Nomainīt profesiju un pievienoties IT pasaulei – intensīvs darbs vairāku gadu garumā

Pārkvalificēties darbam informācijas tehnoloģiju (IT) nozarē ir laikietilpīgs process, kurā jārēķinās gan ar intensīvu mācīšanos, gan arī sākotnēji mazu darba algu. Un, lai gan darba iespēju šajā jomā ir daudz, iesācējiem tajā iespraukties kļūst arvien grūtāk. Kā nepagurt un ko darīt, lai iecerētais izdotos, LSM.lv stāstīja nozares ekspertes.

ĪSUMĀ:

  • Lai izvēlētos profesiju, vēlams aprunāties ar cilvēku, kas šajā amatā jau strādā.
  • Pārkvalificēties darbam IT nozarē var tikai pāris gadu laikā.
  • Sākotnēji jārēķinās ar darbu prakses vietās un mazu vai teju nekādu samaksu.
  • Pasaulē arvien pieaug pieprasījums dažādās ar mākslīgo intelektu saistītās profesijās.
  • Ekonomisko apstākļu dēļ mazāk pieprasītas ir junior jeb iesācēju pozīcijas. 

Pārkvalificēšanās darbam IT jomā pēdējo gadu laikā kļuvusi arvien populārāka. Šajā nozarē pieprasījums pēc darbaspēka ir nemitīgs, bet profesionāļu atalgojums par padarīto darbu – krietni augstāks nekā lielā daļā citu profesiju. Nereti savās uzrunās tautai šo jautājumu piemin arī valsts amatpersonas, uzsverot, ka nākotnē vajadzība pēc digitāli prasmīgiem cilvēkiem tikai augs.

Latvijā apgūt dažādas ar šo jomu saistītas zināšanas – sākot ar programmēšanu un beidzot ar projektu vadīšanu – piedāvā daudzi uzņēmumi un iniciatīvas. No tiem, visticamāk, biežāk dzirdēts par starptautisko tehnoloģiju pakalpojumu kompāniju "Accenture", kā arī Latvijā izveidotā iniciatīva sieviešu izglītošanai IT nozarē "Riga TechGirls".

Ar ko sākt?

Pirms uzsākt ceļu jaunajā karjerā, būtiski saprast to, ko tieši vēlaties darīt. Iespēju ir daudz, jo darbs IT nav tikai dažādu mājaslapu vai lietotņu programmēšana. Nozarē strādā kā projektu vadītāji, tā arī dizaineri un programmu testētāji.

"Pirmkārt, ieteicams parunāt ar cilvēkiem, kas strādā šajā nozarē. Ir kārdinoši sludinājumi, kuros rakstīts, ka nepieciešami programmētāji, testētāji.

Sludinājumi ir skaisti, bet mēģiniet, piemēram, "LinkedIn" atrast cilvēku, kas strādā šajā profesijā, un pajautāt, ko dara tāds testētājs. Jo rakstītais var ļoti atšķirties no tā, kas ir realitātē," stāstīja "Riga TechGirls" valdes locekle un tehnoloģiju vadītāja Aiva Staņēviča. 

"Riga TechGirls" valdes locekle un tehnoloģiju vadītāja Aiva Staņēviča
"Riga TechGirls" valdes locekle un tehnoloģiju vadītāja Aiva Staņēviča

Nozarē pastāv arī dažādi arodi, kurus apgūt ir vieglāk un tā, iespējams, uzsākt savu ceļu tehnoloģiju pasaulē. Tādi ir, piemēram, "front-end" vai testēšana.

"Tas bieži vien šķiet vienkāršākais – kaut ko pārbaudīt, nevis radīt no jauna," bilda "Accenture" mārketinga un komunikācijas nodaļas vadītāja Baltijā Kristīne Mežale.

"Front-end" jeb priekšgala tīmekļa izstrādi parasti izvēlas arī radoši cilvēki vai tādi, kas vēlas uzreiz redzēt rezultātu.

"Tur nevajag  daudz, lai uztaisītu nelielu, pat primitīvu lietotni. Rezultātu cilvēki uzreiz ļoti ātri redz – saliek, un ir! Tas ir ļoti labs veids, kā ātri sajust gandarījumu par to, ko esi iemācījies un paveicis," sacīja "Accenture" darbinieku atlases un apmācību programmu vadītāja Zanda Dāme.

Laiks, intensīva mācīšanās un nauda – ar ko jārēķinās pārkvalificējoties?

Kad aptuvenais virziens nozarē skaidrs, jāizsver arī vairākas būtiskas lietas, proti laiks, degsme profesiju apgūt un finansiāla rocība to darīt.

Liela daļa šobrīd internetā pieejamo kursu izvēlēto profesiju piedāvā apgūt mazāk nekā divu mēnešu laikā, taču patiesībā jārēķinās ar garāku posmu.

"Visticamāk, ja mēs raugāmies uz pārkvalificēšanos, tās ir nevis piecas nedēļas, bet gan pieci gadi. Varbūt pieci gadi ir nedaudz pārspīlēti, bet kādi trīs gadi intensīva treniņa, intensīvas mācīšanās, individuālā darba, lai saprastu šo industriju, būs nepieciešami," skaidroja Dāme.

"Accenture" darbinieku atlases un apmācību programmu vadītāja Zanda Dāme
"Accenture" darbinieku atlases un apmācību programmu vadītāja Zanda Dāme

Daļa pārkvalificēties gan spēj ātrāk – kopumā viss ir atkarīgs no cilvēka tipa, no tā, cik spēcīga ir apņemšanās un vai šī persona ikdienā arī strādā izvēlētajā profesijā, vērtēja Staņēviča: "Pēc diskusijām ar ["Riga TechGirls"] absolventiem, esam secinājuši, ka, ja cilvēks uzsāk karjeru šajā nozarē, paiet aptuveni gads [līdz cilvēks pārkvalificējas]. Bet svarīgi ņemt vērā, ka viss ir atkarīgs no cilvēka." 

Lai progress izvēlētajā profesijā būtu ātrs, pa dienu iesācēji izvēlētajā amatā strādā, bet ārpus darba laika savas zināšanas dažādos veidos pilnveido.

"Tas, ko mēs arī pēdējos gados redzam, – cilvēki, kas ir iesākuši karjeru pie mums, arī vakaros mācās paralēli darbam. Jo tikai tā tu vari gada laikā vai divu gadu laikā ātrāk "izaugt", citādāk izaugsme būs lēna un ilgstošāk būs jāsēž pie vienkāršākiem darbiem," sacīja Mežale.

"Accenture" mārketinga un komunikācijas nodaļas vadītāja Baltijā Kristīne Mežale
"Accenture" mārketinga un komunikācijas nodaļas vadītāja Baltijā Kristīne Mežale

Svarīgi ir arī tas, ka pamatzināšanas datorzinātnē nepieciešamas teju jebkurā IT izvēlētajā darbā.

"Bez saprašanas par jebkuru, kaut vai vienu no programmēšanas valodām, tu īsti nevari progresēt nevienā no citām, tālākām jomām IT nozarē," vērtēja Dāme.

Tāpat būtiska nozīme, pieņemot lēmumu par profesijas maiņu, ir naudai – jārēķinās, ka jāsāk no nulles ne tikai pārnestā, bet dažkārt arī tiešā nozīmē.

"Tas ir izaicinājums daudziem – alga un spēja finansiāli izdzīvot. Ir jārēķinās, ka, ja esi speciālists kādā citā jomā un strādā augsti apmaksātu darbu, pārkvalificējoties tu neielēksi uzreiz tajā pašā algas līmenī," teica Staņēviča.

"Tu sāc mācīties, esi praktikants, dari elementārākos darbus, ko vien šajā industrijā var izdarīt, un tikai pakāpeniski kāpini uzdevumu sarežģītību, atbildību un attiecīgi pakāpeniski sāc no mazumiņa un audzē atalgojumu," papildināja "Accenture" darbinieku atlases un apmācību programmu vadītāja.

Proti, pārkvalificēšanās ir laikietilpīga, prasīs daudz enerģijas un sākotnēji nesīs mazākus ienākumus. Tiem, kas to nolēmuši darīt, vienošanās par šādu soli "jānoslēdz" ar visu ģimeni.

"Tas, ka tu saproti, ka tas tagad aizņems daudz laika, – ar to nepietiek. Tas jāsaprot arī tavai ģimenei, ka šis process aizņems daudz laika, ka būsi mazāk mājās, bet tad, kad būsi, visbiežāk būsi pie datora vai grāmatām, tu būsi vairāk piekusis," uzsvēra Dāme.

Kas parasti izvēlas pārkvalificēties darbam IT nozarē?

Laikietilpīgā un sākotnēji finansiāli neizdevīgā pāreja darbam šajā jomā katram nav pa spēkam. Gan "Accenture", gan "Riga TechGirls" novērojuši, ka lielākoties pārkvalificēšanās ceļu uzsāk cilvēki ar bezdarbnieka statusu vai sievietes bērna kopšanas atvaļinājumā, kā arī tie, kas izņēmuši ilgstošu atvaļinājumu, jo tieši šai sabiedrības daļai biežāk ir vairāk brīva laika, kā arī zināms finansiāls balsts.

Tāpat pārkvalifikācija ir saistoša studentiem no citām jomām, kā arī ekonomiski aktīviem cilvēkiem, kas nolēmuši mainīt nozari un vēlas sākt karjeru IT jomā.

"Accenture" piedāvātā izglītība IT nozarē ir daļa no specifiskas personāla atlases – pirms cilvēki tiek pieņemti darbā, viņi iziet līdz piecas nedēļas ilgu intensīvu apmācību kursu jeb būtkampu. Iespēju līdz šim izmantojuši vairāki tūkstoši Latvijas iedzīvotāju, un lielākā daļa no tiem esot vīrieši.

Ap 40% kursu dalībnieku esot studenti, bet pārsvarā pārkvalificēties nolemj vidēji 25 līdz 27 gadus veci cilvēki.

Tikmēr ilgu laiku tikai sievietēm un meitenēm piedāvātās "Riga TechGirls" mācības arī šobrīd pārsvarā izmanto sievietes, taču mācību programmām pieteikušies arī 5–10% vīriešu.

Ievadkursu tehnoloģijās apgūst cilvēki vecuma grupā no 26 līdz 45 gadiem. Jaunākajam dalībniekam bija tikai 16, bet vecākajam – 78 gadi.

"Accenture" jau desmit gadus populārākie ir programmēšanas kursi, lielākoties "Java" vai "Python" valodās, bet "Riga TechGirls" pieprasītākais ir ievadkurss tehnoloģiju nozarē. 

Ko meklē darba devēji?

Pieprasījums darba tirgū ir tieši saistīts ar to, kurā virzienā šobrīd dodas globālie un arī Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi. Daudz vajadzību saistīti ar mākslīgo intelektu – mašīnmācība, datu analīze, mākoņpakalpojumi un citi. Joprojām pieprasīti ir arī "Java" programmētāji.

Samazinājies gan pieprasījums pēc iesācēju jeb junior pozīcijām. Taču ir daudz iespēju, ko darīt, lai darba tirgū celtu savu konkurētspēju. 

"Viens ir pašam veidot savus projektus, piesaistīt sev līdzīgi domājošos un tā veidot savu CV, jo darba devējam, godīgi sakot, vairāk interesē tavas prasmes un spējas nekā tas, kas rakstīts tavā diplomā," atzina "Riga TechGirls" tehnoloģiju vadītāja.

Tie, kas nolēmuši darboties kā testētāji, savu pieredzi un spējas var celt vietnē "GitHub" kur apkopotas vairākas bezmaksas programmatūras.

"Testētājiem iesācējiem ieteicams meklēt kļūdas brīvpiekļuves projektos. Šo projektu radītājiem ļoti noder cilvēki, kas visu izskata un iztestē, un iesūta sarakstu ar konstatētajām problēmām. Tas palīdz, ja darba devējs redz tavus iepriekš veiktos testēšanas rezultātus kādā reālā projektā," piebilda Staņēviča. "Vēl ir arī neapmaksātās prakses, kas ir pieejamas diezgan lielā daudzumā. Tā ir opcija, bet ne visiem."

Īsais ceļvedis iesācējiem

Kopumā var secināt, ka galvenais ir spert pirmo soli – mācīties un vienlaikus arī izmēģināt darbu izvēlētajā nozarē. 

"Man pašai ir datorikas izglītība, es esmu praksē programmējusi, bet pēc savas pieredzes sapratusi, ka es nebūšu pilna laika programmētāja, jo astoņas stundas dienā programmēt nav mana lieta. Bet prakse man ļāva to labāk izprast," sacīja "Riga TechGirls" tehnoloģiju vadītāja.

Tāpat viņa ieteica atrast domubiedrus, jo vienatnē ir vieglāk pazaudēt motivāciju attīstīties. 

"Es domāju, ka nu jau katram ir pazīstams kāds IT industrijā strādājošs cilvēks, – viennozīmīgi jāaprunājas ar kādu, kas ir šajā nozarē zinošs. Otrkārt, pārkvalificēšanās vairs nav nekāds jaunums, tāpēc noteikti var atrast un aprunāties arī ar kādu, kas ir izgājis cauri šim procesam," piebilda Dāme.

Vēl par mūžizglītību

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti