Reinis Ošenieks: Porziņģis – tūrisma objekts?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 5 mēnešiem.

Andris Biedriņš savā NBA karjerā nospēlējis 530 spēles, 319 no tām sācis starta pieciniekā, iemetis 3317 punktus, izcīnījis 3707 atlēkušās bumbas un 89 reizes izcēlies ar double – double. Kristaps Porziņģis šobrīd vēl nav aizvadījis pat pusi no savas debijas sezonas NBA, bet jau licis par sevi skaļi runāt. Salīdzinot ar Biedriņa statistiku, Porziņģim vēl daudz darāmā. Protams, jāatceras gan, ka liepājnieks ir ceļa sākumā, un arī viņam jānovēl vismaz desmit sezonas basketbola Mekā!

Bet ir viens statistikas rādītājs, kuru ir praktiski neiespējami noteikt – tā ir latviešu līdzjutēju uzskaite ASV arēnās. Vai zināms cik latviešu klātienē redzējuši Biedriņa spēles viņa karjeras laikā? Domāju, ka nē. Un tas pats jau arī tagad ar Porziņģi…

Pirms šī raksta publicēšanas, nolēmu veikt nelielu aptauju. Apzvanīju desmit tūrisma aģentūras, lai uzzinātu, vai kopš NBA sezonas sākuma ir bijusi pastiprināta interese par lidojumiem uz Ņujorku. Un, lūk, rezultāti (Tūrisma aģentūru nosaukumi aizstāti ar nejauši izvēlētiem alfabēta burtiem):

Aģentūras X operatore: “A, kas ir Porziņģis?”

Aģentūra U, tāpat kā Aģentūra I: “Uz Ņujorku lidojumus nepiedāvājam!”

Aģentūra K: “Interese par Ņujorku nav lielāka kā pērn. To gan nevar teikt par Kanādu.”

Aģentūra T: “Interese ir. Daži jau aizbrauca. Bet jūs laicīgi piezvanījāt – tuvākajās dienās mums būs piedāvājums, kas saistīts ar Porziņģa un Girgensona spēļu apmeklējumiem!”

Aģentūra L: “Nav mums bijis tā, ka galamērķis ir tieši "Madison Square Garden". Visi Ņujorkā grib Ziemassvētku sajūtu, tirdziņus!”

Aģentūra S: “Lielāku interesi neizjūtam.”

Aģentūra Y: “Palīdzēt nevaram, specializējamies uz grupu tūrismu.”

Aģentūra J: “Vairāki Porziņga mednieki ar mūsu palīdzību jau devušies pāri okeānam. Mūsu tuvākie plāni – vairāk popularizēt šo pakalpojumu!”

Aģentūra B: “Un kas, lūdzu, būtu Porziņģis?”

No tūrisma kompāniju sniegtajām atbildēm ir nojaušama kopējā aina. Prieks, ka ir vismaz divas aģentūras, kas Kristapu Porziņģi un Zemgu Girgensonu izmanto kā daļu no ASV piedzīvojumiem.

Protams, mēs precīzi nezinām, cik ir tādu, kas iegādājas biļetes internetā un ceļojumus organizē saviem spēkiem, bet zinām, ka mūsdienās tādu ir daudz.

Ar sociālo tīklu palīdzību ieraudzīju tos, kuri jau paspējuši izdarīt to, ko vēlētos ikviens Porziņģa līdzjutējs.

Lūk, desmit dažādu cilvēku stāsti par iespaidiem tur – otrpus okeānam:

Rihards Ozolnieks apmeklēja “Knicks” spēles pret “Bucks”, “Lakers”, “Cavaliers”, “Pelicans”:

Foto: Rihards Ozolnieks

“Mēs ar Kristapu esam draugi, gandrīz kā brāļi. Tāpēc nezinu, vai mani iespaidi būs objektīvi.

Jebkurā gadījumā - bija patīkami redzēt, cik ļoti labi viss ir noorganizēts. Patika fanu attieksme, uz katru spēli viņi nāk kā uz svētkiem.

Ja “Knicks” uzvar, tad tiešām arī ir svētku sajūta, visi laimīgi. Gandrīz katru spēli man blakus sēdētājs teica, ka Kristapam būs spoža nākotne, viņi visi ļoti cer uz to, ka Kristaps pacels “Knicks” jaunā gaismā. Bija patīkami redzēt, ka ar katru spēli arēnā parādījās arvien vairāk kreklu ar 6. numuru, tas radīja neaprakstāmas sajūtas. Ar Kristapu kopā biju teju visu laiku, kamēr viņš bija Ņujorkā. Protams, atskaitot laiku, ko viņš pavadīja treniņos. Kopā gājām vakariņās. Pilsētu gan viņš man nevarēja izrādīt, jo viņu ļoti ātri pamana uz ielas, un tad cilvēki nāk fotogrāfēties un runāties. Bija pat gadījums, kad uz veikalu, kas atrodas viena kvartāla attālumā, gājām veselas 20 minūtes.

Kristapa sniegums man nebija liels pārsteigums, jo zināju, uz ko viņš ir spējīgs. Vienīgais pārsteigums - es nedomāju, ka tik ātri viņš nospēlēs savu gandrīz 30 punktu spēli. Manuprāt, Kristaps ļoti labi Iekļāvies komandā. Pats Kristaps reiz man atzina, ka šaubās vai varētu kaut kur citur tik labi spēlēt, kā tieši Ņujorkā.”

Aija Andrejeva apmeklēja spēli Maiami, kur “Knicks” viesojās pie “Heat”: 

“Īstenībā baigi foršais tusiņš, lielisks šovs. Atmosfēra vienkārši uzdzen adrenalīnu, pēc šīs spēles apmeklējuma es iemīlēju basketbolu.

Vispār jau mans vīrs ir baigais sporta fans, es nē. Bet pēc šī piedzīvojuma mani var likt tajā pašā katliņā!

Milzīgs lepnums par mūsu puiku. Milzīgs prieks arī par to, ka “Knicks” nespēj saražot pietiekami daudz kreklu ar 6. numuru. Prieks par tādu pieprasījumu. Arēnā bija ļoti maz “Knicks” fanu, loģiski, ka sēdējam starp vietējās komandas līdzjutējiem. “Heat” atbalstītāji ļoti aktīvi juta līdzi spēlei, ūjināja ņujorkiešiem.  Taču tad, kad izcēlās Porziņģis, pamanīju, ka viņi uzreiz sāka čukstēties un apspriest to, cik labs ir latvietis.

Kristaps ir iespaidīgi garš. Gribējām viņu satikt, jau labu laiku pirms spēles apmeklējuma uzrakstīju viņam e-pastu. Uz pirmo viņš atbildēja, taču otro laikam nepamanīja. Pēc spēles pie arēnas satikām latviešu grupiņu ar karogiem. Izrādās, ka mēs gaidījām nepareizā vietā. Labi, ka mūs pamanīja kāds vietējais darbinieks, kurš mūs aizveda līdz vietai, kur "Knicks" spēlētāji iznāk no arēnas. Gaidījām Kristapu aptuveni pusotru stundu. Beidzot viņš iznāca, pamāja ar roku un aizbrauca. Es pirmo reizi sajutu to gaidīšanas procesu no otras puses. Tagad saprotu tās mazās meitenes, kas mani ilgi gaida pēc koncertiem, bet es aizbraucu prom. Nākamreiz tā nedarīšu :)

Biļetes maksāja aptuveni 60 dolāru. Jā, arēnas augšējos stāvos, taču tāpat ļoti labi varēja izbaudīt lielisko atmosfēru. Sanāk, ka mēs visus Maiami esošos radiniekus pievērsām basketbolam. Ja pirms tam viņi šeit fanoja tikai par amerikāņu futbolu un beisbolu, tad tagad viņi jutīs līdzi arī basketbolam. Un nevis Miami komandai, bet gan Porziņģa “Knicks” :)”

Reinis Sokolovs apmeklēja spēli, kurā “Knicks” uzņēma “Spurs”:

“Apmeklējām “Knicks” otro mājas spēli. Iespaidi fantastiski - šovs, leģendāra arēna, gandrīz 20 tūkstoši skatītāju. Tāda mazliet snobiska, bet kopumā šika sajūta.

Biļetes bija grūti dabūt. Sezona tikko kā bija izziņota, un pa taisno biļetes nebija pieejamas. Tās nācās dabūt no uzpircējiem.

Foto: Reinis Sokolovs

Uz spēli biļetes cena 78 dolāru, bet pirkām mazliet zem 100 dolāriem. Vietas otrajā stāvā, redzamība laba, bet varētu būt mazliet tuvāk, lai sajustu īsto spēles garšu, nevis tikai daudzajos TV redzamo.

Spēles laikā īpaši izcēla "celebrity row" (slavenību rindu). Uz spēli bija atnākuši daži Ņujorkas “Rangers” spēlētāji, reperis Swizz Beats, kura sieva Alicia Keys dienu iepriekš noskrēja Ņujorkas maratonu.

Blakus sēdēja līdzjutējs, kurš man teica, ka esot nevis tieši “Knicks”, bet basketbola fans kopumā. Viņš bija diezgan skeptisks un teica, ka Kristapam šobrīd neiet viegli pret līgas labākajiem spēlētājiem.

Interesējās, vai Kristapam Latvijā ir kāda iesauka, un iebakstīja man ikreiz, kad Porziņģim bija kāda laba epizode:) Kopumā publika bija pārsteidzoši klusa sākumā, bet uz beigām sarosījās ar saucieniem DEEEFENCE (aizsardzību!)

Savu vēlmi satikties Kristapam uzrakstījām, tomēr pēc spēles viņu nesanāca satikt. Daudzi melni džipi katru spēlētāju nogādāja mājās, vienu veda arī ar "Rolls Royce":) Iespējams, pie vainas bija atgadījums pēdējās minūtēs, kad viņš pēc sadursmes ar citu spēlētāju (Karmelo Entoniju) satraumēja kaklu. Nākamajā dienā Kristaps atsūtīja, ka žēl, ka nesanāca satikties, un savā veidā atvainojās. Pat necerējām, ka vispār atbildēs, un bijām pat pārsteigti, cik gan tomēr viņš vēl aizvien ir vienkāršs latvju zellis:) Cerams, ka šo pozitīvo attieksmi saglabās, un zvaigžņu slimību nesaķers. Sniegums lielisks. Gandrīz katru spēli "double-double", gandrīz katru spēli iekļūst labākajos momentos ar iespaidīgu un šovmeņa cienīgu izdarību. Prieks skatīties, un lepnums neizmērojams.”

Elīna Volesa apmeklēja spēli, kurā “Knicks” uzņēma Bruklinas “Nets”:

“Tribīnēs daudzi runāja par Kristapu. Kad viņš aizmeta garām, fani kliedza, lai braucot atpakaļ uz Latviju. Bet, kad iemeta, līdzjutēji sauca: “The God” (Dievs)!

Foto: Elīna Volesa

Biļetes uz spēli man sagādāja paziņa. Dzirdēju, ka lētākās biļetes esot kaut kur ap 100 dolāriem. Bet tas ir tā vērts. Porziņģis ir katra centa vērts! Pilna arēna, emocijas – vienreizējas. Manuprāt, katram vismaz reizi dzīvē ir jāredz NBA spēle. Tribīnēs teju katram mugurā krekls, bet visur redz tikai 6. vai 7. numuru. Kā zināms, ar 7. spēlē Karmelo Entonijs, bet 6. numurs ir uz Kristapa Porziņģa muguras! Citu kreklu ļoti maz. Par to, protams, liels lepnums. Sajūta, ka spēles laikā skaļākās ovācijas un aplausus izpelnījās tieši Kristaps. Tribīnēs redzēju arī Latvijas karogu, kas uzreiz radīja gandarījumu. Mana ceļojuma laikā vairākkārt sanāca aprunāties ar vietējiem. Uzzinājuši, ka esmu no Latvijas, uzreiz sekoja jautājumi par Porziņģi! Prieks par Kristapa ģimeni – tā ir siena. Visspēcīgākā siena, kas viņu motivēs un pasargās. Beznosacījumu palīdzība un sirsnība.”

Kristaps Ozols apmeklēja spēli Kanādā, kur “Knicks” viesojās pie “Raptors”:

“Kristapu satikt nebija iespējas, kaut gan sēdēju labās vietās tuvu laukumam. Toronto “ACC” centrs ir slavens ar savu apsardzi - nevienu nelaiž tuvu laukumam, nevar arī tikt no sektora uz sektoru, lai piekļūtu spēlētājiem tuvāk. Protams, cerēju, bet neizdevās. Aiz mums sēdēja daudz “Knicks” fanu. Vispār bija jautri, viņi ļoti labi par Kristapu izteicās.

Foto: Kristaps Ozols

Lai arī Kristapam šajā spēlē negāja, viņa talants ir nenoliedzams. Manā skatījumā Kristaps ļoti labi iekļāvies kolektīvā, vismaz no malas tā izskatījās. Smaidīgs un ieinteresēts - gatavs kapāt! Protams, dažbrīd likās, ka mazliet kautrējas uzņemties iniciatīvu. Bet es neesmu basketbola eksperts. 

Spēle bija "sold out" (izpārdota). Izskatījās, ka Kristaps bija šokā par “Raptors” faniem.

Toronto komandai ir diezgan spēcīga fanu kustība - spēlē daudz ūjināja un bļāva uz Ņujorkas spēlētājiem! Kā nekā - divu metropoļu duelis :) Biļetes cena 140 dolāru. Tā ir vidusmēra cena.”

Ilze Minusa apmeklēja spēli, kurā “Knicks” mājās uzņēma “Spurs”:

Foto: Ilze Minusa

“Pēc Ņujorkas maratona noskriešanas man bija lieliska iespēja apmeklēt "Knicks"' mājas spēli. Uz to biju kopā ar Edgaru Šnepu, kurš jau bija sagādājis labas biļetes. Pirms spēles bija iespēja satikt, un nedaudz aprunāties ar Kristapa Porziņģa vecākiem un brāļiem. Man viņi atstāja pozitīvā ziņā vienkāršu, sirsnīgu un atvērtu cilvēku iespaidu.

Par pašu spēli - pēc šī gada piedzīvotā Latvijas izlases mājas spēlēs Eiropas čempionāta finālturnīrā Ņujorkas skatītāji likās samērā klusi un neaktīvi, neskatoties uz to, ka ''Madison Square Garden'' bija divreiz vairāk skatītāju.

Un pārsteidza tas, ka daudzi spēli atstāja pat 10 minūtes pirms mača beigām. 

Pēc spēles bija iespēja satikt arī pašu Kristapu. Un par viņu varu teikt to pašu, ko par vecākiem - sirsnīgs, atvērts, pozitīvs, pašpārliecināts, nosvērts un ar labu humora izjūtu. Un, neskatoties uz to, ka spēles laikā guva sāpīgu traumu, pēc spēles atnāca smaidīgs un izskatījās laimīgs.”

Edgars Šneps apmeklēja spēli, kurā “Knicks” uzņēma “Spurs”: 

Foto: Edgars Šneps

„Sezonas trešā spēle. Kristaps spēlēja un uzvedās kā pilntiesīgs sistēmas dalībnieks. Brīžiem neticējās, ka viņam ir 20 gadi, ka tā ir viņa debija ASV un NBA. Spēle zīmīga ar to, ka tajā bija Kristapa pirmais monstrālais "put-back" danks pāri Oldridžam, arī Entonija piezemēšanās uz Kristapa kakla, un nervus kutinoša spriedze, gaidot, vai viņš celsies.

Lepnums par latvieti, kurš atrodas basketbola dzimtenes sirdī un tur spēlē vadošu lomu.

Lielākoties spēles izbaudīšana un arī visa komunikācija ar auditoriju notiek caur milzīgiem LED ekrāniem, kur pa piecām līdz sešām reizēm atkārto labākās epizodes. Lai arī liela, bet zāle ir ļoti mājīga. Tiesa, maz vietas kājām.

Biļetes dabūju par velti, jo mani uzaicināja NBA viceprezidente starptautiskajos jautājumos Kima Bounija. Bet Kristapa brālis Jānis noorganizēja caurlaides uz zonu, kur pēc spēles tiekas spēlētāji, mediji, radinieki. Kristaps iznāca pēdējais no ģērbtuves, tomēr papļāpājām ar viņu un ģimeni 10 līdz 15 minūtes.

Nākamajā dienā sanāca ar pāris nejaušiem cilvēkiem papļāpāt, vairums bija pamanījuši Kristapa danku. Nezināja gan, ka viņš ir no Latvijas. Kristapa pirmais "double-double", "put-back" danks, divi  lieliski bloki, publikas aplausi par cīņu uz grīdas un gandrīz 20 000 skatītāju elpas aizturēšana, kad Entonijs piezemējās uz Kristapa galvas. Kļūst saprotamāks kāpēc „Knicks” veikalā ir tikai trīs spēlētāju krekli: Anthony, Ewing, Porzingis.

Kristaps man teica tā: "Te par visu ir padomāts. Nesaprotu tos, kas šeit neatdod 100% sevis, lai trenētos, izmantotu iespējas un progresētu". Respect. Tā turēt!”

Katrīna Leiškalne apmeklēja spēli, kurā “Knicks” uzņēma “Cavaliers”:

Foto: Katrīna Leiškalne

“Tiešām lieliski iespaidi! Ļoti lepojos un patiesi priecājos par Porziņģa izcilo debiju. Sportisti un mākslinieki ir viena no lielākajām Latvijas vērtībām, kā arī labākā reklāma mūsu valstij! Tāpat domāju, ka, pateicoties Porziņģim, arī Latvijā basketbols kļūs novērtētāks un pieprasītāks, tas cels basketbola popularitāti Latvijā. Interesanta mačs, kas praktiski gāja punkts punktā + man ļoti patīk Lebrons Džeimss, bet neskatoties uz to, šoreiz 100% biju par “Knicks”:))

Enerģētika bija brīnišķīga! Tās ļoti pietrūkst Latvijā, kur spēles ir krietni mazāk apmeklētas, nemaz nerunājot par to, ka tur gandrīz katram ir komandas krekls, cepure un visādi rīki patiesai un skaļai līdzi jušanai.

Porziņģim uznākot uz laukuma, zāle atdzīvojās un aplaudēja, viņam tika vieni no skaļākajiem aplausiem. Biļešu cena ap 250 dolāriem. Ņujorkā bijām nedēļu. Šķiet, ka Porziņģis tika pieminēts un apjūsmots teju katrās sporta ziņās! Ņujorka viņu veido par īstu zvaigzni (un ļoti pamatoti, jo viņš tikt tiešām izcili debitēja).

Mērķis bija redzēt spēli, tādēļ īpaši nemēģinājām satikt Porziņģi, jo apzināmies, ka šobrīd ir ļoti daudz gribētāju, kas vēlas viņu satikt.”

Sandra Kalve apmeklēja spēli, kurā “Knicks” viesojās pie “Bucks”: 

Foto: Sandra Kalve

“Kristapu redzējām viņa debijā. Iespaidi jauki. Tas vien, ka mēs - 60 latvieši - varējām ar savu līdzi jušanu pievērst vietējo līdzjutēju uzmanību, bija tā vērts. Mēs bijām ģērbušies sarkanbaltsarkanās drēbēs un cepurēs. Dažiem pat bija Kristapa krekls mugurā.

Biļetes nopirkām jau ļoti laicīgi. Tās maksāja 34 dolāri – sēdvietas bija ļoti augstu, diemžēl visi nevarēja atļauties dārgākas. Tāpēc nolēmām visi pirkt vienuviet.

Mums bija iespēja iziet no arēnas kopā ar dažiem Ņujorkas līdzjutējiem, kuri bija ekstāzē par Kristapa pirmo spēli un faktu, ka komanda latvieti izvēlējusies NBA draftā. Uz viņu liek daudz cerību ne tikai latvieši, bet arī ņujorkieši.

Pēc spēles satikām Kristapu aizkulisēs, kur tikai žurnālisti var tikt. To nokārtoja vietējie latvieši, kuriem bija sakari ar “Bucks” komandu. Tikām pie autogrāfiem, kopā nobildējāmies. Garām ejošie Ņujorkas komandas spēlētāju teica "We love Latvia (mēs mīlam Latviju)!".

Bija interesanti redzēt, ka Kristaps no sākuma bija samulsis, bet priecīgs mūs redzēt. Viņa pirmais jautājums bija '”vai jūs runājat latviski?”

Kristapa debija ļoti iespaidīga, 16 punkti pirmā NBA spēlē, loti labs sniegums.”

Linda Lukase apmeklēja spēli Vašingtonā, kur “Knicks” viesojās pie “Wizards”: 

“Man brālēns jau laicīgi piedāvāja doties uz to spēli, bet ar vienu norunu - ja vien laukumā dosies mūsu Porziņģis. Pāris dienas pirms spēles brālēns sazinājās ar Jāni Porziņģi, un uzzināja, ka Kristaps spēlēs. Nedomājot visi nopirkām biļetes.

Vietas mums nebija no pašām labākajām, bet tāpat, esot tik lielā arēnā, sajūtas iespaidīgas. Cena priekš vietām bija ok - 35 dolāru par biļeti. Bijām diezgan liels latviešu bariņš, visi sēdējām kopā.

Foto: Linda Lukase

Fanojām par Kristapu, bijām pārsteigti, ka arī aiz mums sēdēja “Knicks” fani.

Tas adrenalīns, tā arēnas aura bija nepārspējama. Balss ar drusku pārkliegta, bet tam visam tā bija jābūt. Liekas, Latvijā ir karsti fani, bet šeit, kad arēnā fani fanoja, teikšu atklāti, wow!, tirpiņas pat skrēja pa ķermeni - iespaidīgi.

Kristaps šajā spēlē ilgu laiku bija laukumā, viņš jutās kā zivs ūdenī. Pēc spēles mums bija izdevība satikt Kristapu. Satikām visu ģimeni - mammu, tēti un brāļus. Varēja redzēt, kāpēc Kristaps ir tik garš. Man sanāca vairāk aprunāties ar Kristapa tēti un brāli Mārtiņu. Tētis tik vienkāršs un sirsnīgs. Īstenībā visa ğimene bija jauka. Sagaidījām beidzot Kristapu, tieši pirms viņi devās uz lidostu, lai lidotu uz Ņujorku. Tādēļ īsti nebija daudz laika aprunāties, visi latvieši bija priecīgi satikt viņu un nofotogrāfēties. Pie mana garuma viņš izskatījās ārkārtīgi garš, bet tas bija iespaidīgi. Spēles apmeklējums būs atmiņā paliekošs! Tas bija super!”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti