Dienas ziņas

Viduslaiku festivālā iepazīst unikālus mūzikas instrumentus

Dienas ziņas

Madonā top jauna konditorejas ražotne

Top raidījumi par latgaliešu valodas sargiem

Top raidījumu cikls par latgaliešu valodas sargiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Vladislavs Locis pagājušā gadsimta vidū bija viens no izcilākajiem latgaliešu valodas aizstāvjiem, izdevējiem un literātiem. Kara laikā viņš no Daugavpils emigrēja uz Vāciju, kur turpināja darbu pie grāmatu izdošanas latgaliešu valodā. Lai godinātu izcilas personības un saglabātu vēstures liecības, Latgalē pazīstami cilvēki nolēmuši veidot raidījumu ciklu "Latgaliešu valodas sargi". Pirmais veltīts Vladislavam Locim.

"Latgalīšu volūdys sorgi" – ar šādu moto startē studijas "3 karotes medus"(''3KM'') un citu radošu Latgales personību projekts par dokumentālu raidījumu izveidi.

Pirmais no tiem tapis par vienu no izcilākajiem 20. gadsimta grāmatizdevējiem un rakstniekiem Vladislavu Loci. Savu pirmo izdevniecību viņš nodibināja Daugavpilī 1939. gadā un piecu gadu laikā līdz emigrācijai uz Vāciju izdotas 30 grāmatas un populārākie Latgales izdevumi "Tāvu zemes kalendars", "Olūts" un citi.

"Un Locis saprata, ka viņu apvainos kolaboracionismā. Un viņu noteikti izsūtītu uz Sibīriju vai pat nogalinātu sliktākajā gadījumā par viņa darbību. Nacistiskā Vācija viņam ļāva [izdot] grāmatas un avīzes milzīgos daudzumos. Tad mēs sekojām tām gaitām, bēgļu nometnēm," stāsta raidījuma "Latgalīšu volūdys sorgi" vadītājs Arnis Slobožaņins.

Grāmatizdevējs pēc kara Vācijā izdevniecību atjaunoja un turpināja izdot latgaliešu autoru darbus, tai skaitā Jāņa Klīdzēja stāstus. Raidījuma veidotāji atzīst, ka ir daudz vērtību, ko paši labprāt aizgūtu no tik izcilas personības.

"Tā ir mērķtiecība, kas ir Vladislavā Locī, es gribētu tādu īpašību. Neatlaidību darīt to, ko esi nolēmis darīt. (..) Kā var būt cilvēks, kurš tik ļoti var nodoties vienam mērķim. Bet viņš zina savu dzīves mērķi. Un viņš iet tikai uz to," teica studijas "3KM" vadītāja Sandra Poplavska-Rimicāne.

Raidījumu galvenais mērķis ir iepazīstināt sabiedrību ar aizmirstiem pagājušā gadsimta aktīvākajiem Latgales kultūras darbiniekiem, par kuriem vēstures grāmatas skolās klusē.

Arī paši raidījuma veidotāji ir ieinteresēti gūt plašāku priekšstatu par senču mantojumu.

"Par tādiem dižiem latgaliešiem televīzijas raidījumi un filmas nav taisītas. Nav tā materiāla. Un tas fakts, ka par latgaliešu kultūru maz mūsdienās zina, arī bija tas dzinulis. Tā doma kaut kādu tādu vizuālo materiālu taisīt. Lielākā vērība ir jāpievērš tieši vēstures mācīšanai, jo, ja cilvēki zinās latgaliešu valodas, latgaliešu kultūras vēsturi, tad viņiem arī gribēsies izzināt vairāk, gribēsies mācīties latgaliešu valodu un pētīt vēsturi," uzskata raidījuma "Latgalīšu volūdys sorgi" idejas autors un producents Tenis Bikovskis.

"Tie stereotipi pret Latgali ir tā kā mieles, kuras rūgst, rūgst un nevar līdz galam izrūgt. Un nekādi separātisti mēs neesam. Latvijas viens no pamatu pamatiem, un tas ir jāstiprina. Vienkāršā valodā varbūt ne tik daudz koncentrējoties uz kaut kādām shēmām vai uz kaut kādām tādām akadēmiskām lietām. Populārzinātniskā veidā izstāstīt par visiem latgaliešu darboņiem," piebilda "Latgalīšu volūdys sorgi" vadītājs.

Tā kā Valsts kultūrkapitāla fonds finansējumu projektam atteica, tas gūts no biedrības LR un Daugavpils pilsētas domes. Turpmāk, ja tiks rasti papildu līdzekļi, radošā komanda veidos stāstus arī par citiem latgaliešu valodas sargiem, kuri caur gadsimtiem kopuši un attīstījuši Latgales kultūru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti