Digitālās brokastis

ES piespiež "Apple" pie sienas un pirmais "Neuralink" čips cilvēka smadzenēs

Digitālās brokastis

Asinsspiediena viedpulksteņa "Huawei Watch D" apskats

Latvija var! Videospēļu kontrolieru izstrādātājs "Azeron"

Latvijā ražots videospēļu kontrolieris nejauši kļūst noderīgs arī cilvēkiem ar invaliditāti

Radīta kā iespēja videospēļu spēlētājiem, bet nejauši izrādījās noderīga arī citiem nolūkiem, tostarp kā palīgs cilvēkiem ar kustību traucējumiem – tā par Latvijas uzņēmuma "Azeron" radīto ergonomisko videospēļu kontrolieri Latvijas Radio raidījumā "Digitālās brokastis" stāstīja uzņēmuma Informācijas tehnoloģiju (IT) departamenta vadītājs Olafs Grundāns un dažādības vadības eksperte Rasma Pīpiķe, norādot, ka ieguldījums iekļaujošākas vides radīšanā ir tas, kādā virzienā būtu jāstrādā visiem Latvijas jaunuzņēmumiem.

Grundāns skaidroja, ka uzņēmuma skatījumā viņu ražotais produkts patiesībā ir kontroliera un klaviatūras apvienojums. Tā ir klaviatūra, kurai klāt ir kontroliera svira (joystick), ar kuru spēlētājs var kustēties vai darīt jebkuras citas darbības videospēlē.

"Tur slēpjas tā pati klaviatūra, vienkārši mēs to izmantojam plašāk un pievienojam klāt šo kontrolieri. Visa pārējā maģija ir mūsu pašu programmētāju darbs un software [programmatūra – red.]," norādīja Grundāns.

Katra poga modernajā kontrolierī ir programmējama un pielāgojama atbilstoši lietotāja paša vēlmēm, un videospēļu spēlētāji nav vienīgā šo kontrolieru auditorija.

Grundāns skaidroja, ka labas atsauksmes uzņēmums saņēmis arī no citu jomu pārstāvjiem un pat ārstiem. "Ir arī veiksmes stāsti, kad kara veterāni, kuri ir zaudējuši kādas rokas pirkstus, vai cilvēki ar iedzimtām slimībām sāk izmantot mūsu keypad gandrīz vai kā savu jauno roku. Tas ir vienkārši fantastiski – dzirdēt tādus stāstus," stāstīja Grundāns.

Pīpiķe papildināja: "Kad cilvēkiem pasaka, ka tas ir instruments geimeriem [videospēļu spēlētājiem – red.], uzreiz ir tāds – ai, labi, nestāstiet man par to, bet, manuprāt, "Azaron" burvība slēpjas tajā, ka mēs varam izdalīt divas ļoti nozīmīgas lietas. Viena ir komforts – cilvēkiem, kas spēlē spēles, izdarīt kaut ko ātrāk, veiklāk, jo jebkura spēle ir par rezultātu. Otrs stāsts ir par cilvēku iekļaušanu. Tik tiešām – mēs pavisam nejauši sākām saņemt informāciju no cilvēkiem, kuri šo produkciju izmanto citām vajadzībām."

Pīpiķe vērtēja, ka tas ir virziens, kurā vajadzētu lūkoties jebkuram Latvijas jaunajam uzņēmumam, – ne tikai uz to, kā radītais produkts noderēs konkrētai mērķauditorijai, bet kā tas var palīdzēt veidot iekļaujošu vidi. 

"Mājās visiem ir televizora pultis, vai ne? Neviens neiedomājas par to, ka pirms daudziem gadiem – pēc Otrā pasaules kara – pultis tika radītas cilvēkiem, kuri pēc kara atgriezās ar invaliditāti, kuriem vajadzēja šo pulti. Piemēram, elektriskā zobu birste – tagad tas ir ļoti šiki, bet arī tā tika  izgudrota cilvēkiem ar vājiem muskuļiem un motoriku. Tāpēc tas iekļaušanas moments pēdējā pusotra, divu gadu laikā "Azaron" ir kļuvis ļoti nozīmīgs," skaidroja Pīpiķe. 

Viņa atklāja, ka uzņēmums arvien vairāk skatās šajā virzienā, jo tas nes tikai ieguvumus. Ja viņu radītos kontrolierus būs ērti izmantot cilvēkiem ar kustību ierobežojumiem vai invaliditāti, tos noteikti būs ērti izmantot arī cilvēkiem, kas vienkārši meklē lielāku komfortu, spēlējot videospēles. Jārēķinās gan, ka ar kontrolieri ir jāmācās pareizi darboties. 

"Tas ir ļoti individuāli. Katram cilvēkam būs savs mācīšanās ātrums. Vienam tas var būt stundu jautājums, bet kāds cits mums vienkārši atsūtīs atpakaļ keypad, jo tas viņam neder un viņš vairāk nevar trenēties, jo viņam tam nav laika. Tas ir arī pacietības un uzcītības jautājums," norādīja Grundāns.

Tas, ko cilvēks iegūst, apgūstot šo kontrolieri, ir iespēja ar vienu roku veikt tās pašas darbības, kurām citkārt nepieciešama visa klaviatūra. 

"Turklāt klāt nāk arī precizitāte. Pieņemsim, jo tev tālāk ir tas taustiņš, ko gribi nospiest uz [parastas] klaviatūras, jo vairāk ir gandrīz vai roka jāpaceļ no galda un jāstiepj tā. Mūsu minimālajā [kontroliera] versijā viens pirksts var praktiski četras, pat piecas lietas izdarīt," norādīja Grundāns.

Tas cilvēkiem ar kustību traucējumiem vai, piemēram, vienu funkcionējošu roku, ļauj īstenot darbības, kuras citādāk ir ārkārtīgi sarežģīti vai grūti paveicamas, vai pat varbūt nemaz nav iespējamas. 

"Es tiešām vēlētos, lai Latvija un latvieši ierauga to, ka šāda veida produkti var noderēt veselības aprūpē, un es vēlētos redzēt, ka visa tā Latvijas infrastruktūra, kas mums ir, ko nodokļu maksātāji finansē, padara to ceļu daudz vienkāršāku, lai jebkuru produktu, ko Latvijā esam radījuši, varam aizvest pasaulē. Cilvēku skaits ar invaliditāti nemazinās un nemazināsies. Uz šiem produktiem, kas rada komfortu un iespēju būt, ir jāskatās ļoti plaši," pauda Pīpiķe.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti