Latvijā aizvadītajā diennaktī reģistrēti 2408 jauni inficēšanās gadījumi ar Covid-19. Tādējādi jau otro dienu pēc kārtas Latvijā reģistrēts rekordaugsts jaunu inficēto skaits.
Daļu no tiem, kuriem inficēšanos ar Covid-19 atklāja trešdien un ceturtdien, RAKUS gaida pēc septiņām dienām.
“Principā tā ir aptuveni nedēļa. Ja šodien ir 13. [datums], nāk 4., 5., 6. datums, kas tika notestēti,” sacīja RAKUS Neatliekamās medicīnas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs.
Aizvien biežāk Covid-19 pozitīvi izrādās tie pacienti, kurus atved ar aizdomām par insultu. Višņakovs stāstīja: “Pirmā simptomātika ir insultam līdzīga. Parādās nespēks, runas traucējumi, pie augstas temperatūras viņi atūdeņojas. Un paralēli vēl ir galvas smadzenēs skābekļa trūkums, kas izpaužas ar komunikācijas traucējumiem. Un viņus atved šeit, un pieredze mums jau ir lielāka.”
Rādot kāda Covid-19 pacienta izmeklējumu, radiologs Māris Zeps pastāsīja: “Bojājums ir 70%. Visticamāk, viņam [pacientam] bija smaga aizdusa un elpošanas nepietiekamība. Pēdējās stundas laikā bija četri pacienti no 50 līdz 60 gadiem veci ar ļoti smagiem plaušu bojājumiem. Respektīvi lielāko daļu plaušu aizņem Covid raksturīgās izmaiņas.”
Par gaidāmo darbu šajā Covid-19 uzliesmojuma vilnī Austrumu slimnīcas mediķiem ir skaidrs – jāgatavojas ļoti smagam darba cēlienam.
Slimnīcas anesteziologs reanimatologs Pēteris Tamužs norādīja: “Tas jau ir palaists, tas process, ar visu to gauso vakcinēšanos un to transmisiju, kas jau ir nekontrolējama, nu, ko nu mēs tiem saviem vecvecākiem esam novēlējuši. (..) Mums nav variantu, mums ir jāstrādā.”
Tieši tad, kad beidz strādāt ģimenes ārsti, Austrumu slimnīcā sākas vislielākais pacientu pieplūdums. Šeit no citām Covid-19 nodaļām ved tos pacientus, kuru stāvoklis strauji pasliktinās un kuriem nepieciešama intensīvā terapija.
Višņakovs stāstīja: “Ir tieši tas, par ko personāls runā, lai nebūtu situācija, ka NMPD stāv rindā, un lai mēs varētu tiešām lielam skaitam nodrošināt palīdzību, mēs pieņēmām lēmumu ceturto daļu no uzņemšanas norobežot un papildu paliks vēl šie izolatori.”
Paralēli pacientu uzņemšanai ceturtdienas vakarā šeit strādā slimnīcas tehniskais personāls, kas nodarbojas ar uzņemšanas nodaļas pārkārtošanu. Tiek veidots jauns izolators Covid-19 pacientiem, kā arī cits piebraukšanas ceļš neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai.
“Pārbūvējam faktiski šeit esošo teritoriju un taisām vēl slūžas, (..) pagaidām vēl ir parastie pacienti, bet viss tiks atdots Covid [pacientiem],” atzīmēja Višņakovs.
KONTEKSTS:
Pagājušajā nedēļā turpināja pieaugt slimnīcās esošo Covid-19 pacientu skaits, sasniedzot pieaugumu par 36,1%, bet 10,6% no visiem Covid-19 pacientiem stacionāros ir ar smagu slimības gaitu. Prognozes liecina, ka oktobra beigās būs pārsniegts aizņemto gultu skaits, ko stacionāri var nodrošināt Covid-19 pacientiem.
Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī. Vēlāk tika lemts no 18. oktobra pārtraukt plānveida veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu slimnīcās.
Valdība lēma valstī no 11. oktobra uz trim mēnešiem izsludināt ārkārtējo situāciju, kas Covid-19 pandēmijā ir jau trešā reize. Vienlaikus noteikti ierobežojumi ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tostarp uzsvars likts uz darbu attālināti un valsts un pašvaldības iestādēs strādājošajiem pienākumu potēties pret Covid-19. Noteikti arī ierobežojumi tirdzniecībā, pakalpojumos, ēdināšanā, kā arī kultūras jomā. Savukārt skolas var turpināt darbu klātienē, visiem bērniem valkājot maskas.