Britu parlamenta opozīcija kritizē premjeres Mejas «Brexit» plānu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Lielbritānijas premjerministres Terēzas Mejas otrdien, 17.janvārī, iezīmētais plāns, kā pamest Eiropas Savienību, izpelnījies parlamenta opozīcijas asu kritiku. Leiboristi un Skotijas nacionālistu pārstāvji valdības vadītājai pārmet spēlēšanos ar valsts labklājību savu ambīciju dēļ. 

Savukārt Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers nācis klajā ar aicinājumu neklausīties dalībvalstu ekstrēmistos un populistos, kas iekšpolitikas kļūdās vaino tikai Briseli, un necerēt uzbūvēt savas valsts laimi uz Eiropas Savienības drupām.  

Lielbritānijas premjere Terēza Meja trešdien, 18.janvārī, uzstājās parlamenta apakšpalāta un atbildēja uz opozīcijas deputātu jautājumiem par  otrdien iezīmēto “Brexit” plānu.

Skotijas Nacionālā partija, kas pēdējās vēlēšanās ieguva teju visas reģiona paredzētās vietas valsts parlamentā un iestājās par palikšanu Eiropas Savienībā, pat ja tas prasītu izstāšanos no Apvienotās karalistes, norādīja uz zaudējumiem tautsaimniecībai. Valdošie konservatīvie uz to reaģēja ar izsmieklu.

Skotijas Nacionālās partijas pārstāvis Anguss Robertsons norādīja, ka Skotijas vadošie ekonomisti prognozē, ka cilvēku algas saruks un Skotijā darbu zaudēs vismaz 80 000 cilvēku.

“Tāds būs iznākums cietajam “Brexit”, ko piedāvā premjere. Vai viņa uzskata, ka šādu cenu ir vērst maksāt?” jautāja Robertsons.

Tikmēr Leiboristi atgādināja, ka parlamentam būtu jāpieņem izšķirošie lēmumi par izstāšanos, nevis tikai jāakceptē valdības projekti. Leiboristu līderis Džeremijs Korbins izmantoja vārdu spēli “iron lady” ( dzelzs lēdija),  kā sevi labprāt dzird apzīmējam pašreizējā premjere, un “irony lady” (lēdija ironija).

“Kā var atjaunot parlamentāro demokrātiju, apejot parlamentu? Vai jums, priekšsēdētāja kungs, nešķiet, ka pareizāk premjeri būtu saukt nevis par dzelzs lēdiju bet par lēdiju ironiju?” vaicāja Korbins.

Terēza Meja neieslīga diskusijās, tikai pastāvīgi atkārtoja, ka panāks tādu darījumu ar Eiropas Savienību, ka valsti gaida tikai uzplaukums. 

“Es vakar iepazīstināju ar plānu, kā veidot globālu Lielbritāniju, kā celt šīs valsts labklājību un vairot darba vietas, lai cilvēki visā valstī sajustu ekonomikas izaugsmi. Šie godājamie džentlmeņi vakar paziņoja, ka viņiem nav skaidrs, kā var pamest vienoto tirgu un saglabāt tam piekļuvi. Es uzskatu, ka mums ir  jāpanāk šāds darījums, lai iegūtu piekļuvi šim tirgum,” sacīja Meja.

Eiropas Savienības institūciju vadība arvien atturas no plašiem komentāriem par Mejas plānu, sakot, ka par to runās martā, kad britu valdība oficiāli pieteiksies izstāšanās sarunām. Tikmēr bloka pilsoņiem būtu jāuzmanās no pašmāju ekstrēmistiem un populistiem

“Diezgan bieži mēs, aizstāvot savas intereses, galu galā sākam iet vienā virzienā ar  ekstrēmistiem. Viņi vaino Eiropu visās nelaimēs. Es gribu teikts, ka viņi muļķo cilvēkus, sakot, ka jūs ierausieties savā čaulā, aizvērsiet durvis migrantiem, tas būs  veids, kā atrisināt visas problēmas,” norādīja Žans Klods Junkers.

Jau ziņots, ka Lielbritānija nevar daļēji palikt Eiropas vienotajā tirgū, jo tas nozīmēs "pilnībā nepamest Eiropas Savienību", otrdien, 17.janvārī ilgi gaidītajā uzrunā par to, kā Lielbritānija īstenos "Brexit", sacīja britu premjere Terēza Meja. Londona gan vēlas saglabāt vienīgi muitas ūnijas priekšrocības, taču balstīt tās uz jaunu vienošanos pamata.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti