4. studija

Padoms bez maksas: Kā labi justies un ātri sasildīties vēsā mājoklī?

4. studija

Vai sociālajā dzīvoklī iespējams atbrīvoties no parazītiem?

Vai elektroenerģijas biržā cena elektrībai patiešām tiek noteikta katru stundu?

Vai biržā cena elektrībai patiešām tiek noteikta katru stundu?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Izvēloties par elektrību maksāt pēc biržas cenas, kad tā ir mainīga, viedie skaitītāji aprēķina patēriņu katrā stundā un informāciju nodod sadales operatoram, – tā atbildot uz Latvijas Televīzijas raidījuma "4. studija" skatītājas jautājumu, skaidroja AS "Latvenergo" Pārdošanas direktors Uldis Mucenieks, norādot, ka ar savu paradumu pielāgošanu ar biržas tarifu iespējams arī samazināt savus rēķinus.

Aptuveni 20% Latvijas mājsaimniecību elektroenerģiju iegādājas par biržas cenām, tātad – apmēram katrs piektais.

Kāda lasītāja saistībā ar biržas tarifu vaicāja: "Es par elektrības patēriņu maksāju pēc biržas cenas, bet vai tā ir, ka katru stundu tiek aprēķināts atsevišķi? Ja "lētajās" stundās darbinu kādu elektroierīci, tad tiešām arī aprēķins būs par "lēto" tarifu? Varbūt mēneša beigās saskaita mēneša vidējo tarifu un rēķinu piestāda pēc vidējās cenas?

Mucenieks paskaidroja: "Jā, tā tas patiešām ir, bet tas attiecas uz mājokļiem, kuros ir uzstādīti viedie skaitītāji, kas nu jau ir lielākajā daļā mūsu Latvijas mājsaimniecību. Šie skaitītāji precīzi uzskaita, cik elektroenerģijas ir patērēts katrā no stundām. Un, ņemot vērā, ka elektroenerģijas biržā elektrībai cena tiek noteikta arī katrā no stundām, tad arī tieši šīs stundas cena tiek piemērota tam elektrības daudzumam, kas konkrētajā stundā ir patērēts mājsaimniecībās."

Proti, droši var kliedēt aizdomas, jo patiešām tiek uzskaitīts katras stundas patēriņš.

Mucenieks norādīja, ka viedais skaitītājs tieši tāpēc ir "vieds", ka uzskaita, cik elektrības patērēts katrā no diennakts stundām, un pa "gaisu" jeb internetu nodot datus sadales operatoram, kas tos apkopo un informē elektroenerģijas tirgotāju par to, cik katrs klients noteiktā laikā tērējis elektrību.

Vaicāts, vai, pielāgojot savus paradumus un tērējot elektrību laikos, kad biržas tarifs ir zemāks, var samazināt savu rēķinu, Mucenieks to atzina par labu iespēju: "Elektroenerģijas cenas noteikšanas katrā no stundām mums tiešām ļauj savlaicīgi plānot tos darbus mājās, kas paņem vairāk elektroenerģijas patēriņu, un tos cenšoties aizvirzīt, piemēram, uz nakts stundām. Tās ir trauku mazgājamās mašīnas ar atlikto startu, veļas mazgājamās mašīnas ar atlikto startu."

Viņš minēja, ka arī brīvdienās, ja ir tāda iespēja, piemēram, apjomīgāku zāles pļaušanu vai ko citu tamlīdzīgu var plānot tajās stundās, kad tas pēc tarifa ir izdevīgāk.

"Jā, ar šo pieeju ir iespējams samazināt maksājumus, jo tās cenu atšķirības pa stundām reizēm var būt ļoti, ļoti lielas," viņš pauda.

Atsevišķās stundās elektroenerģijas cena var atšķirties pat desmitkārtīgi.

Augstākā tā parasti ir rīta stundās no pulksten 7 līdz 9, kā arī vakarā no pulksten 18 līdz 21.

Ir brīži, kad elektroenerģija maksā dažus eiro, bet dienas laikā cena var celties līdz pat vairākiem simtiem eiro, un to jau iepriekšējā dienā var apskatīt mobilajā lietotnē vai vietnē, kur pieejamas gan grafikas, gan skaitļi. Tāpat ir arī iespēja salīdzināt cenu svārstības pa dienām, nedēļām un mēnešiem, un aplūkot, cik elektroenerģija maksā citās valstīs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti