Stiprie stāsti

Jāņu dienā ciemojamies pie Jāņa Grahoļska Laidzē, kurš izveidojis kokapstrādes uzņēmumu

Stiprie stāsti

Santa un Ričards Šmiti Aknīstē aicina laivot pa Dienvidsusējas upi

Daiļdārzniece Vita Ozerinska Burtniekos gatavo ziedūdeņus. Saruna par augiem un to spēku

Vaļasprieks kļuvis par ienākumu avotu. Daiļdārzniece Vita Ozerinska Burtniekos gatavo dažādāko augu ziedūdeņus

Vita Ozerinska dzīvo un saimnieko Valmieras novada Burtnieku pagastā. Vita ir daiļdārzniece, beigusi Bulduru tehnikumu, bet pirms astoņiem gadiem no visdažādākajiem augiem sākusi gatavot ziedūdeņus jeb hidrolātus ar zīmolu "Saules rasa". Sākotnēji tas bijis vaļasprieks, kam iedvesmojušas draudzenes, bet nu jau kļuvis par Vitas ienākumu avotu, viņa stāstīja Latvijas Radio raidījumā "Stiprie stāsti". 

"Visas Latvijas sievietes buras. Ap katliem, kad labas domas pasniedzam saviem kungiem, saviem bērniem, tā jau ir buršanās. No rīta, kad sakām sev labus vārdus pie spoguļa, uzkrāsojamies, saķemmējamies, uzpūšam hidrolātu un pasakām – esmu skaista, esmu vesela, esmu laimīga. Tā ir buršanās," pauda Vita. 

Jau agrā bērnībā iepazinusi dabas bagātības

Viņai jau kopš bērnības bijusi izteikta interese par lauku dzīvi, augiem un to īpašībām. 

"Man bija ļoti skaista bērnība, man patika. Es piedzimu Valmierā, Pārgaujā, bet piektdienas vakarā braucu uz Rencēnmuižu, kur dzīvoja mana tēta mamma un viņas māsa, omarīte un tantiņa, un faktiski es pie viņām izaugu govju kūtī, pļavā, mežā, dārzā. Viņas man ļāva darīt, ko es gribu, strādāt nelika, bet man pašai patika," stāstīja Vita. 

Kopā ar radiniecēm Vita jau no agras bērnības iepazina to, ko spēj dot pļavas un meži – gan vācot tējas, gan sēņojot un ogojot. Visus darbus dabā vienmēr pavadījusi dziedāšana, kas arī iesakņojusies Vitas ikdienā līdz pat šai dienai. Viņa kopā ar draudzenēm izveidojusi savu dziedāšanas kopu. 

"Dziedāšana mani stiprina. Arī tad, kad es ziedūdeņus leju un pakoju, vai nu es uzlieku tās dziesmas, ko mēs jau iedziedam un dziedu līdzi, vai tās skan fonā. Varbūt, ka tāpēc tie arī darbojas tik labi, jo ūdentiņā to, ko tu ieliec, tas jau arī tur ir," sprieda Vita. 

Pēc tam, kad tika iegūta daiļdārznieces izglītība Bulduros, Vita paspēja pastrādāt gan kolhoza siltumnīcās, gan Burtnieku muižas parkā. Vēlāk viņa kopā ar ģimeni audzēja dažādus stādus – puķu stādus, tomātus, gurķus, kāpostus. 

Augs ir priecīgs, ka tam palīdz

Pirms astoņiem gadiem Vita kā pašnodarbinātā no visdažādākajiem augiem sāka gatavot ziedūdeņus jeb hidrolātus ar zīmolu "Saules rasa". Par katru augu savā dārzā, par katru ziedu, ko viņa destilē, daiļdārzniecei ir kas interesants, ko pastāstīt. 

"Mēs zinām peoniju smaržu. Man vislabāk patīk parastās rozā, tās es arī destilēju, un ir interesanti, es ņemu tikai ziedus, bet peoniju hidrolātā jūt arī to sakņu smaržu. Tie, kas ir peoniju audzētāji, skaidri zina, kā smaržo to saknes. Tātad visā augā ir tā smarža," stāstīja Vita. 

Tāpat eksperimentu ceļā viņa secinājusi, ka, piemēram, ziedūdens, kas gatavots no parastajām ābelēm, savu smaržu nesaglabā visai ilgi, tāpēc viņa izmanto dekoratīvo ogābeļu ziedus. Daiļdārzniece turklāt pārzina ne tikai sava dārza un apkārtnes augus un ziedus, bet arī kaimiņu. 

"Man ir tiešām brīnišķīgi draugi, kuri par to, ka es tur esmu kaut ko palasījusi, dabū ziedūdeņus. Teiksim, maijrozīte, ja es to nolasu, neveidojas vecās ziedkopas, augam nav jāpiepūlas ar sēklu ražošanu, un nākamajā gadā tas aug vēl vairāk, kuplāk, skaistāk. Es domāju, ka augs ir priecīgs, ka es tam palīdzu tikt vaļā no lieka darba," skaidroja Vita. 

Katram aromātam savas īpašības

Radīt pašai savus ziedūdeņus Vitu iedvesmojusi krustmāte, kas savulaik gatavojusi vaivariņu ēterisko eļļu. 

"Viņai bija tā doma, ka tādā veidā tiks vaļā no Laimas slimības. Tā jau gluži nevar, bet labāk viņai palika toreiz. Vairāk jau viņai bija kumelītes, klinģerītes, un tās viņa mums deva pa pudelītei, un mēs ar draudzenēm izmēģinājām – gan pirtī, gan mājās – un sapratām, ka der.

Draudzenes mani sabuntoja, lai sametamies aparātam un sākam tecināt pašas, nevar būt taču liela māksla. Tās tomēr ir pilsētas meitenes, un uz vietas laukos [viņas] tik daudz nebija, atbrauca tikai uz pirtiņu, un tā man tas pārvērtās par darbu," stāstīja Vita. 

Lai pagatavotu ziedūdeni, Vita no sākuma dodas pagalmā, dārzā, pļavā vai mežā un ievāc pilnu grozu ar augiem. Tad tie tiek sagriezti un sasmalcināti. 

"Tad tajā aparātā apakšā uz elektrības vārās ūdens, un virs tā uz sieta es lieku augus. Tā kā augam cauri iet tikai tvaiks, nekas nepeld ūdenī. Tas tvaiks, cauri skrienot, paņem ēteriskās eļļas, tāpēc smaržo, un visādus mikroelementus, kas ir viegli, tāpēc tas šķidrumiņš ir caurspīdīgs. Neko vairs nelieku klāt, tikai kā senos laikos caur vatīti izkāšu – lai ir dzidrs," skaidroja Vita. 

Aromāti tiek gatavoti gan no skujeņiem, gan koku lapām, gan dārza un pļavu ziediem, gan dažādiem garšaugiem, piemēram, bazilika. Par katru no ziedūdeņiem Vita prot pastāstīt tā īpašības – kāds sniedz nomierinošu efektu, kāds uzmundrina, kāds atvieglo sāpes.

"Man ir milzu kalns ar grāmatām. Viena liela daļa ir ārstniecības augu grāmatas, kurās ir tā auga medicīniskā puse. Otra daļa ir ezotērikas tipa grāmatas, kurās ir tās augu enerģētikas iekšā. Tad es arī pati mēģinu grāmatas tulkot un vairāk uzticos tam rakstītajam vārdam, internetam mazāk," norādīja Vita. 

Savu produkciju viņa galvenokārt piedāvā dažādos tirdziņos, jo tiešā pārdošana Vitu uzrunā daudz labāk. Viņasprāt, svarīgi, lai pircējs sajūt smaržu pirms tās iegādes, ko attālināti izdarīt nevar. Vienlaikus viņa uztur arī mājaslapu un internetveikalu – pastāvīgajiem klientiem, kas vēlas papildināt savus krājumus. 

"Stiprie stāsti"

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti