Dienas notikumu apskats

Par uzbrukumu humānās palīdzības konvojam neviens atbildību neuzņemas

Dienas notikumu apskats

Valdība prognozē, ka Eiropas fondu apgūšanai būtisku draudu nav

Veterinārārstu biedrība: Vairs nav šaubu par «Dogo» barības saistību ar suņu saslimšanu

Veterinārārstu biedrība: Vairs nav šaubu par «Dogo» barības saistību ar suņu saslimšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Lai arī uzņēmuma “Tukuma Straume” ražotajā barībā “Dogo” nav atklāta konkrēta toksiska viela, kas izraisa suņiem smagu saslimšanu, barībai tomēr ir nepārprotama saistība ar saslimšanas gadījumiem. Pie šāda secinājuma nonākusi starptautiska pētnieku grupa. Barības ražotājs pētījuma rezultātus neatzīst un sauc par pilnīgu absurdu.

Atrod "ļoti stingru saistību"

Par sabiedrības saziedotiem līdzekļiem veikts pētījums, kurā piedalījušies gan Latvijas, gan Vācijas, ASV, Somijas, Igaunijas un citu valstu zinātnieki.

Intervijā Latvijas Radio Latvijas Veterinārārstu biedrības (LVB) Mazo dzīvnieku veterinārārstu sekcijas vadītāja vietniece Lita Konopore pastāstīja, ka konkrēts suņu slimības – barības vada paplašināšanās – cēlonis joprojām nav atrasts, “nav vienas vainīgās vielas”, bet “atradām vielas, kurām nevajadzēja barībā būt”.

“Šobrīd vairs nav šaubu, ka tā varētu būt sakritība, - tā ir vistiešākā cēlonība,” sacīja Konopore.  

Viņa atzina, ka tas ir ļoti interesants gadījums, kas jau iegājis veterinārijas vēsturē. Palīdzību Latvijas zinātniekiem brīvprātīgi sniedza arī kolēģi no citām valstīm, “kuru smadzeņu potenciālu mēs nekad nevarētu atmaksāt”.  

Tas liecina, ka mēs varētu būt ļoti tuvu kādam jaunam atklājumam, kas saistīts ar apstākļiem, kurus līdz šim neviens nespēja atklāt, norādīja Konopore.  

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

„Mēs esam atraduši ļoti stingru saistību un epidemioloģiski apstiprinājuši to, ka šī saistība starp suņu saslimšanu ar megaesophagus ir ļoti cieši saistīta ar „Dogo” barības izbarošanu suņiem un šis ir neapgāžams fakts,” pauda pētnieku grupas vadītāja profesore Ilze Matīse - van Houtana.

Viņa arī norāda, ka līdzīgi saslimšanas gadījumi esot konstatēti arī Igaunijā:

„Suņiem kļūst labāk pēc tam, kad viņi no šīs barības tiek noņemti.Par to var liecināt daudzi suņu īpašnieki.

Es gribu pieminēt to, ka vairākos pētījumos ar atšķirīgām metodoloģijām rezultāts ir viens un tas pats. Vienalga, kādā veidā mēs savus pētījumus veicam, mēs iegūstam rezultātu, ka vairāk nekā 90 % slimo suņu ir ēduši „Dogo” barību.”

Konkrētu bīstamo toksīnu neatrod

Taču konkrētu toksīnu, kurš izraisa saslimšanu, pētniekiem pagaidām barībā nav izdevies atrast.

„Par toksīnu es varu pateikt to, ka mēs esam suņiem atraduši ļoti spēcīgi izteiktu viena fermenta samazināšanos smadzenēs. Šis ferments saucas holīnesterāze. Un parasti šī holīnesterāze ir samazināta suņiem vai jebkādam citam dzīvniekam, ja viņi ir kaut kādā veidā uzņēmuši organofosfātus, kas varētu būt graudaugos vai ražošanas praksē netīšām piejaukties. Organofosfātus mēs neesam atraduši, un varbūt, ka tā ir labā ziņa uz šī slikto ziņu fona,” skaidro Matīse - van Houtana.

Veterinārārstu biedrība plāno turpināt pētījumus sadarbībā ar ārzemju kolēģiem. Viena no jomām skar arī toksikoloģiskos izmeklējumus par konkrētu slimības izraisītāju.

Savukārt Minhenes universitātes profesors, neiropatologs Kaspars Matiaseks turpinās pētīt detalizētas izmaiņas nervu šķiedrās.

Viņš gan uzsver, ka strādā tikai ar audiem, taču arī saista barību ar saslimšanas iemesliem. „Gadījumi, kurus es redzēju, ir līdzīgi, un līdz ar to ir saistīti ar kādu kombinējošu faktoru. Visdrīzāk varam teikt, ka tas nav atkarīgs no dzīvnieka sugas. Ir gadījumi ar dažādām sugām, dažādiem vecumiem, kā arī vīriešu, sieviešu dzimumu. Izskatās, ka šī slimība ir iegūta, un vajag pārbaudīt vidi,” norāda Matiaseks.

Saslimšanas vilnis apstājies

Savukārt suņu saslimšanas vilnis Latvijā apstājies. Konopore stāstīja, ka aprīlī veterinārārsti bija izmisumā, jo bija reģistrēti 20 jauni saslimšanas gadījumi, bet kopš tā laikā – vairs tikai divi.  

Biedrības pārstāve pauda cerību, ka līdz ar pētījuma rezultātu paziņošanu mainīsies arī valsts pieeja, jo “cēlonība absolūti pierādīta”.  

Veterinārārstu biedrība otrdien, 20. septembrī, rīko zinātnisku konferenci-diskusiju, lai debatētu par suņu slimības - barības vada paplašinājuma jeb "megaesophagus" - pētījuma rezultātiem

Vairāki pētnieki konferencē stāstīja, ka pētījumu rezultāti parāda cēloņsakarību starp barību un saslimšanu, bet nav zināms, kas tieši šajā barībā to izraisa.

Konopore norādīja, ka arī ražotājam tas nevarētu būt zināms.

Savukārt barību ražojošā uzņēmuma “Tukuma straume” valdes priekšsēdētājs Aivars Podnieks šos secinājumus sauc par absurdiem un pētījumu uzskata par apzinātu nomelnošanu.

Ražotājs secinājumiem nepiekrīt

Savukārt suņu barības „Dogo” ražotāja „Tukuma straume” pārstāvji ar prezentētajiem pētījuma rezultātiem nav iepazinušies. Veterinārārstu biedrība atteikusi uzņēmuma pārstāvjiem dalību konferencē. Tas saistīts ar to, ka uzņēmums nebija pieteicis dalībai zinātniskajā konferencē ekspertus, skaidroja biedrībā.

„Tukuma straume” valdes priekšsēdētājs Aivars Podnieks uzsver, ka secinājumi ir tieši tādi paši kā pirms pusotra gada. Viņaprāt, faktu vietā tiek piedāvāti minējumi un viedokļi.

„Līdz šim brīdim, man liekas, nevienam nav izdevies bez šiem pāris pētniekiem tikt arī pie šiem izejas datiem.

Tāpēc ir pilns pamats domāt, ka šie izejas dati neatbilst faktiem. Par to liecina arī tas, ka visi noņemtie paraugu analīžu rezultāti apstiprina, ka ar barību ir vislabākajā kārtībā.

Bet, neskatoties uz to, šīs atsevišķās personas turpina visu laiku veikt darbības, kuru rezultātā tiek radīts kaitējums preču zīmei un kompānijai. Tā ka visi šie fakti liecina par to, ka šī ir ļaunprātība,” norāda Podnieks.

Uzņēmuma vadītājs uzsvēra, ka tā esot nepieļaujama rīcība. Tāpēc uzņēmums augustā vērsies tiesā ar prasības pieteikumu pret veterinārārstiem par negodīgas konkurences aizlieguma pārkāpumu, izplatot nepatiesu informāciju. No atbildētājiem uzņēmums vēlas piedzīt teju pusmiljonu eiro.

PVD sola pievērst uzmanību

Zemkopības ministrija plāno lūgt Veterinārārstu biedrību iesniegt plašāku informāciju par pētījuma secinājumiem, lai tos varētu izvērtēt.

Taču ministrijā neguva pārliecību par to, ka slimība ir saistīta ar „Dogo”.

„Ja nav atrasta šajā barībā viela vai kaut kas, kas varētu izraisīt šo saslimšanu, ja tāda nav atrasta, tad vienkārši nedrīkst teikt, ka tā barība vienalga ir kaitīga. Tas nav loģiski,” saka Veterinārā un pārtikas departamenta direktora vietniece Dace Ugare.

Tikmēr Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārstāvji ir ieguvuši konferencē jaunu informāciju. Veterināro objektu uzraudzības daļas vadītāja Mairita Riekstiņa uzskata, ka prezentētie dati, piemēram, par neatļautajām vielām barībā ir vērā ņemami.

„Mēs šo iegūto informāciju apkoposim, izvērtēsim un lemsim par mērķtiecīgu papildu paraugu ņemšanu un arī, uz kādiem rādītājiem [ņems paraugus]. Mūs katrā gadījumā ieinteresēja [dati] par neatļautām vielām, kuras ir konstatētas, kas bija šī neatļautā viela – karbamīds,” saka Riekstiņa.

Secināt par „Dogo” saistību ar šo slimību PVD varēs tikai pēc savas pārbaudes uzņēmumā. Pārbaudi plāno uzsākt jau oktobrī.

Jau ziņots, ka uzņēmums "Tukuma straume", kura ražotā suņu barība “Dogo” tika saistīta ar suņu barības vada paplašināšanos, bet pētījumā pierādījumi tam netika atrasti, pēc šīs skandāla Latvijā esot zaudējis pusi tirgus daļas.

Par barības saistību ar suņu slimību trauksmi cēla Latvijas Veterinārārstu biedrība, bet sadarbībā ar valsts iestādēm pierādījumi gan tam netika atrasti. Veterinārārstu biedrība nolēma pati meklēt slimības cēloņus. Neatkarīgam pētījumam saziedoti visi nepieciešamie aptuveni 31 000 eiro, un pētījums ir veikts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti