Kaķi un zivis promenādē – jaunieši Daugavpilī rod idejas zaļākai pilsētvidei

Četru valstu – Latvijas, Spānijas, Itālijas un Čehijas profesionālo izglītības iestāžu studenti – topošie radošo industriju profesionāļi kopīgā "MultiGreen" projektā "Radoši cilvēki zaļākām pilsētām" meklēja iespējas, kā rosināt cilvēkus uzlabot dzīves kvalitāti, radoši integrējot mākslu un dabu. Rezultātā Daugavpils "Saules skolā" tapa piecas videofilmas, kurās jaunieši piedāvā savu redzējumu, kā sabiedrībā aktuālas vides tēmas – atkritumu šķirošanu, pamesto dzīvnieku problēmu vai zivju skaita samazināšanos upēs, atspoguļot caur interaktīviem mākslas objektiem pilsētvidē. Divas no šīm videofilmām plūca laurus starptautiskajā konkursā, iegūstot gan otro vietu, gan skatītāju simpātijas balvu.

Kaķi un zivis promenādē – jaunieši Daugavpilī rod idejas zaļākai pilsētvidei
00:00 / 04:31
Lejuplādēt

Redzētais citur palīdz ieraudzīt savas nebūšanas

Pirms nedaudz vairāk nekā diviem gadiem Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskola – "Saules skola" kā vadošais partneris, piesaistot līdzīgas izglītības iestādes Spānijā, Itālijā un Čehijā, uzsāka darbu pie "Erasmus+" projekta "Radoši cilvēki zaļākām pilsētām". Mērķis – rast idejas, kā uzlabot pilsētvides zaļo infrastruktūru.

"Saules skolas" direktores vietniece Olga Krumpāne stāstīja: "Es pat labāk teikšu – ilgtspējīgu pilsētvidi. Mēs daudz runājām ar jauniešiem, pedagogiem par to, kā mēs redzam savu pilsētu kā ilgstspējīgu pilsētu, kā zaļo pilsētu. Un ļoti labi, ka mums projekta ietvaros bija iespēja paceļot un paskatīties, kā tā ilgstspējība tiek realizēta citās valstīs un citās pilsētās. Mūsu audzēkņiem ir ļoti svarīgi skatīties, kā tas viss tiek īstenots Eiropas līmenī, tā, lai mēs varētu uzlabot arī mūsu pilsētvidi."

Skolas direktora vietniece Olga Krumpāne.
Skolas direktora vietniece Olga Krumpāne.

Redzētais citur un uzkrātā pieredze ļāvusi jauniešiem saskatīt problēmas un iespējas savā pilsētā – Daugavpilī.

Krumpāne skaidroja: "Mūsu ideja bija strādāt ar tēmu – pilsēta un tās upe vai upe un tās pilsēta. Visa uzmanība bija veltīta Daugavai, kas mums ir vēsturiski, sociāli, saimnieciski, tehniski ļoti svarīga, bet diemžēl tā nav iekļauta mūsu pilsētvidē. Tikai pēdējos gados, kad mūsu uzmanība sāka pārorientēties uz promenādi un publisko telpu tuvāk upei, bet tā vēl nav tā īstā publiskā vieta, kur cilvēki ar prieku, ar interesi var nākt un skatīties un piedalīties kādās aktivitātēs. Mūsu loma bija piedāvāt, kā un ar kādiem pilsētvides objektiem mēs varam piesaistīt iedzīvotāju uzmanību upei."

Rezultātā "Saules skolas" audzēkņiem šajā projektā tapa piecas videofilmas, kas uzrunātu cilvēkus un liktu aizdomāties par to, kā radoši uzlabot vidi, veidot to draudzīgāku, atdzīvinot Daugavas krastus, uzstādot Daugavpils cietokšņa un Bruģu ielas promenādē oriģinālus vides dizaina objektus.

Piemēram, šī filma ar nosaukumu "Daugavas zivis" aktualizē Daugavas upes ekosistēmas tēmu, zivju resursu un ūdensaugu daudzveidības saglabāšanu.

Daugavpilietis Gļebs Vronskis norādīja: "Esmu 3. kursa Kokapstrādes nodaļas audzēknis, jau pirmajā kursā mums bija mācību stunda – dizaina procesi, kura mums bija dots uzdevums izveidot savu ideju šīm promenādēm."

Viņš bijis viens no autoriem idejai uz Bruģa ielas sienas izvietot zivju figūras no bronzas.

Gļebs Vronskis.
Gļebs Vronskis.

"Promenāde ir ļoti skaita vieta, kur pastaigāties. Man pašam patīk, es pats tur netālu dzīvoju. Mēs gribējām izveidot zivju skulptūras no bronzas uz promenādes sienām. Attēlojot to, kā konkrēta zivs izskatās. Vēl paredzēts pievienot informāciju, kā zivis dzīvo, ko ēd."

Tieši šī videofilma ar savu ideju visvairāk iepatikās un šķita aktuāla māksliniecei, "Saules skolas" pasniedzējai Ilonai Linartei-Ružai.

"Mana bērnība, lauki savā laikā bijuši pie Daugavas pie vecvecākiem. Man vienmēr tās zivis ir ļoti patikušas. Tā [idejas] forma un kā zivis vispār ir Daugavā, – es domāju, ka tā viena siena, kur varētu būt vizualizētais, uzrunātu bērnus. Viņiem būtu interesanti, kas upē peld un kas jau ir aizgājis mūžībā un ir iznīcināts," viņa sacīja.

"Saules skolas" audzēkņu filma "Nāriņa", kurā aicināts cilvēkus šķirot atkritumus, nepiesārņot Daugavu, 20 filmu konkursā ieguva otro vietu. Ideja ir izvietot uz Daugavas promenādes atraktīvu objektu – atkritumu šķirošanas konteinerus, kuriem virsū būs uzstādīts akvārijs ar nāriņu. Tās rokās būtu ekrāns zivs formā, kas reaģēs un paudīs emocijas par atkritumu šķirošanu.

Ar kaķiem kliedēt vientulību

Tikmēr "Saules skolas" audzēknes Sandras Barkovskas video filma "The lost cats" par pamestajiem kaķiem filmu konkursā ieguva skatītāju simpātijas balvu.

Sandra Barkovska.
Sandra Barkovska.

"Mūsu ideja bija iekļaut kaķus Daugavpils promenādes sistēmā. Tā kā kaķi ir ļoti mīļi un draudzīgi, tad mēs domājam, ka šādā veidā mēs vairāk piesaistīsim cilvēkus vairāk atrasties uz promenādes. Jo promenāde Bruģu ielā ir tāda vienmuļa un nomaļa, cilvēki bieži vien tur neiet, jo jūtas tur vientuļi. Mēs izdomājām, ka tieši kaķīši vislabāk palīdzēs viņiem adaptēties un piesaistīs viņus domāt zaļāk," sacīja audzēkne.

Jaunietes ideja ir Bruģu ielas promenādē izvietot tematiskas kaķu skulptūras ar kvadrātkodiem jeb QR kodiem, kurus noskenējot, tie ved uz Daugavpils dzīvnieku patversmi.

"Tās būs 3D skulptūras no stikla šķiedras metāla rāmī, kuras būs interaktīvas, ar QR kodiem, kuri vedīs uz Daugavpils dzīvnieku patversmes mājaslapu. Tādā veidā mēs piesaistīsim ne tikai cilvēkus, bet arī potenciālos dzīvnieku saimniekus. Attiecīgi kaķīšiem un sunīšiem būs jaunas mājas," viņa pauda.

Lai katra no šīm jauniešu idejām tiktu pamanīta, atbalstīta un galu galā arī realizēta, "Saules skola" projekta "Radoši cilvēki zaļākām pilsētām" ietvaros izveidoja rokasgrāmatu ar vērtīgiem padomiem efektīvas video prezentācijas veidošanai. Tā ir būtiska sastāvdaļa savas idejas realizēšanai, sacīja "Saules skolas" direktores vietniece Olga Krumpāne:""Viena lieta ir izstrādāt jauku dizaina projektu, izdomāt tādu ļoti radošu ideju, bet otra lieta ir to prezentēt, uzrunāt publiku, iesaistīt cilvēkus, kuri var pieņemt lēmumus – politiķus, pašvaldību, tās organizācijas, kuras var finansēt projektu. Bez šīs uzmanības tā dizaina ideja ir tukša."

Rokasgrāmata 96 lappušu garumā turpmāk būs palīgs topošajiem radošo industriju profesionāļiem, tostarp jomās, kā ar vides objektiem dabā var piesaistīt sabiedrības interesi un arī, kā ietekmēt cilvēku uzvedību zaļākas pilsētvides veidošanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti