Veidos īpašu komandu ES attiecībām ar Lielbritāniju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Eiropas Komisija izveidojusi īpašu komandu, kas uzraudzīs jautājumus par attiecībām ar Lielbritāniju. Šāds solis sperts laikā, kad Londona mēģina panākt izmaiņas Eiropas Savienības (ES) līgumos un plāno rīkot referendumu par turpmākajām attiecībām ar ES. Pagājušajā nedēļā britu premjers Deivids Kamerons bija ieradies Briselē, lai savus ES kolēģus iepazīstinātu ar britu piedāvāto reformu plānu.

Laikā, kad pagājušajā nedēļā ES līderi bija pulcējušies uz sarunām, lai diskutētu par tādiem pēdējā laika sasāpējušajiem jautājumiem kā imigrācija un finansiālā situācija Grieķijā, nedaudz otrajā plānā tika atbīdīts jautājums par Lielbritānijas turpmākajām attiecībām ar ES.

Samita laikā Eiropas līderi bija devuši iespēju Lielbritānijas premjerministram Deividam Kameronam izklāstīt, kādas tieši pārmaiņas Eiropas līgumos viņš vēlas panākt un kādas reformas piedāvā īstenot pirms 2017.gada, kad briti gatavojas rīkot referendumu par turpmākajām attiecībām ar ES.

Kā pēc tikšanās atzinis pats Deivids Kamerons, sarunu process būs ilgs un sarežģīts. Viņa mērķis esot panākt, lai britu pilsoņiem referendumā tiek piedāvāts skaidrs pārmaiņu plāns. Viņš atkārtoti uzsvēris, ka nevēlas Lielbritānijas izstāšanos no ES, bet gan tādu dalību, kas atbilstu britu nacionālajām interesēm.

"Šīm sarunām būs nepieciešama stingra nostāja un pacietība, jo ne visus jautājumus būs iespējams viegli atrisināt. Taču es esmu pārliecināts, ka mēs varam panākt vienošanos par šo nozīmīgo reformu paketi gan Lielbritānijas, gan visas Eiropas Savienības labā. Vairs nebūs "status quo". Mēs centīsimies atrisināt tās problēmas, kas tā ir nomocījušas britu pilsoņus. Šī būs jauna un pavisam citādāka dalība Eiropas Savienībā - tā būs labāka Lielbritānijai un labāka Eiropai. Tā sakņosies mūsu pašreizējās nacionālajās interesēs, un tā būs Lielbritānija Eiropā, nevis Eiropas vadīta Lielbritānija," pauda Deivids Kamerons.

No ES puses sarunu procesu ar Londonu pārraudzīs Eiropadomes priekšsēdētājs Donalds Tusks, bet jautājums par izmaiņām ES regulās, likumos un līgumos paredz aktīvu Eiropas Komisijas iesaistīšanos. Eiropas Komisijas vadītājs žans Klods Junkers ir paziņojis, ka otrās lielākās ES ekonomikas - Lielbritānijas - saglabāšanu blokā viņš uzskata par personisku misiju.

Tieši tāpēc Junkers ir ierosinājis izveidot īpašu komandu, kas uzraudzīs gan sarunu, gan reformu procesu un pēc tam atskaitīsies Eiropas Komisijas prezidentam.

Šo komandu uzticēts vadīt vienam no visaugstāk stāvošajiem britu ierēdņiem komisijā, juristam Džonatanam Faulam. Viņš Eiropas institūcijās darbojas jau 30 gadus, strādājot gan Iekšlietu departamentā, gan tagad vadot finanšu dienestu ģenerāldirektorātu, kur Lielbritānijai parasti ir bijušas ļoti sarežģītas sarunas un īpašs statuss.

Kā paziņojusi par starptautisko sadarbību, humāno palīdzību un reaģēšanu krīzes situācijās atbildīgā eirokomisāre Kristalīna Georgijeva, jaunās komandas izveide ir apliecinājums tam, cik nopietni Eiropa attiecas pret Lielbritāniju, un tam, cik nozīmīgs ir priekšā esošais darbs.

"Džonatans Fauls ir persona, kas spēs ļoti labi vadīt mūsu darbu soli pa solim, risinot katru jautājumu, kas nonāks mūsu uzmanības centrā. Ir svarīgi saprast, ko īsti Lielbritānija sagaida no Eiropas Savienības reformām, kas no tā ir iespējams un kā mēs varam atrast kopīgu viedokli. Mēs šajā darbā vēlamies redzēt personu, kurai ir tik lielas zināšanas par Eiropas Komisiju, lai identificētu un izmantotu iemaņas un ekspertīzi tur, kur tās ir. Tādējādi mēs demonstrētu jauno pieeju un izmantotu iespējas iesaistīt kvalificētus cilvēkus īstermiņa darbos, pēc tam ļaujot viņiem atgriezties savā darbā," norādīja Kristalīna Georgijeva.

Stradājot Žozē Manuela Barozu komisijā, Džonatans Fauls ļoti aktīvi iesaistījās finanšu dienestu regulēšanas procesā pēckrīzes laikā. Tieši tad viņam izveidojušies cieši sakari ar Londonu, kuras finanšu centru Deivids Kamerons vēlas aizsargāt no ES kopējiem noteikumiem un daudz ciešākas Eiropas principiem. Tagad viņa galvenais uzdevums būs analizēt un atbildēt uz britu ierosinājumiem, kopīgi ar komisijas viceprezidentu Fransu Timmermansu strādājot pie Londonas tik ļoti kārotā labākā regulējuma. Fauls pagaidām vēl tikai domā par savas jaunās komandas struktūru un ekspertiem, kas tajā darbosies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti