Honkongas ielās varētu iziet 100 000 protestētāju; iestādes īpaši kontrolē sociālos tīklus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Honkongā turpinās demokrātisko reformu atbalstītāju protesta akcijas. Trešdien, kad tiek atzīmēta Komunistiskās partijas dibināšanas gadadiena, protestētāju skaits varētu sasniegt 100 tūkstošus. Lai novērstu informācijas izplatīšanos arī pārējā Ķīnas daļā, varas iestādes sākušas pastiprināti kontrolēt sociālos medijus.

1.oktobris Honkongā ir brīvdiena. Tiek atzīmēta Nacionālā diena, kad svin 65.gadadienu kopš Ķīnas Komunistiskās partijas dibināšanas. Notiek dažādi oficiāli pasākumi, kuros piedarās vietējo varas iestāžu vadītāji.

Taču paralēli Honkongas centrā joprojām turpinās plašās demokrātisko reformu atbalstītāju protesta akcijas. Jau vairākas dienas tūkstošiem cilvēku ir pulcējušies trijos laukumos, bloķējot arī Honkongas finanšu centru.

Protestētāji, kas iebilst pret Ķīnas varas iestāžu lēmumu 2017.gada Honkongas līdera vēlēšanās noraidīt izvēlētos kandidātus, īpaši aktivizējušies pēc nedēļas nogales sadursmēm ar policiju.

Tiek pieprasīta pašreizējā Honkongas administrācijas vadītāja Leuna Čuņjiņa atkāpšanās, kā arī pieprasīts, lai Ķīna pārskata savu lēmumu. Pats Leuns Čuņjins gan norādījis, ka no amata atkāpties negrasās, aicinot protestu līderus "nekavējoties" atsaukt to dalībniekus no ielām. Honkongas līderis aicinājis iedzīvotājus kopīgi izvērtēt situāciju mierīgā, likumīgā, racionālā un pragmatiskā veidā, vienlaicīgi paužot arī savu uzticību lielajam Ķīnas sapnim.

Šie aicinājumi gan nav sasnieguši dzirdīgas ausis un tiek prognozēts, ka Nacionālās dienas vakarā Honkongas ielās protestētāju skaits varētu sasniegt aptuveni 100 tūkstošus. Kā paziņojis viens no protestu rīkotāju organizācijas „Occupy Central" līderiem Čans Kin Mans, gadījumā, ja valdība savu stingro nostāju nemainīs, protesti izpletīsies kā "plaukstošas puķes".

Kā ziņo britu raidsabiedrība BBC, arī no centrālās Ķīnas pašlaik neesot manāmas nekādas pazīmes par iespējamo piekāpšanos.

Kā norāda analītiķi, Ķīnas līderi baidās, ka aicinājumi uz demokrātiskām pārmaiņām var sasniegt arī Ķīnas kontinentālo daļu. Tieši tāpēc Ķīnas oficiālajā presē ziņas par Honkongā notiekošo vai nu netiek atspoguļotas vispār, vai arī tiek cenzētas, bet nemieru organizēšanā tiek apsūdzēti radikālās opozīcijas spēki.

Nepieredzēti lielā apjomā tiek cenzēti arī sociālie tīkli, kuros aizliegts ievietot fotogrāfijas no Honkongas protestiem, savukārt mikroblogošanas vietnē "Weibo" novērots rekordliels ierakstu dzēšanas skaits.

Cita starpā tiek cenzētas tādas frāzes kā „Honkongas policija" vai „Honkonga un asaru gāze". Taču visbiežāk tiek uzraudzīta vārdu kombinācija "Lietussargu revolūcija". Nedēļas nogalē sadursmju laikā ar policiju daudzi no protestētājiem ar lietussargiem mēģināja aizsargāties no policijas raidītās asaru gāzes, tāpēc lietussargi tagad jau kļuvuši par šo protestu galveno simbolu.

Kā norāda Ķīnas politikas vērotāji, pašreizējiem notikumiem Honkongā ir diezgan liela līdzība ar 1989.gada studentu nemieriem Tjanaņmeņas laukumā. Taču tagad, 21.gadsimtā, pasaule par notiekošo var saņemt daudz plašāku un objektīvāku informāciju, un varas iestādēm ir ļoti ierobežotas iespējas šo informācijas plūsmu apturēt. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti