Daugavpils portāls Chayka.lv veidos saturu arī latviski

Sestdien, 27. aprīlī, noslēdzās akcija "Mēs šeit", izskanot to cilvēku stāstiem, kas Latvijā ieradušies no Ukrainas, Baltkrievijas un Krievijas. Interviju un video sēriju ar Ziemeļvalstu Ministru padomes atbalstu realizēja arī ziņu portāls chayka.lv – neatkarīgs medijs Daugavpilī, kas vispirms sāka ar saturu krievu valodā, bet tagad pēc lasītāju lūguma piedāvās arī ziņas latviski.

"Apstādiniet karu. Es nekliedzu, es brēcu," Daugavpils aktīvo jauniešu izveidotajā kultūrtelpā "New East" jeb "Jaunie Austrumi" portāla chayka.lv sestdien rīkotajā pasākumā dziedāja Arturs Smoļaņinovs. Bijušais teātra "Sovremmeņik" un arī Kremļa opozicionāra Kirila Serebreņņikova aktieris 2022.gada rudenī bija spiests pamest dzimteni, lai nenonāktu cietumā, jo publiski nosodīja karu Ukrainā un nosauca Krieviju par kriminālu valsti. Latvijā viņš izveidojis grupu "chelovek.cilveks.human", pats ir mūzikas un dziesmu tekstu autors. Viņš ir viens no 24 videostāstu "Mēs šeit" varoņiem, paskaidroja chayka.lv redaktore Inna Plavoka.

Daugavpils portāls chayka.lv veidos saturu arī latviski
00:00 / 03:34
Lejuplādēt

"Tie ir stāsti par cilvēkiem, kam nācās pamest savu valsti – ukraiņiem, kas bēga no kara. Krievijas pilsoņiem, kas bēga no Krievijas - režīma un savas aktīvās pozīcijas dēļ, un Baltkrievijas iedzīvotājiem, kas arī atbēga uz Latviju, jo tur bija bīstami, draudēja ieslodzījums cietumā un vajāšanas," pastāstīja Plavoka. "Viņi visi ir atraduši patvērumu Latvijā. Mēs veidojām stāstus par cilvēkiem, kas dzīvo Daugavpilī un Latgalē."

Chayka.lv redaktore Inna Plavoka (no kreisās), Vadims Bogadanovs, Raisa Smirnova, Ērika Straskeviča...
Chayka.lv redaktore Inna Plavoka (no kreisās), Vadims Bogadanovs, Raisa Smirnova, Ērika Straskeviča un Arturs Smoļaņinovs

Portālu chayka.lv 2018.gadā kā neatkarīgu start-up mediju Plavoka izveidoja ar ASV vēstniecības granta atbalstu.

"Es sapratu, ka tas, ar ko šeit Daugavpilī līdz šim nodarbojās žurnālisti, īsti nav žurnālistika", īsi sacīja Plavoka.

Īpaši svarīga loma šādam opozīcijas portālam ir Krievijas realizētā informācijas kara apstākļos, kad cilvēki pierobežā, kas informāciju cenšas iegūt krievu valodā, joprojām var iekrist Krievijas propagandas mediju lamatās. Jau reģistrējot chayka.lv, Plavoka sniegusi informāciju, ka nākotnē tas veidos arī saturu latviešu valodā, jo Latvijas apstākļos tas ir pašsaprotami. Tagad tas sāk kļūt par realitāti – jau nedēļu pagaidām vēl testa versijā vietnē "Facebook" ir "Chaika" latviešu redakcijas ziņas, pastāstīja žurnāliste Anna Luīze Ruskule.

Anna Luīze Ruskule
Anna Luīze Ruskule

"Tā kā "Čaikas" krievvalodīgā versija līdz šim ir iestājusies par vienlīdzību un cilvēktiesībām un objektīvas informācijas atspoguļošanu, mēs ar latviešu redakciju varam turpināt un paplašināt šo tēmu loku - atspoguļot demokrātiskas vērtības, ko mēs kā Latvija vispār pārstāvam," teica Ruskule. "Runāt par notikumiem Ukrainā, par LGBT tiesībām, par viedokļu dažādību, kas neatkarīgai un objektīvai žurnālistikai ir ļoti svarīgi."

Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā direktors Stefans Ēriksons, kurš sestdien piedalījās portāla "Čaika" pasākumā, uzsvēra, ka arī viņa vadītajai organizācijai, kam jau trīs gadus ir birojs Daugavpilī, ir svarīga klātbūtne šajā reģionā.

"Galvenais mums ir atbalstīt šo mediju un viņiem [chayka.lv], protams, ir svarīgi strādāt arī valsts valodā," sacīja Ēriksons. "Ja tas dod atbalstu arī latviešu valodas stiprināšanai Daugavpilī, būs, protams, liels prieks."

Aprīlī portāla chayka.lv unikālo apmeklējumu skaits sasniedzis 80 000, "YouTube" un "Instagram" kanālos šī opozīcijas medija saturam ir tuvu 7000 sekotāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti