Vides dienests aptur sankcijām pakļautā «Rīga Fertilizer Terminal» atļauju; ostā iestrēgušas 113 000 tonnas minerālmēslu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 5 mēnešiem.

Valsts vides dienests (VVD) piektdien, 27. maijā, apturējis SIA "Rīga Fertilizer Terminal" piesārņojošās darbības atļauju, kas izsniegta īslaicīgai minerālmēslu uzglabāšanai un pārkraušanai Rīgas brīvostas teritorijā. Uzņēmumam piemēroto sankciju dēļ iestrēgušas komerckravas ar 113 000 tonnām minerālmēslu, kas ir klasificējama kā bīstama krava, informēja VVD.

Lai gan minerālmēslu krava šobrīd videi un sabiedrībai draudus nerada, tā var būt bīstama pie neatbilstošas uzglabāšanas un nav paredzēta ilgstošai uzglabāšanai terminālī.

Uzņēmumam "Rīga Fertilizer Terminal" uzdots izvest no termināļa bīstamākās ķīmiskās vielas līdz šā gada 30. jūnijam, bet līdz 30. augustam izvest ķīmiskās vielas pilnā apmērā.

Uzņēmums ir viens no rūpniecisko avārijas riska objektiem, kura darbībā īpaši svarīgi ievērot paaugstinātas drošības prasības. Nenodrošinot produktu uzglabāšanu atbilstoši normatīvo aktu prasībām, pastāv riski rūpnieciskai avārijai, kas var radīt būtisku kaitējumu cilvēkiem un apkārtējai videi. Terminālī nav pieļaujams augsto drošības pasākumu uzturēšanas līmeņa pazeminājums.

Ņemot vērā, ka pret "Rīga Fertilizer Terminal" patieso labuma guvēju ir noteiktas sankcijas, kas tieši attiecināmas arī pret uzņēmumu, uzņēmuma līdzekļi un saimnieciskie resursi ir uzskatāmi par iesaldētiem, skaidroja VVD.

Lai konstatētu faktisko situāciju un novērtētu pastāvošos rūpniecisko avāriju riskus, kas saistīti ar uzņēmuma darbību un noteiktajām sankcijām, VVD organizēja rūpniecisko avāriju riska novērtēšanas komisiju, iesaistot Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, Valsts darba inspekciju un Patērētāju tiesību aizsardzības centru.

Balstoties uz komisijas vērtējumu un faktiem, kas saistīti ar finanšu resursu ierobežoto apriti, VVD secinājis, ka uzņēmumam nav iespējas norēķināties par ķīmisko vielu/minerālmēslu drošu pagaidu uzglabāšanu. Ir radušies apstākļi, kad droša ķīmisko vielu/minerālmēslu uzglabāšana nav īstenojama, kā arī nav atliekama to izvešanas uzsākšana.

Pastāvošie drošības riski var tikt izslēgti vienīgi organizējot terminālī esošo minerālmēslu izvešanu un nepieļaujot jaunu minerālmēslu ievešanu, norādīja VVD.

Līdz minerālmēslu pilnīgai izvešanai no termināla ir nodrošināma atbilstoša uzglabāšana tam paredzētajos apstākļos, īstenojot visus nepieciešamos tehniskos un organizatoriskos pasākumus līdzšinējā apjomā.

KONTEKSTS:

"Rīga Fertilizer Terminal" darbojas Kundziņsalā. Vairākas Rīgas ostas apkaimē dzīvojošo pārstāvošās organizācijas iepriekš centušās nepieļaut amonija nitrāta minerālmēslu pārkraušanu "Rīga Fertilizer Terminal" terminālī Kundziņsalā. Iedzīvotāju satraukums pieauga pēc sprādziena Teksasas minerālmēslu ražotnē 2013. gadā, kā arī pēc 2020. augustā notikušā milzīgā sprādzienā ostas rajonā Libānas galvaspilsētā Beirūtā, kur vienā no noliktavām vairākus gadus glabātas 2700 tonnas amonija nitrāta.

Saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā sankcijām pakļauts koncerna "Uralhim" vadītājs Dmitrijs Mazepins, kurš ir patiesais labuma guvējs četros Latvijas uzņēmumos. Divi no uzņēmumiem ir termināļi Rīgā un Ventspilī, kas saistīti ar bīstamu vielu uzglabāšanu un pārkraušanu. Rīgā runa ir par "Riga Fertilizer Terminal," kas gadā kopumā drīkst apgrozīt 1,2 miljonus tonnu bīstamo amonija nitrātu saturošus minerālmēslus, bet Ventspilī – SIA "Ventamonjaks" terminālī rezervuāros jūras krastā tiek uzglabāts tūkstošiem tonnu amonjaka.

Sašķidrinātais amonjaks no Ventspils ostas termināļa ir izvests. VVD uzdevis "Ventamonjakam" sākt termināļu atbrīvošanu no amonjaka tehnoloģiskā atlikuma. Uzņēmums apliecinājis, ka terminālī arī pēc tā iztukšošanas paliek tehnoloģiskais atlikums – aptuveni 3000 tonnas amonjaka.

"Ventamonjakam" uzdots nekavējoties uzsākt amonjaka pārkraušanas kompleksa apstādināšanu un ekspluatācijas pārtraukšanu, atbrīvojot termināli no sašķidrinātā amonjaka tehnoloģiskajiem atlikumiem. Līdz šī gada 30. jūnijam uzņēmumam jāiesniedz VVD detalizēts plāns, ar konkrētiem termiņiem un finanšu aprēķiniem šo darbību nodrošināšanai. Darbi jāuzsāk ne vēlāk kā šā gada 1. jūlijā un jāpabeidz ne vēlāk kā 31. decembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti