Turpmāk valsts kompensējamo zāļu sarakstā iekļaus jaunākas sirds aritmijas un mazspējas medikamentu versijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

No 1.aprīļa valsts kompensējamo zāļu sarakstā iekļaus jaunākas mirdzaritmijas jeb sirds aritmijas un sirds mazspējas ārstēšanai paredzēto medikamentu versijas, aģentūru LETA informēja Latvijas Hipertensijas un Aterosklerozes biedrības pārstāvji.

Valsts minētajām zālēm piešķirs kompensāciju 75% apmērā.

Latvijas Hipertensijas un Aterosklerozes biedrības prezidents, kardiologs Kārlis Trušinskis uzsvēra, ka sirds un asinsrites sistēmas invaliditātes un mirstības novēršanā minētais solis ir "gada svarīgākais notikums", jo Latvijā liela pacientu daļa jau lieto minētās zāles, taču vairums pacientu lieto vecāku medikamentu versiju, kas prasa ļoti striktu asinsrādītāju kontroli, kā arī tā efektivitāte var būt atkarīga no pacienta ģenētikas, uztura un citiem faktoriem. "Pacientiem ir nepieciešams vērsties pie sava ārsta un jautāt, vai viņš kvalificējas šai zāļu kompensācijai, jo tās tiek kompensētas gadījumos, ja pacienta veselības rādītāji atbilst noteiktiem kritērijiem," uzsvēra biedrības prezidents.

Viņš atzinīgi novērtēja Veselības ministrijas, Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas un Nacionālā veselības dienesta veikto darbu, jo Trušinska ieskatā piešķirtais finansējums minēto zāļu iekļaušanā kompensējamo medikamentu sarakstā ir pārvaldīts ļoti profesionāli un prasmīgi pielietots.

Mirdzaritmija ir biežāk sastopamais aritmijas veids, kad sirds priekškambari saraujas haotiski un neritmiski – tie mirdz jeb mirgo, radot nepareizu sirds ritmu. Aptuveni 60 000 cilvēku Latvijā slimo ar mirdzaritmiju, tomēr aptuveni trešdaļa no viņiem par savu slimību nav informēti, liecina statistikas dati. Savukārt, sirds mazspēja ir sindroms, kad strukturālu vai funkcionālu izmaiņu vai bojājumu dēļ tiek traucēta sirds muskuļa spēja sarauties un iepumpēt asinis asinsvados. Abas diagnozes ir ļoti izplatītas sirds slimnieku vidū Latvijā. Saslimstība palielinās līdz ar vecumu, taču joprojām cilvēkiem trūkst izpratnes par diagnozes patiesajiem cēloņiem, kā arī rūpēm, ko prasa dzīvei svarīgais orgāns.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka no šā gada 1.janvāra valsts kompensējamo zāļu saraksts tika papildināts ar 23 medikamentiem un 27 medicīniskajām ierīcēm. Sarakstā papildus nākuši klāt galvenokārt ģenēriskie medikamenti tādās jomās kā sirds un asinsvadu slimības, cukura diabēts, infekcijas slimības, glaukoma, astma un citās. Kompensējamo zāļu sarakstā arī iekļautas jaunas zāles pacientiem ar Parkinsona slimību un pacientiem ar neiroendokrīniem audzējiem. Valsts kompensējamo zāļu sarakstā no 1.janvāra kopumā iekļauti 1665 medikamenti un 281 medicīniskā ierīce.

Valsts atkarībā no kompensācijas apmēra konkrētai diagnozei 50%, 75% vai 100% apmērā kompensē lētākās zāles ar līdzvērtīgu efektivitāti. Līdz ar to, ja pacientam izvēlētas dārgākas zāles, starpība starp lētākajām un dārgākām zālēm pacientam ir jāsedz pašam. Šī iemesla dēļ pacienti tiek aicināti pārrunāt ar ārstu un farmaceitu lētāku zāļu lietošanas iespēju, lai ārstētos nepārmaksājot, jo aktīvā viela, kura ārstē konkrēto slimību, līdzvērtīgas efektivitātes zālēm ir viena un tā pati.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti