzņēmējs un miljardieris Īlons Masks paziņojis, ka viņa uzņēmums "Neuralink" pirmo reizi ir veiksmīgi cilvēkam implantējis bezvadu smadzeņu mikroshēmu.

Pacients pēc operācijas atgūstas labi un sākotnējie rezultāti ir daudzsološi, mikroblogošanas platformā "X" rakstīja Masks.

Viņš arī pavēstīja, ka pirmais viņa vadītā uzņēmuma produkts sauksies "Telepātija" (angļu val. – "Telepathy"). 

"Neuralink" mērķis ir savienot cilvēka smadzenes ar datoru, tā palīdzot risināt dažādas sarežģītas neiroloģiskas saslimšanas. Vairāki konkurējoši uzņēmumi jau ir radījuši līdzīgas ierīces, ziņoja britu raidsabiedrība BBC.

Pērnā gada maijā ASV Pārtikas un zāļu pārvalde (FDA) deva Maska uzņēmumam atļauju sākt šīs mikroshēmas izmēģinājumus ar cilvēkiem. Tas savukārt ļāva uzsākt sešu gadu ilgu pētījumu, kura laikā ar robota palīdzību ķirurģiski cilvēka smadzeņu daļā tiks ievietoti 64 elastīgi pavedieni, kas ir plānāki par cilvēka matiem, un tie kontrolēs ķermeņa kustības, vēstīja "Neuralink".

Uzņēmums apgalvo, ka šie pavedieni ļauj eksperimentālajam implantam pārraidīt smadzeņu signālus uz lietojumprogrammu, kas atšifrē to, kā cilvēks vēlas kustēties.

Masks skaidroja, ka šis produkts – "Telepātija" – pēcāk arī varētu ļaut cilvēkiem kontrolēt savu datoru vai tālruni, vai jebkuru ierīci ar domu spēku.

"Sākotnējie šīs tehnoloģijas lietotāji būs tie, kas zaudējuši ekstremitātes," viņš turpināja.

Taču uzņēmējam ir lielas ambīcijas šīs tehnoloģijas attīstīšanai.

"Iedomājieties, ka Stīvens Hokings (slavens britu zinātnieks, kurš sirga ar motoro neironu slimību amiotrofo laterālo sklerozi) varētu ar citiem sazināties ātrāk par ātrrakstītāju vai izsoļu rīkotāju. Tas ir mērķis," pavēstīja Masks.

Maskam gan ir arī spējīgi konkurenti. Tā, piemēram, ASV Jūtas štatā bāzētā "Blackrock Neurotech" jau 2004. gadā implantēja pirmo no daudzajām smadzeņu-datora saskarnēm.

Un arī  "Precision Neuroscience", ko izveidoja "Neuralink" līdzdibinātājs, cenšas palīdzēt cilvēkiem ar paralīzi. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti