Rīta Panorāma

Simfoniskais orķestris popularizē Ukrainu Lielbritānijā

Rīta Panorāma

Laika zinas

Padomi auto sagatavošanai ziemas sezonai

Kā ziemai sagatavot savus auto? Ekspertu padomi

Ik rītu un arī pa dienu kļūst arvien vēsāks. Tas nozīmē, ka autovadītājiem jau tagad jāparūpējas par savu spēkratu sagatavošanu ziemas apstākļiem. Kas ir primāri veicamās lietas jau šobrīd, un ar ko vēsajā laikā jārēķinās elektroauto īpašniekiem?

ĪSUMĀ: 

  • Laikus jāaprīko auto ar ziemas riepām.
  • Jāpārliecinās par riepu protektoru dziļumu – ja tagad jau ir atļautie 4 milimetri, tad ziemā būs mazāk.
  • Ziemās īpaši svarīgi noregulēt pareizi gaismas; ieteicams arī nomainīt logu slotiņas.
  • Jau tagad var liet neaizsalstošu logu šķidrumu, atšķaidot to ar vasaras šķidrumu.
  • Laikus jāpadomā, vai akumulators šo ziemu "izvilks".
  • Jābūt gataviem arī elektroauto īpašniekiem – patēriņš ziemā pieaugs.
  • Jāgatavojas arī pašiem autovadītājiem – braucienam jāplāno ilgāks laiks, jāietur distance.

Pirmā lieta, kas jāpaveic, tuvojoties ziemas sezonai – laikus auto jāaprīko ar ziemas riepām.

Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) pārstāvis Mārtiņš Mālmeisters norādīja: "Tad, kad vidējā gaisa temperatūra noslīd ap 6, 7 grādiem, vasaras riepām efektivitāte strauji krītas."

Savukārt CSDD Biķernieku kompleksās sporta bāzes vadītājs Normunds Lagzdiņš pamācīja: "Pārliecinieties par automašīnas ziemas riepu protektora dziļumu. Tam ir jābūt vairāk par četriem milimetriem, nevis četri milimetri, kā to nosaka noteikumi. Ja jums būs četri milimetri tagad rudenī, tad noteikti ziemas vidū, ja jūs apstādinās uz ceļa un veiks mērījumus, jums vairs nebūs četri milimetri, būs mazāk, un jūs tiksiet sodīti."

Arī gaismām jābūt darba kārtībā un pareizi noregulētām visu gadu, bet jo īpaši svarīgi tas ir ziemas sezonas laikā. Ieteicams arī nomainīt logu tīrāmās slotiņas.

Lagzdiņš uzsvēra: "Noteikti ir labāk jau tagad liet neaizsalstošu šķidrumu, lai nebūtu jālej ārā vasaras šķidrums, šādā veidā jau atšķaidot savu vasaras šķidrumu, kas atrodas jūsu automašīnas logu mazgāšanas sistēmā."

Tāpat laikus jāpadomā par to, vai akumulators gaidāmo ziemu "izvilks".

"Ja jūs jūtat, ka akumulators varētu jūs pievilt, labāk laikus nomainiet, un tas pasargās jūs no stresa," norādīja CSDD Biķernieku kompleksās sporta bāzes vadītājs.

Kā ar elektroauto?

Aukstajam gada periodam jābūt gataviem arī elektroauto īpašniekiem. Laika apstākļu ietekmē nobraucamais attālums rudenī un ziemā var samazināties par 20–30%.

"Eleport Latvia" vadītājs Kārlis Mendziņš pauda – morāli jāsagatavojas tam, ka mainās laikapstākļi, ir citas riepas, tāpēc arī patēriņš kļūst lielāks.

"Ja kāds sūdzas, ka nevaru vairs tik tālu nobraukt, tad tam ir pamatoti iemesli, kāpēc tā ir. Ir lielāka gaisa pretestība, jo ziemā blīvums ir lielāks un attiecīgi patēriņš ir lielāks. Arī iekšdedzes dzinēju mašīnām mēs to pašu redzam – iepriekš bija astoņi litri, bet tagad pēkšņi ir 10 litri. Otrs faktors, kas ir elektroauto izteiktāks nekā iekšdedzes mašīnām, ir tas, ka tāpēc, ka motors nerada lieko siltumu, ko novadīt salonam, papildus tiek patērēta enerģija salona sildīšanai," viņš norādīja.

Ja viss tiek plānots gudri, tad tiem, kuri auto pieslēguši pie uzlādes ierīces, ir iespējams uz siltuma rēķina nezaudēt nepieciešamos kilometrus.

"Ja tu esi jau mājās piespraudies pie rozetes vai arī publiskajā uzlādes stacijā esi piespraudies, vienkārši palaist attālināti salona apsildi. Tad enerģiju, kas nepieciešama salona apsildei, ņems no tīkla," ieteica Mendziņš.

Eksperti arī aicināja ne vien auto tehniski sagatavot ziemas sezonai, bet tai sagatavot arī sevi pašu, mainot uzvedību uz ceļa. 

"Palieliniet braukšanas distanci. Nebrauciet vairs tik tuvu, kā tas ir vasarā," ieteica CSDD pārstāvis.

Rudenī un ziemā no mājām būtu vērts iziet 10 minūtes agrāk, jo ir liela varbūtība, ka transportlīdzeklis būs jāsagatavo ceļam, no stikliem nokasot ledus kārtiņu. Ja šis laiks ir ieplānots, tad nebūs zaudētās minūtes jāmēģina atgūt ceļā, riskējot ar savu un citu drošību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti