Pusdiena

Sociālais budžets tuvākajos gados var «ieiet» mīnusos; no nepopulāriem lēmumiem neizbēgt

Pusdiena

Eiropas līderi tiekas samitā Maltā, lai apspriestu migrācijas jautājumus

Gripas epidēmijas kulminācijā garas rindas un pat atteiktas ārstu vizītes mājās

Gripas epidēmijas kulminācijā garas rindas un pat atteiktas ārstu vizītes mājās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pagājušajā nedēļā gripa Latvijā sasniedza kulminācijas punktu intensitātes ziņā. Teju visiem pacientiem tas nozīmēja garākas rindas pie ģimenes ārstiem. Latvijas Radio rīcībā ir ziņas, ka ir atsevišķi gadījumi, kad ģimenes ārsti atteikuši mājas vizītes. Tajā pašā laikā valsts iestādes atgādina: ja ir bažas par gripu, epidēmijas laikā par ārsta vizīti mājās jāmaksā tikai pacienta iemaksa – 2,85 eiro.

Izvērtē, vai doties mājas vizītēs

Slimo daudzi, pieņemšanas ir pilnas un pacienti sauc arī uz mājas vizītēm, tā par gripas epidēmijas laiku stāsta ģimenes ārsti. Par gadījumiem, kad ārsti vizīti atteikuši, pacienti runā nelabprāt. Turklāt, kad veselība uzlabojas un ir iespēja doties pie ģimenes ārsta patstāvīgi, iedzīvotāji apzinās patieso ārstu noslogotību šajā laikā.

„Tiešām mums ir liela noslogotība un mēs uz mājas vizītēm braucam, izvērtējot individuāli katru gadījumu,” stāsta Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide un uzsver – katrs gadījums ir individuāls. Ja cilvēkam nav hronisku saslimšanu, viņš ir jauns, tad pēc mājas vizītes vai ģimenes ārsta apmeklējuma pirmajās dienās neesot vajadzības.

„Ja viņam nav citu simptomu kā tikai augsta temperatūra, kaulu laušana un sauss klepus, kas liecina tiešām par gripas simptomiem, ārstēšanas specifika ir tikai… Saprotiet, nav vajadzīga īpaša ārstēšana tam, jo ar vīrusu organisms pats tiek galā, cīnās,” saka Veide.

Šādos gadījumos vajadzīgs gultas režīms, daudz jādzer šķidrums un, ja ir augsta temperatūra, jālieto zāles, lai to samazinātu.

Ja pēc dienas vai divām stāvoklis pasliktinās vai parādās jauni simptomi, tad gan jāzvana ārstam.

„Un tad ārsts brauc uz mājas vizīti un skatās. Protams, ja pacientam ir kaut kāda papildu hroniska slimība, tad ārsts izvērtē un brauc,” norāda Veide.

"Sirds slimniekam" zāles, kas paātrina sirdsdarbību

Savukārt brīvdienās un ārpus darba laika, kad vairs netikt pie sava ģimenes ārsta, var uzzināt, kā rīkoties, zvanot uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 660 160 01. Latvijas Radio kāda klausītāja, kura vēlējās palikt anonīma, atklāja savu pieredzi, zvanot uz šo tālruni.

Brīvdienas vakarā sievietes vīram, kuram ir sirds slimība, bija ļoti augsta temperatūra. „Un tad vakarā mēs izmērām temperatūru un ir 39,9, un es neticu savām acīm. Es ļoti, ļoti satraucos. Domāju, varbūt jāsauc ātrā palīdzība. Bet viņš atteicās. Un es teicu, tad laikam jāizmēģina tas ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis. Vienreiz piezvanu – aizņemts. Zvanu atkal – aizņemts. Automātiskais atbildētājs vēsta, ka operatori ir aizņemti un ka drīkst rakstīt elektronisko vēstuli un viņi atbildēs pusstundas laikā.”

Kundze izvēlējusies labāk rakstīt vēstuli, nevis nervozēt, cenšoties sazvanīt. Vēstulē viņa norādīja vīra vecumu, uzsvēra, ka viņš ir sirds slimnieks, kā arī pieminēja to, kādas zāles jau dzertas un kādas viņš lieto ikdienā. „Uzrakstīju savu telefona numuru, jo domāju, ja ir tāda situācija, ka gandrīz 40 grādi un sirdsslimnieks, tad man noteikti zvanīs. Gaidu. Atnāk divas tādas laikam automātiskās atbildes, ka mēs esam saņēmuši un gaidiet atbildi. Un tad atbilde.”

Zvana nebija, taču pienākusī vēstule atstāja formālas atbildes iespaidu – kā rīkoties, ja temperatūra ir virs 38 līdz 38,5 grādiem, norādot konkrētu medikamentu nosaukumus un piebilstot, ka lietojot ieteikto sīrupu, var paātrināties sirdsdarbība. Nākamajā dienā ģimene pati meklēja mediķa palīdzību.

Šī tālruņa organizētāji – Nacionālais veselības dienests – norāda, ka labāk izmantot iespēju sazināties telefoniski, nevis sarakstoties. Mediķiem var būt daudzi papildjautājumi par cilvēku veselības stāvokli.

„Ja šis iedzīvotājs interesējas par medikamentiem, varbūt viņš jau lieto konkrētus medikamentus vai viņam mājās ir konkrēti medikamenti, tad, tāpat kā sazinoties ar savu ģimenes ārstu un pārrunājot šos jautājumus, ārsts savas kompetences ietvaros sniedz šīs rekomendācijas. Bet, ja iedzīvotājam ir sūdzības un šis jautājums nav saistīts ar zāļu lietošanu, tad nevajadzētu būt tādai situācijai, ka tiek ieteiktas noteiktas zāles. Ja tas tomēr ir darīts, tad noteikti var vērsties pie mums un mēs izskatīsim konkrēto gadījumu,” saka dienesta pārstāve Evija Štālberga.

Tāpat Nacionālajā veselības dienestā aicina vērsties, ja bijušas bažas par konsultācijas kvalitāti.

Epidēmija vēl vismaz čtras nedēļas

Līdz šim visnopietnāk gripa skārusi Gulbeni, Jelgavu un Jūrmalu, liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati. Epidemioloģe Raina Nikiforova prognozē, ka

vēl vismaz četras nedēļas epidēmija turpināsies, pakāpeniski samazinoties.

„Pēc ilggadējiem novērojumiem mēs varam teikt, ka no gripas epidēmijas sākumā maksimālais līmenis tiek sasniegts kaut kur ceturtajā nedēļā, kas arī bija mums šajā sezonā pagājušā nedēļa. Tātad ir arī cerības, ka šajā nedēļā jau saslimstība samazināsies, kaut gan to nevar teikt absolūti precīzi, jo katrai sezonai ir kaut kādas savas atšķirības. Un ir bijušas arī sezonas, kad maksimālā intensitāte vai tuvu maksimālai intensitātei pieturējās vairākas nedēļas pēc kārtas,” skaidro Nikiforova.

Līdz pagājušās nedēļas beigām no gripas miruši astoņi cilvēki. Visi bija gados veci cilvēki ar dažādām hroniskām saslimšanām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti