ANO īpašais sūtnis Lībijā aicina veidot jaunu nacionālās vienotības valdību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

ANO īpašais sūtnis Lībijā nācis klajā ar piedāvājumu jaunas nacionālās vienotības valdības izveidei, lai izbeigtu vairākus gadus Lībijā valdošo haosu. Sūtnis Bernardino Leons atzinis, ka piedāvājuma izstrāde ir bijusi ļoti sarežģīta, taču ir pamats cerēt, ka gala vienošanos izdosies panākt un jaunā valdība būs darboties spējīga. Pašlaik pie varas Lībijā esošie konkurējošie grupējumi par šādu iespējamību gan izsakās visai skeptiski.

Pēc Muamara Kadafi režīma gāšanas Lībijā 2011. gadā, valsts ir ieslīgusi haosā, dažādiem grupējumiem cīnoties par varu un arī bagātīgajiem resursiem. Jau vairāk nekā gadu Lībijā faktiski pie varas ir divi parlamenti – starptautiski atzītā valdība, kas pārvalda valsts austrumu daļu un ir spiesta meklēt patvērumu Tobrukas pilsētā, un islāmistu atbalstītais parlaments galvaspilsētā Tripolē.

Šī gada laikā ANO ir centusies panākt vienošanos starp konkurējošajiem grupējumiem, mēģinot izveidot nacionālās vienotības valdību, kas varētu radīt cerības par situācijas stabilizēšanos.

Ceturtdien, 8.oktobrī, ANO īpašais sūtnis Bernardino Leons paziņojis, ka sarunas ir bijušas ļoti sarežģītas, taču tagad ir iespējams piedāvāt nākamās valdības sastāvu.

"Šis nebija viegls uzdevums. Mēs esam uzklausījuši ļoti daudzus cilvēkus, gan dialoga ietvaros, gan ārpus tā, un mēs uzskatām, ka mūsu piedāvātais valdības saraksts varētu nostrādāt. Mēs aicinām Lībijas iedzīvotājus saprast, ka pieejamie varianti nebija bezgalīgi un perfekts risinājums netika apsvērts. Bet es uzskatu, ka šis ir diezgan pamatoti labs saraksts ar politiķiem un personībām, kas darīs visu iespējamo valsts izvešanai no šīs krīzes," teica ANO īpašais sūtnis.

Bernardino Leona piedāvājumu jau atzinīgi novērtējis ANO ģenerālsekretārs Bans Kimūns, norādot, ka nacionālais dialogs ir bijis plašs un visaptverošs un ir pienācis laiks politiskajiem spēkiem apstiprināt piedāvāto vienošanos nekavējoties.

Bans Kimūns arī paudis cerību, ka šī iespēja netiks palaista garām un tiks atjaunots 2011. gada revolūcijas gars, kura mērķis bija izveidot patiesi demokrātisku valsti.

Arī Eiropas Savienības augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni atzinīgi novērtējusi no Lībijas saņemtās ziņas, solot piešķirt jaunajai valdībai 100 miljonu eiro lielu finansiālu atbalstu.

Jāatgādina, ka kopš nestabilitātes sākšanās Lībijā šī valsts ir kļuvusi par drošu patvērumu dažādiem noziedzīgiem grupējumiem, kas tostarp nodarbojas arī ar cilvēku nelikumīgu transportēšanu pāri Vidusjūrai uz Eiropas valstīm.

Šīs nedēļas laikā Eiropas Savienība Vidusjūras neitrālajos ūdeņos uzsāka otro starptautisko operāciju cīņai pret cilvēku kontrabandistiem. Taču iznīcināt viņu infrastruktūru tieši Lībijas piekrastē nav iespējams, jo šādām darbībām nav ne ANO Drošības padomes mandāta, ne arī Lībijas valdības, kuras, kā redzams - patiesībā nemaz nav, piekrišanas.

Kā norāda aģentūra "France Press", iepriekšējās vienošanās par iespējamo pamieru un stabilitātes atjaunošanu vienmēr ir cietušas neveiksmi un arī tagad konkurējošo grupējumu pārstāvji par ANO sūtņa piedāvājumu izteikušies visai skeptiski.

Tā, piemēram, Tripolē bāzētā ģenerālā nacionālā kongresa pārstāvis Abdul-Aalams Bil-Ašahirs raidsabiedrībai BBC uzsvēris, ka viņa pārstāvētais parlaments jaunajā valdībā nav iekļauts, konsultācijas ar viņiem neesot veiktas, tāpēc šis piedāvājums viņiem nav saistošs.

Arī starptautiski atzītās pārstāvju palātas deputāts Ibrahims Alzagiats prognozējis, ka piedāvātais valdības sastāvs tikai vēl vairāk veicinās valsts sašķelšanos un galu galā pārvērtīsies par joku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti